7 rzeczy, które musisz wiedzieć o swoim nastolatku

Okres adolescencji rozpoczyna się około 11 roku życia i trwa do wczesnej dorosłości, czyli 21 lat. Naukowcy z University College London Sarah-Jayne Blakemore dowiedli, że najtrudniejszy jest wiek 14 lat. To wtedy nasze dzieci najczęściej uciekają z domu, podejmują ryzykanckie zachowania oraz  mają największy zamęt w emocjach.

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o swoim nastolatku
ADS

O nastolatkach zwykło się mówić, ze to osoby sprawiające trudności, ponieważ weszły w tzw. okres buntu. Wielu rodziców obawia się tego etapu w rozwoju swoich dzieci i w konsekwencji nie zawsze wie i potrafi odpowiednio postępować.

Tymczasem najnowsze badania mózgu dzieci w tym wieku dowodzą, że podlegają one pewnym intensywnym procesom, które mają znaczący wpływ na ich zachowania.  Szanując i rozumiejąc te zmiany, na pewno będzie nam łatwiej z dorastającymi dziećmi.

Co zatem powinniście wiedzieć o swoim nastolatku, zanim zaczniecie go oceniać, albo rwać włosy z głowy, że stał się taki niereformowalny?

Nastolatki łatwo się zawstydzają

I wynika to nie tylko z faktu, że ich ciało zaczyna radykalnie zmieniać się, ujawniają się drugorzędne cechy płciowe, zaczyna działać układ rozrodczy. Za ten proces zawstydzania się odpowiada mózg. Dzieci w okresie adolescencji mają zwiększoną aktywność w przyśrodkowej korze przedczołowej,  czyli obszarze mózgu związanym z “refleksją nad samym sobą”. One dostrzegają zachodzące w nich zmiany, ale nie zawsze je rozumieją, co wprawia młodych w zakłopotanie. Oliwy do ognia dolewają sami rodzice, stosując niewłaściwe komunikaty, mające „wychowawczo” zawstydzić dziecko.

Nastolatki chętniej podejmują ryzyko, gdy są z przyjaciółmi

To również obrazują eksperymenty psychologiczne. Dzieci w wieku 13-16 lat dwukrotnie częściej są skłonne łamać różne normy, niż osoby od nich młodsze i starsze. Jednak, co ciekawe, robią to za przykładem rówieśników. Wpływ grupy ma dla nich kolosalne znaczenie.  Gdy pozostają z nakazem sam na sam, łatwiej im go respektować.

Ryzykowne zachowania trwają do lat dwudziestych

Dowiedziono naukowo, że ryzykowne zachowania tak charakterystyczne dla osób w okresie dojrzewania zaczynają ustępować u progu wczesnej dorosłości, czyli po ukończeniu 20 lat. Warto mieć to na uwadze, obserwując zachowania naszych latorośli i szukając dla nich realnego wsparcia.

Na okres dojrzewania ma wpływ mózg

Pamiętajcie o tym, że dziwne, inne i dotąd niespotykane zachowania u waszych ukochanych dzieci wynikają w większości z bardzo intensywnych procesów zachodzących w mózgu w czasie adolescencji. Organizm waszego nastolatka przechodzi istną rewolucję. Zachodzą zmiany somatyczne i psychiczne. Można się w tym pogubić. Poczytajcie więc trochę o rozwoju waszego dziecka w tym czasie. Tak, jak czytaliście z wypiekami książki „W oczekiwaniu na dziecko”. Wasze kilkunastoletnie dziecko to nadal wasze ukochane dziecko. Tylko nieco już inne, ale nadal łaknące i potrzebujące waszego wsparcia i miłości.

Nastolatki mają problem z własnymi emocjami

Poświadczy o tym każdy, kto ma z nastolatkiem do czynienia! I nie wynika to z ich złej woli, tylko z tego, że buzują w nich te wszystkie procesy, o których mówiliśmy wcześniej. Same hormony wprowadzają już dużo zamieszania. Pojawiają się huśtawki nastrojów, wybuchy agresji. Nasze dzieci nie stają się złe. One w ten sposób właśnie dojrzewają.

Na nastolatki przestają działać kary

Tak, pojawia się charakterystyczne „wywalenie na wszystko”. Możecie stawać na głowie, a wasz nastolatek nic nie będzie sobie robił z embargo na komputer i na pewno znajdzie sposób, by jednak dalej na nim grać. Po to są różnego rodzaju poradnie pedagogiczne  i psychologiczne, abyście z nich korzystali w krytycznych sytuacjach i szukali wsparcia w wychowaniu swoich dorastających dzieci. Możecie nie mieć wiedzy, jak postępować z zadziornym 15-latkiem, ale ta wiedza jest już powszechnie dostępna, więc po nią sięgajcie.

Nastolatki są bardziej kreatywne

I to wspaniała wiadomość. Miło obserwować, jak opanowują różne umiejętności i tryskają pomysłami, gdy tylko da się im szansę i okaże odpowiednie wsparcie. Szukajcie zatem mocnych stron u swoich dzieci i cieszcie się nimi. Przestańcie biadolić, że to taki trudny wiek, bo przy odrobinie wysiłku przekonacie się, że wcale nie musi taki być, a nastolatek w domu w to wspaniałe wyzwanie i pole do radości.

 

 

Dodaj komentarz

Ciąża Bliźniaki
Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa (1K2O) - szczególny przypadek ciąży mnogiej
Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa jest szczególnym przypadkiem ciąży bliźniaczej, który należy otoczyć odpowiednią opieką lekarską. Sprawdź, czego możesz się spodziewać, jeśli Twoja ciąża została sklasyfikowana jako 1K2O. Ciąża jednokosmówkowa dwuowodniowa
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Kalendarz pylenia 2019: czerwiec. Co teraz pyli?
Co pyli w czerwcu 2019? Kalendarz pylenia 2019 podpowie, które rośliny zaczynają pylić w konkretnych miesiącach. Sprawdź, czy jesteś uczulony na ich pyłki! Pierwsze rośliny zaczynają pylić już na początku
Czytaj dalej