Wesela 2021 się odbędą? Na ile osób można je robić i czy to ostateczna decyzja rządu?

Trzecia fala pandemii koronawirusa wciąż paraliżuje kraj. Właśnie wchodzą w życie nowe obostrzenia i niewiele wskazuje na to, żeby wesela 2021 mogły szybko się odbyć.

Wszystkie pary planujące wesele 2021 z utęsknieniem wyglądają poluzowania pandemicznych obostrzeń i możliwości zorganizowania wymarzonego ślubu. Póki co jednak wszystko wskazuje na to, że muszą uzbroić się w dodatkową cierpliwość. Od kiedy będzie można znów organizować wesela? Termin jeszcze niedawno wydawał się bliższy niż dalszy, ale sytuacja epidemiczna w kraju znów się pogorszyła.

Wesela 2021 znikają pod trzecią falą wirusa

18 marca Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej zapowiedział, że w związku z dynamicznie rosnącą liczbą zakażeń Covid-19, zdecydował się na wprowadzenie przejściowego lockdownu na terenie całej Polski. Nowe obostrzenia, zawieszające działalność wielu sklepów, punktów usługowych i obiektów kulturalnych, a także wprowadzające pełną naukę zdalną dla wszystkich uczniów, wchodzą w życie 20 marca i mają potrwać do 9 kwietnia. Czy tak będzie rzeczywiście – zobaczymy. Gdy wprowadzano naukę zdalną w marcu 2020 roku, miała ona trwać dwa tygodnie. Czas pokazał, że realnie nie udało się do niej wrócić w pełni od ponad roku.

Wiele osób traci nadzieję na wesela 2021

Wesele w pandemii 2021 dla wielu par stało się już wizją nierealną i raczej powodem do żartów, niż entuzjastycznym festiwalem planowania tak ważnej rodzinnej imprezy.

Z moim narzeczonym Markiem planowaliśmy duże, tradycyjne wesele już od 2018 roku i liczyliśmy, że będziemy mogli zatańczyć weselnego walca już w 2020. Czas bardzo skorygował nasze plany i nadzieje. Od kiedy oboje przeszliśmy na pracę zdalną, większość czasu spędzamy razem w mieszkaniu i śmiejemy się, że żyjemy ze sobą teraz bliżej niż większość małżeństw przed wybuchem pandemii. Czy będą wesela w 2021 roku? Już się nawet nie zastanawiamy! Przestaliśmy się śpieszyć, bo wiemy, że rząd może za jakiś czas na nie zezwolić, a potem cofnąć to pozwolenie po dwóch tygodniach. Myślę, że jeśli dotrwamy do pewnego końca tej epidemii i wciąż będziemy kochać się tak jak teraz, to z organizacją hucznego wesela nie musimy się śpieszyć. – mówi Marta z Zamościa w rozmowie z portalem Rodzice.pl

Nowe obostrzenia mogą być nawet cięższe

Jeżeli wprowadzone 20 marca obostrzenia nie przyniosą oczekiwanego efektu do 9 kwietnia, rząd rozważa wprowadzenie tzw. twardego lockdownu. Zapowiedział to już Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Jesteśmy na takim etapie, że jeżeli ten ruch nie spowoduje wygaszenia epidemii, czy przynajmniej spowolnienia trzeciej fali, to na pewno kolejne kroki będą już typowym lockdownem, sytuacją, gdzie będziemy zamykać zupełnie wszystko.– mówił Minister na środowej konferencji prasowej.

Aktualne obostrzenia i zakazy: kto się zamyka?

W okresie od 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczy, a także świadczonych w ramach podróży służbowych)
  • galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi usług fryzjerskich, optycznych, bankowych)
  • kina, również domy kultury mają zakaz organizowania projekcji filmowych,
  • teatry, muzea,
  • salony odchudzające,
  • kasyna
  • baseny (z wyjątkiem działalności leczniczej i treningów członków kadry narodowej),
  • sauny, solaria, siłownie, kluby fitness,
  • stoki narciarskie
  • obiekty sportowe (wyjątkiem są potrzeby sportu zawodowego).

Dodatkowo od 22 marca w szkołach nie pojawią się już dzieci, które do tej pory uczyły się stacjonarnie lub w przypadku województw wcześniej objętych restrykcjami, w trybie hybrydowym.

Sprawdź: Czy rodzice, którzy będą musieli się nimi teraz zająć, mają prawo do zasiłku opiekuńczego?

Wesela 2021: Jak wyglądała sytuacja w ubiegłym roku?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowało i opublikowało w 2020 roku wytyczne dotyczące organizacji wesel, mające zapewnić bezpieczeństwo gościom i pracownikom.

Przedstawiają się one następująco:

  • Ogranicz liczbę gości zgodnie z aktualnymi przepisami,
  • poinformuj gości i obsługę, że w imprezie nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji,
  • ogranicz spotkania i narady wewnętrzne
  • postaraj się, aby przy stoliku siedziały razem osoby z tej samej rodziny lub z jednego gospodarstwa domowego
  • zapewnij płyn dezynfekcyjny w sali jadalnianej i przy toaletach
  • dostosuj liczbę kelnerów do liczby gości; 1 kelner na nie więcej niż 15 osób.  Dany stół powinien być obsługiwany przez tego samego kelnera lub przez ten sam zespół kelnerski.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo