10 zabaw na powietrzu, które sprawią, że Twoje dziecko nie będzie siedziało w domu

Z pewnością życzeniem każdego rodzica jest, by dziecko jak najwięcej przebywało na dworze, najlepiej podczas wesołych zabaw na świeżym powietrzu. Tymczasem maluch snuje się z kąta w kąt po domu albo całymi dniami okupuje komputer lub konsolę? Być może powodem jest zwykła nuda, która go czeka po wyjściu na zewnątrz. Podpowiadamy niezawodne sposoby, które zachęcą dziecko do wyjścia na zewnątrz – kierujemy nasze propozycje zarówno do dzieci starszych, jak i przedszkolaków.

Basen ogrodowy

Basen w ogrodzie to rzecz, która przyciąga dzieci w każdym wieku. Chętnie chlapią się w nim kilkumiesięczne maluchy, które dopiero niedawno nauczyły się siedzieć, a dla kilkulatków jest istnym rajem, z którego trzeba je niemal na siłę wyciągać. Jeśli nie macie basenu z prawdziwego zdarzenia – a w Polsce raczej mało kto taki ma – w zupełności wystarczy taki dmuchany lub rozkładany. Starsze dzieci z kolei ucieszą się z większej powierzchni, która pozwoli im nie tylko się chlapać w wodzie, ale popływać. W ich przypadku warto rozważyć basen stelażowy. Niestety jest to dosyć spory wydatek, ponieważ najtańsze, najmniejsze modele kosztują około 1000 złotych, a te większe nawet kilka tysięcy, niemniej jednak jest to konstrukcja, która wytrzyma przez lata i zapewni uciechy całej rodzinie.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/baseny-dla-dzieci/” limit=”8″]

Mata wodna

To kolejna po basenie atrakcja, którą uwielbiają kilkulatki. Płaskie maty, do których podłącza się węża ogrodowego, mają specjalne dziurki, przez które wydostaje się woda tworząca w ten sposób małe fontanny będące źródłem nieustannej radości dla maluchów. Można także zainwestować w podłużną matę, która świetnie się sprawdzi jako płaska zjeżdżalnia. Taki wynalazek powinien zainteresować starsze dzieci.

Porównaj ceny mat wodnych na Nokaut.pl>>>>

Wodna wojna

Skoro jesteśmy już przy zabawach w wodzie, świetnym pomysłem jest powtórzenie Lanego Poniedziałku w wakacyjnej odsłonie. Pozwól dzieciom do woli używać pistoletów na wodę, dobra zabawa gwarantowana! Druga odmiana wodnych szaleństw – bitwa na balony wypełnione wodą.

Trampolina

Kolejny gadżet ogrodowy, który cieszy się zainteresowaniem nie tylko najmłodszych, ale nawet nastolatków. Skakanie na trampolinie to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonałe ćwiczenie rozwijające mięśnie, koordynację ruchową i równowagę. Pamiętaj jednak, by przy zakupie nie oszczędzać i nie wybierać najtańszego modelu. Szybko ulegnie zniszczeniu, a dodatkowo kiepskiej jakości materiały mogą stanowić zagrożenie dla dzieci.

Bezpieczną trampolinę można kupić za około 450 zł [KLIK]. Cena nie jest najniższa, za to zabawa trwa przez kilka letnich miesięcy, a za rok rozpocznie się na nowo!

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/trampoliny/” limit=”8″]

Zabawa w malowanie ciała

Przeobraź swojego malucha w tygrysa lub zebrę! Wystarczy odrobina farb do ciała, a zabawa na całe popołudnie gwarantowana. Wyczaruj na ciele dziecka szalone wzory i zachęć do doskonałej zabawy polegającej na udawaniu zwierzątek lub postaci z bajek. Pozwól także dziecku na ozdobienie Twojego ciała – z pewnością malowanie po mamie lub tacie będzie ekscytującym doświadczeniem dla dziecka.

[Zdjęcie kolaż Pinterest: Alison Moidl, Eli Guzman, Olx] Klika zabawnych inspiracji z Pinteresta. Do większych powierzchni użyj gąbeczki do makijażu, do mniejszych i bardziej precyzyjnych kształtów – pędzelka. Koniecznie kup dobrej jakości farby! [KLIK]

Karmienie kaczek

Jeśli macie w pobliżu park, w którym nad oczkiem wodnym żyją kaczki, to jest to świetne miejsce do codziennych wędrówek. Dokarmianie ptaków z pewnością nie znudzi się dziecku przez długie miesiące. Pamiętaj, by zabierać ze sobą nie chleb czy kawałki ciastek, lecz ziarna, które są dla kaczek zdrowsze.

Rysowanie kredą

Macie na podwórku kawałek wybetonowanej gładkiej powierzchni lub podjazd z kostki brukowej? To świetne miejsca do narysowania na nich zaczarowanej krainy. Dziecko przez długie godziny będzie pochłonięte kreowaniem kolorowego świata, dlatego zaopatrz je w solidne zapasy kredy w kolorach tęczy.

Mycie samochodu

Brzmi poważnie, ale mycie „dorosłego” samochodu to świetna zabawa i wyzwanie dla starszych przedszkolaków. W ciepły dzień przydziel dziecku jego własną gąbkę i wiadereczko z wodą pełną piany i pozwól mu się wykazać. Samo mycie felg z pewnością zajmie całą uwagę malucha, a Ty zyskasz cennych kilkadziesiąt minut w cieniu z książką w ręku.

Ogrodowe laboratorium

Stwórzcie w Waszym ogrodzie laboratorium z prawdziwego zdarzenia! Maluch może pobawić się w botanika i zoologa. Zaopatrz dziecko w lupę lub zabawkowy mikroskop i zachęć do śledzenia życia mrówek i innych owadów lub na przyglądanie się budowie kwiatów czy liści. Odkrywanie świata może być naprawdę ekscytujące!

Gdy pogoda nie rozpieszcza a za oknem leje deszcz, możesz wypróbować zabawę jednym z gotowych małych laboratoriów. [KLIK]

Zestaw małego ogrodnika

Zaszczep w swoim maluchu pasję do ogrodnictwa! Przygotuj małe doniczki, grabki, łopatkę i konewkę. Przeznacz dla dziecka kilka niedużych roślinek i pokaż, jak je zasadzić, a następnie dbać o nie codziennie, by wytrwały aż do późnej jesieni.

Dodaj komentarz

3 komentarzy: 10 zabaw na powietrzu, które sprawią, że Twoje dziecko nie będzie siedziało w domu

 1. Ja u siebie postawiłam na trampolinę. Latem niemal codziennie się na niej bawią.

  • Moje w basenie siedzą jak jest gorąco

   • W artykule zabrakło jeszcze informacji o placach zabaw. To jedna z najlepszych aktywności jakie można zapewnić dzieciom na świeżym powietrzu. Aktywność ruchowa na placu zabaw wpływa na rozwój dziecka na wiele sposobów, stymulując i wspomagając jego rozwój fizyczny i motoryczny, ale także intelektualny, psychiczny i społeczny.

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo