Zatrucie witaminą d3

7-miesięczne niemowlę trafiło do szpitala w stanie zagrożenia życia. Aż trudno uwierzyć, co było powodem!

W ostatnią niedzielę do przychodni na warszawskiej Ochocie trafiła matka zaniepokojona stanem zdrowia swojego 7- miesięcznego niemowlaka. Matka podczas wywiadu lekarskiego, zakomunikowała że jej dziecko jest niezwykle rozdrażnione i “przelewa się przez ręce”.

Okazało się, że dziecko od dwóch dni nie miało apetytu (było karmione mlekiem modyfikowanym), ale za to piło bardzo dużo wody. Zdarzały się mu również wymioty. Pediatra zalecił badania krwi, które wykonane zostały na cito. Laborantka po zbadaniu próbki, zaalarmowała natychmiast przychodnię o stanie zagrożenia życia małego pacjenta. Dziecko trafiło do jednego z warszawskich szpitali dziecięcych z diagnozą hiperwitaminozy. Obecnie jest pod opieką specjalistów. Jego zdrowiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Po co nam witamina D3?

Witamina D to jedyna witamina, która nie jest dostarczana z pożywieniem. Jest ona dla organizmu ludzkiego niezwykle cenna. Dlaczego? Otóż uczestniczy ona w regulacji gospodarki wapniowej. Przyczynia się zatem do formowania i mineralizacji kości. Stąd też tak duży nacisk kładą na jej przyjmowanie pediatrzy.

Co dzieje się po przedawkowaniu witaminy D3?

Stosowanie zbyt wysokich dawek może się zdarzyć u osób, które przyjmują preparaty w formie kropli (1 kropla to 500 jednostek witaminy D). Zbyt duży poziom witaminy D3 w organizmie prowadzi do nadmiernego odkładania się wapnia w organach i naczyniach krwionośnych. Początkowo objawy mogą zostać niezauważone. Należą do nich:

  • brak apetytu,
  • wzmożone pragnienie,
  • wymioty,
  • zaparcia,
  • spowolnienie wzrostu.

Nadmiar witaminy D3 może powodować również zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego takie jak obniżenie napięcia mięśniowego czy nadpobudliwość. W niektórych przypadkach może dojść do wielomoczu czy powiększenia wątroby i śledziony.