26 tydzień ciąży

26. tydzień ciąży to już ten okres, w którym dziecko zaczyna szybciej rosnąć i dawać coraz wyraźniej znać o swojej obecności pod Twoim sercem. Zacznij kompletować wyprawkę i szukać szkoły rodzenia – w trzecim trymestrze możesz nie mieć na to i sił (i chęci), dlatego pewne sprawy najlepiej załatwić wcześniej.

26 tydzień ciąży: który to miesiąc?

26. tydzień ciąży to już szósty jej miesiąc. Jesteś także na finiszu II trymestru. To już ostatni pełny jego tydzień. Za chwilę zaczniesz trzeci trymestr, który zleci w oka mgnieniu – dni do porodu zaczną mijać błyskawicznie!

Jak wygląda dziecko w 26 tygodniu ciąży?

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży waga płodu to już niemal pełny kilogram! Dziecko waży około 900 gramów i mierzy około 33 centymetry. Ciesz się tym stanem, póki możesz – powoli wkraczasz w trzeci trymestr ciąży, w którym waga dziecka wzrośnie ponad trzykrotnie, a długość jego ciała praktycznie się podwoi.

Już od kilku tygodniu Twój maluch umie rozróżniać dzień od nocy, dzięki temu, że jego oczka są już wykształcone. Dodatkowo, w tym tygodniu Twoje maleństwo po raz pierwszy w pełni otwiera oczy i porusza powiekami – w zależności od intensywności światła w pomieszczeniu, w którym przebywasz i od grubości ubrania, w środku Twojego brzucha może być jaśniej lub ciemniej. Co ciekawe, dziecko w tym czasie mocno reaguje już na wszystkie bodźce, więc w przypadku ostrego światła odwraca główkę, potrafi też zasłonić oczy rączkami. Wyrastają już rzęsy i brwi, a także pozostałe włoski na główce.

Maluch całkiem wyraźnie także słyszy. Jego uszka lokalizują dźwięki i dziecko odwraca się w ich stronę, gdy coś je zainteresuje. To bardzo dobry moment na rozpoczęcie mówienia do brzucha, śpiewania mu, opowiadania jak Ci mija dzień, a także na puszczanie muzyki. To nic, że maluszek jeszcze niewiele rozumie. Wszelkie bodźce dźwiękowe stymulują jednak jego mózg, w którym tworzą się połączenia nerwowe.

Ruchy dziecka w 26 tygodniu ciąży są mocne, ale już nie tak nieregularne. Płód ma swoje okresy aktywności, które występują niestety zazwyczaj w nocy. Dzieje się tak, ponieważ w ciągu dnia Twój brzuch jest wygodną kołysanką dla malucha. Twoje ruchy dosłownie kołyszą go do snu, w związku z czym dziecko smacznie przesypia okres Twojej aktywności. Bezruch natychmiast go zaciekawia i okazuje to figlowaniem.

Dziecko gwałtownym ruchem reaguje również na ból albo kiedy zjesz coś, co mu posmakuje lub wręcz przeciwnie – gdy zjesz coś, co nie przypadnie mu do gustu. Jak to możliwe? Wszystko co jesz ma swój smak i zapach, a te przenikają z łatwością do wód płodowych, w których znajduje się maluch. Połykając je czuje wyraźnie smaki, ponieważ jego kubki smakowe są już w pełni sprawne. Tutaj mała ciekawostka: wielu specjalistów jest zdania, że ten okres życia płodowego jest kluczowy dla uwarunkowania przyszłych upodobań smakowych dziecka w jego całym życiu. Jeżeli maluch już teraz będzie wystawiony na działanie różnorodnych smaków, jest ogromna szansa, że w przyszłości będzie smakoszem lubiącym zróżnicowane potrawy. Gdy natomiast smaków pozna teraz niewiele, istnieje prawdopodobieństwo, że będzie grymaszącym niejadkiem.

Brzuch w 26. tygodniu ciąży

Brzuch w tym okresie jest już wyraźnie zaznaczony. Ile przytyjesz w 26 tygodniu ciąży? Na wadze od liczby wyjściowej powinno pojawić się dodatkowe 8 kilogramów. Jeśli jest więcej, spróbuj jeść mniej a częściej. Zbyt duża waga może prowadzić do komplikacji przy porodzie, poza tym wpłynie także negatywnie na Twoje samopoczucie. Rozbij sobie codzienny jadłospis na cztery lub pięć posiłków. Pamiętaj, by w każdym z nich było białko, węglowodany i tłuszcze. Stawiaj na produkty jak najmniej przetworzone i uważnie czytaj składy. Unikaj tych, które zajmują kilka centymetrów z tyłu opakowania, a także zawierających wiele długich, skomplikowanych nazw i cyferek. Pamiętaj, że wszystko co jesz, trafia także do organizmu maluszka, oszczędź mu zatem niepełnowartościowych produktów.

W tym tygodniu i następnych zauważysz, że przez duży brzuch nawet podstawowe czynności zaczynają sprawiać Ci problem. Dlatego staraj się dużo odpoczywać i regenerować. Nie ma powodów do stresu i złego samopoczucia – rozwiązanie już niedługo, a w codziennych sprawach może pomóc ci Twój partner lub ktoś z rodziny. Dzięki temu dziecko oswoi się z głosami i często również dotykiem innych osób.

O brzuszek warto zatroszczyć się też z zewnątrz – nawilżaj skórę i smaruj ją maściami przeciwko rozstępom. Szybki wzrost dziecka, a co za tym idzie nagłe rozciągnięcie Twojej skóry, może spowodować powstawanie tych nieestetycznych bruzd. Pamiętaj, że nawet najlepszy i najdroższy krem czy balsam, nie zastąpią regularnego masowania skóry. Dzięki temu jest ona lepiej ukrwiona, staje się elastyczna i nie straszne jej rozciąganie, ani następnie – już po porodzie – obkurczanie. Zaufaj nam i pamiętaj o tym, żeby balsamować i masować się codziennie, nawet przez kilka minut – efekty zobaczysz, gdy dziecko przyjdzie na świat.

Dwudziesty szósty tydzień ciąży, a dolegliwości

Z jakimi dolegliwościami wiąże się 26. Tydzień ciąży? Przede wszystkim przygotuj się na to, że z Twoich piersi może zacząć wydzielać się żółtawy płyn. To nic strasznego – gruczoły mleczne są już przygotowane do wytwarzania pokarmu i pojawia się pierwsze mleko – siara. Jeśli na brodawkach zauważysz bolesne, wystające grudki to znaczy, że zatkały się pory mleczne. Żeby się ich pozbyć, wystarczą ciepłe okłady i masaż piersi – możesz poprosić o to swojego partnera.

W 26 tygodniu ciąży u części kobiet pojawia się anemia spowodowana tym, że organizm pracuje inaczej niż do tej pory. Pojawia się także więcej krwi, która jest jakby „rozcieńczona”, co oznacza, że w jej jednym mililitrze jest mniej czerwonych krwinek niż w okresie przed ciążą.

Zapotrzebowanie na magnez przyszłej mamy wynosi około 30 mg na dobę. Dosyć łatwo można limit ten wyrobić poprzez jedzenie pokarmów, które żelazo zawierają w naturalnej postaci. Żelazo dzieli się na hemowe i niehemowe. To pierwsze jest o wiele lepiej przyswajalne dla organizmu i znaleźć je można głównie z produktach pochodzenia zwierzęcego. Jego doskonałym źródłem są czerwone mięso, podroby i wątróbka. Bogate w żelazo jest także mięso tuńczyka, a także żółtka jaj. Jeśli wolisz postawić na bezmięsne potrawy, to sięgaj często po szpinak, kiełki fasoli mung, suszone morele i sok z buraka. Uważaj także na rzeczy, które utrudniają wchłanianie się żelaza z pokarmów, które go dostarczają. Przeszkadzają w tym skutecznie mocna herbata oraz napoje gazowane. Herbata ze względu na obecność w niej taniny, a napoje gazowane – ponieważ zawierają fosforany.

Czasami jednak nie wystarczy dieta bogata w produkty zawierające żelazo. Przy jej bardziej zaawansowanej formie należy podjąć doustną suplementację preparatami żelaza. W przypadku ciężkiej anemii, wskazane jest uzupełnianie niedoborów za pomocą zastrzyków.

Wczesne objawy anemii dosyć trudno zauważyć. Często mylone są z dolegliwościami ciążowymi, ponieważ główne z nich przypominają  do złudzenia. Należy do nich stałe poczucie zmęczenia, senność, ogóle osłabienie organizmu. Ciężarna szybko się męczy, a także dotykają ją zawroty głowy. Inne objawy anemii to bóle głowy, problemy z koncentracją i z zapamiętywaniem. Dochodzi do tego łamliwość paznokci, wypadanie włosów, zaburzenia odruchu połykania, pieczenie języka. W ciężkich przypadkach anemii ciążowej możliwe są napady duszności, przyspieszone bicie serca, drętwienie rąk i nóg, a także bóle brzucha. Jeżeli zauważyłaś u siebie część tych objawów, nie powinnaś zwlekać z wizytą u lekarza. Niedobory żelaza są groźne dla malucha na każdym etapie jego życia płodowego i powinny być jak najszybciej uzupełnione.

26. tydzień ciąży: skurcze

Jeśli na tym etapie ciąży odczuwasz skurcze, to najprawdopodobniej są to skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Pojawiają się one zazwyczaj około 20-22 tygodnia ciąży, ale mogą zacząć się również dopiero teraz. Czym one są? To po prostu trening Twojej macicy, mający ją przygotować do tego wielkiego dnia, czyli do porodu. Macica uczy się, w jaki sposób wypchnąć dziecko na świat. Ale spokojnie – jej ćwiczenia są na tyle lekkie, że nie przypominają jeszcze tych, których doświadczysz w czasie porodu i z pewnością na tym etapie nie pomogą dziecku przyjść na świat.

Skurcz przepowiadający trwa około minuty. Rozpoczyna się na samej górze brzucha, tuż pod piersiami. Stopniowo obejmuje całą macicę, czujesz wyraźnie jak schodzi stopniowo w dół ku spojeniu łonowemu. Natężenie i rodzaj bólu można porównać do bólu miesiączkowego. Przeważnie nie są zbyt uciążliwe, aczkolwiek zdarzają się kobiety, które wspominają je jako wyjątkowo bolesne.

Skurcze początkowo pojawiają się raz-dwa razy dziennie. W końcowych etapach ciąży mogą towarzyszyć kobiecie praktycznie już stale, bo przychodzą co dwadzieścia-trzydzieści minut i trwają około dwóch. To dosyć uciążliwe, ale jednocześnie uspokajamy: również najzupełniej normalne.

Ból brzucha w 26 tygodniu ciąży

Jeśli odczuwasz ból brzucha lub sekwencyjne, stopniowo nasilające się skurcze to znak, żeby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ może dojść do przedwczesnego porodu. Takie bóle są najczęściej spowodowane wadami macicy lub grzybiczym zakażeniem dróg rodnych, które może doprowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherzyka płodowego. Na tym etapie ciąży jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ maluch, który przyjdzie na świat w dwudziestym szóstym tygodniu ma małe szanse, by przeżyć poza łonem mamy.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo