To imię dla chłopca można spotkać aż w 32 językach. Jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków

Od kilku lat znajduje się na podium w rankingach najbardziej popularnych imion dla chłopców. Nic dziwnego, gdyż jest ono też jednym z najbardziej międzynarodowych imion. Ma swój odpowiednik aż w 32 językach.

W 2022 roku nadano je aż 6341 chłopcom. Mowa oczywiście o imieniu Jan. Jest to drugie najczęściej wybierane imię w Polsce już od kilku lat. Wyprzedza je jedynie Antoni. Skąd wzięła się jego popularność?

Znaczenie imienia Jan. To imię było popularne już w średniowieczu

Imię Jan wywodzi się z hebrajskiego i oznacza “cieszący się boską łaską”. Szybko rozpowszechniło się zatem w chrześcijańskich krajach. Mężczyzn o tym imieniu cechuje sprawiedliwość, inteligencja i pracowitość. Jest raczej typem samotnika. Nie potrzebuje wielu ludzi wokół, wystarczy mu garstka prawdziwych przyjaciół. To osoba spokojna i poważna już od najmłodszych lat. To dobrzy mężczyźni, ale niezbyt wylewni w uczuciach. Oddany i wierny mąż, kochający i ciepły ojciec. W pracy zawsze dąży do perfekcji i stale chce poszerzać swoją wiedzę.

Zdrobnienia imienia Jan. Jak brzmi też w innych językach?

Janek, Jasio, Jaś, Jasiek to tylko z wielu zdrobnień tego popularnego imienia. Dużą popularność może zawdzięczać także swojej międzynarodowości. Jego odpowiednik znajdziemy aż w 32 językach. Jak brzmią? Na przykład: John w angielskim, Johann lub Hans w niemieckim, Jean we francuskim, Giovanni we włoskim, Juan w hiszpańskim czy Joannis w greckim.

Najpopularniejsze imieniny Jana. Ile razy w roku wypadają?

Jest bardzo wiele dat, które przypadają na imieniny Jana, ale najczęściej obchodzone z nich to: 12 czerwca, 24 czerwca, 26 czerwca, 24 listopada, 27 grudnia, 10 stycznia, 31 stycznia, 8 marca, 28 marca, 6 maja, 23 maja oraz 27 maja.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo