Przez 500+ po nowemu nawet 12 tys. osób może stracić pracę!

Od stycznia 2022 roku sporo się zmieni w programie “Rodzina 500+”. Przede wszystkim skończą się wypłaty “do ręki”, od teraz będą realizowane wyłącznie bezgotówkowo. Poza tym odpowiedzialność za realizację programu przejmie ZUS, a więc zmieni się również sposób składania wniosków. Przyjęte poprawki nie wszystkim się podobają. 500+ po nowemu może spowodować nawet kilka tysięcy zwolnień!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Od stycznia 2022 roku zarządzanie wypłatami 500 plus zostanie całkowicie przejęte przez ZUS.
  • Nowelizacja oznacza zamiany w sposobie składania wniosków oraz formie wypłaty środków.
  • Zmiany w programie 500+ mogą spowodować wielotysięczne zwolnienia pracowników, którzy dotychczas zajmowali się w samorządach obsługą świadczenia.

500+ po nowemu może oznaczać tysiące zwolnień

Dotychczas za obsługę programu “500 plus” odpowiadały organy samorządowe. Urzędy gmin zajmowały się zarówno przyjmowaniem wniosków, jak i samymi wypłatami środków. Pracy było na tyle dużo, że większość urzędów zdecydowała się na przyjęcie dodatkowych pracowników, którzy mieli odpowiadać za sprawną realizację świadczeń. Po zmianie przepisów stracą zajęcie i grozi im utrata pracy.

Zobacz też: 12 tys. na drugie dziecko. Dla kogo?

Według oficjalnych danych pracowników przydzielonych wyłącznie do organizacji spraw związanych z 500+ jest w Polsce nawet 12 tysięcy. Część urzędów zapewnia, że będzie starało się skierować ich do wykonywania innych obowiązków, ale z pewnością nie wszyscy będą mieli tyle szczęścia. Samorządy stracą bowiem dodatkowe środki na wynagrodzenia i nie będą w stanie utrzymać wszystkich stanowisk. Oznacza to prawdopodobnie wielotysięczne zwolnienia.

Nowe zasady programu 500+

500+ po nowemu będzie funkcjonowało zdecydowanie inaczej. Przede wszystkim zarządzanie programem przejmie w pełni ZUS. Od stycznia 2022 roku zmieni się zatem forma składania wniosków – będzie można zrobić to wyłącznie drogą elektroniczną. Wszelkie dokumenty złożymy za pośrednictwem PUE, czyli Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub na portalu Emp@tia (tu bez zmian). Zniknie możliwość załatwienia formalności na miejscu, w urzędzie.

Poza tym beneficjenci programu nie będą już mogli otrzymywać pieniędzy “do ręki”. Wypłaty mają być bowiem realizowane jedynie bezgotówkowo, czyli przelewem wprost na wskazane konto.

Dodaj komentarz

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo