500 Plus na pierwsze dziecko: od kiedy wnioski? Jakie kryterium dochodowe? Kto dostanie 500 Plus na 1 dziecko?

500 Plus na pierwsze dziecko stanie się faktem od 1 lipca 2019 roku. Wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z sobotniej konwencji PiS nie pozostawia żadnych wątpliwości! Pytanie tylko od kiedy składać wnioski o 500 Plus na pierwsze dziecko? Czy jest kryterium dochodowe? I oczywiście: kto dostanie 500 Plus na każde dziecko?

500 Plus na pierwsze dziecko: od kiedy wnioski?

Niestety na tę chwilę nie wiemy, od kiedy składać wniosek o 500 Plus na pierwsze dziecko. Wnioski – jak mówi minister Rafalska – zaczną spływać dopiero po wprowadzeniu niezbędnych zmian ustawowych, a ich złożenie będzie konieczne, by otrzymać dodatkowe 500 zł na każde dziecko w rodzinie

Poczekajmy chwileczkę, wszystkiego się dowiemy, co do terminów składania wniosków i jak to będzie wyglądało, w najbliższym czasie – dodała minister pracy i polityki społecznej.

500 Plus na pierwsze dziecko: kryterium dochodowe

Dotychczas przy 500 Plus na pierwsze dziecko kryterium dochodowe wynosiło odpowiednio:

 • 800 zł netto na osobę w rodzinie;
 • 1200 zł netto na osobę w rodzinie z dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności.

Zmiany w 500 Plus zapowiedziane na lipiec 2019 zakładają, że przestaje obowiązywać kryterium dochodowe. 500 Plus na pierwsze dziecko będzie wypłacane każdemu rodzicowi lub opiekunowi prawnemu, niezależnie od wysokości dochodów, jak również bez konieczności składania dodatkowych dokumentów dotyczących m.in. orzeczenia alimentów. To uprości proces składania wniosków o 500 Plus rodzicom, a urzędnikom ułatwi ich rozpatrywanie. Wniosek o wypłatę 500 zł na pierwsze dziecko będzie zatwierdzany z automatu.

500 Plus na pierwsze dziecko: dla kogo to dobre rozwiązanie?

500 Plus na każde dziecko było postulatem, który od momentu wprowadzenia programu niejednokrotnie był pojawiał się na ustach rodziców. Czy faktycznie wprowadzenie świadczenia również dla jedynaków i pierworodnych dzieci jest spełnieniem marzeń Polaków? Z sondażu SW Research przeprowadzonego w dniach 26-27.02.2019 na zlecenie portalu rp.pl wynika, że:

 • przeciwko wprowadzeniu 500 Plus na 1 dziecko niezależnie od kryterium dochodowego opowiedziało się 32% respondentów;
 • 13% pytanych nie miało w tej sprawie zdania;
 • ponad połowa, bo aż 55% respondentów popiera zapowiedź wprowadzenia 500 Plus na pierwsze dziecko od lipca 2019 r.

Zdaniem minister Elżbiety Rafalskiej wydatki na Program 500 Plus wzrosną o ok. 20 mld zł rocznie, a “w tym roku, jedno półrocze 2019 – od pierwszego lipca do końca grudnia to około 10 mld zł”. Jednak jak twierdzi minister:

Pamiętajmy, że poza celami społecznymi to jest też wpływ na rozwój gospodarczy. Część tych środków (…) wróci do budżetu państwa w postaci podatku VAT; pamiętajmy, że jest to też koło zamachowe polskiej gospodarki.

Zupełnie innego zdania byli rodzice na naszym fan page na Facebooku:

Wolałabym żeby to pensje wzrosły… Teraz tylko czekać aż doznamy szoku w sklepach spoglądając na ceny

(…) żeby dać Pani 500 złotych najpierw Pani zabrali 600 w podatkach, podwuzkach cen energii i żywności dzięki czemu są większe wpływy z VAT. Mówiąc w skrócie sama Pani sobie to 500 sfinansowala i zapłaciła za zabranie a potem oddanie 100pln. Też mam dzieci ale jestem wielkim przeciwnikiem takiego pseudo socjal, który demoralizuje ludzi. PIS nic Pani nie dał, oni nie mają pieniędzy innych niż te które wyciągają nam z kieszeni. Podziękować to sobie nawzajem powinniśmy, że to wszystko finansujemy a PiS powinien nas po tyłach całować, że może to za drobną opłatą rozdystrybuować.

pomagać należy tym, którzy rusząją tyłki do pracy, a nie tym, którzy leżą i czekają tylko, ile im państwo da… nie pracują? Nie powinno być 500+… żeby komuś dać, innym trzeba zabrać… tym pracującym, jeśli ktoś ma wątpliwości komu…

tu nie chodzi o zawiść tylko o brak sprawiedliwości. Pl stało się państwem, które docenia leni bez pracy, a każdy z ambicjami dostaje za nie po dupie, bo zamiast mnożyć się jak króliki to uczciwie pracują. Wniosek jest prosty, nie robić w Polsce nic i ciągnąć od podatników. Tylko, że kolejne pokolenie będzie taki system powielać i w końcu nie będzie komu pracować,bbo każdy #dej i #mniesienalezy.

Panstwo nic nie daje, bo nic nie ma. Pieniadze sa z naszych podatkow, wiec to nie sa prezenty od pana Kaczynskiego ani PiS. To sa pieniadze podatnikow, osob pracujacych, trzeba to w koncu zrozumiec, a inaczej bedziecie mowic jak pomyslicie, ze to w naszej, waszej kieszeni idzie, jak sie rozejrzycie na osoby, ktore sie z nas pracujacych jawnie smieja, bo nie pracujac i majac dzieci dostaja wiecej niz niejeden ciezko pracujacy. To my utrzymujemy leni, a lenie chowaja kolejnych nierobiw i w koncu bedziemy Ukraincow prosic, zeby pracowali na polski socjal… To sa nasze, nas wszystkich pieniadze, a nie darowizna od PiSu.

Są też osoby, które odnoszą się do zmian w trochę inny sposób:

A jak nie było 500+ to na co szły nasze podatki ? A ceny też nie szły nigdy w dół a do góry ,ludzie wyjechali na zachód za pieniędzmi a jak w Polsce coś dali to lament, jak wam ludzie dogodzić?

za komuny rodzice dostawali w zakladach pracy rodzinne i jakos bylo stac na kolonie i zimowiska a tera wielce 500+ i trzeba kochac państwo MASAKRA dodam ze ja z bratem jezdzilam przez 10 lat na kolonie i zimowiska co roku przy malym dochodzie ojca i nikt nie byl gorszy czy lepszy .Powiem tylko tyle jakby dali zarobic rodzica godne pieniadze to nie bylo by tego calego zamieszania.

A Ty co sądzisz o 500 Plus na pierwsze dziecko i zniesieniu kryterium dochodowego? Już zastanawiasz się, od kiedy można złożyć wniosek o 500 Plus czy jesteś przeciwko zapowiadanym zmianom w zasadach wypłaty świadczeń?

Dodaj komentarz

2 komentarzy: 500 Plus na pierwsze dziecko: od kiedy wnioski? Jakie kryterium dochodowe? Kto dostanie 500 Plus na 1 dziecko?

 1. Ludzie wam jest źle w każdej epoce począwszy od kamienia łupanego. Za darmo nic nie ma i nie będzie, a jak się dobrze gospodarzy to i ceny nie straszne. A może komuna by wam pasowlała mi się wydaje.

  • Komuna by się wam przydała bo wam jest wiecznie źle.

   Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
   Logo