Dzieci uzależnione od smartfona – psychologowie biją na alarm!

Uzależnienie od smartfona dotyka osób w każdym wieku. Jednak szczególnie narażone są na nie dzieci i młodzież. Internet jest powszechnie obecny w życiu dużej części naszego społeczeństwa. Serwisy do nauki zdalnej, aplikacje umożliwiające kontakt z rówieśnikami czy aplikacje służące do rozrywki zajmują wiele godzin w ciągu codziennej rutyny dzieci w wieku szkolnym. Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu? Jakie kroki podjąć po zauważeniu pierwszych symptomów tego nałogu u swojego dziecka?

Pierwsze oznaki fonoholizmu u dzieci

Uzależnienie od telefonu u osoby w wieku szkolnym objawia się w bardzo podobny sposób jak u dorosłego. Świat wirtualny stopniowo zaczyna pochłaniać coraz więcej uwagi dziecka. W końcu potrzeba nieustannego korzystania z telefonu utrudnia naukę i odrabianie zadań domowych. Charakterystyczne jest odczuwanie dyskomfortu w konieczności odłożenia urządzenia na bok. Zdarzać mogą się nawet napady agresji kiedy przykładowo nauczyciel zabierze nastolatkowi telefon, bo korzystał z niego podczas zajęć. 

Dyskomfort ten może objawiać się na bardzo różne sposoby. Bóle w klatce piersiowej, nudności, bóle głowy – to symptomy, które często nie są wiązane z uzależnieniem nawet przez lekarzy. Często jednak są objawami, które znikają w trakcie terapii uzależnień. Dostrzegając nawet niewielkie oznaki początków uzależnienia od smartfona warto sięgnąć po pomoc. Bagatelizowanie problemu może w przyszłości skutkować nawet wystąpieniem epizodu depresyjnego, zaburzeń lękowych czy zaburzeń odżywiania. 

Jaką pomoc zapewnić dziecku uzależnionemu od telefonu?

W przypadku osoby dorosłej uzależnionej od telefonu, skuteczne mogą okazać się spotkania ze zwykłym psychoterapeutą, lub specjalistą od uzależnień. W przypadku osób małoletnich poleca się jednak rozpoczęcie terapii rodzinnej. Dziecko jest bowiem jednym z elementów całego systemu. Członkowie rodziny z reguły w znaczącym stopniu wpływają na jego zachowanie. Często zwalczenie problemu jednego członka rodziny jest niemożliwe bez wprowadzenia całościowej zmiany, która dotknie cały dom. Najważniejsze w leczeniu uzależnienia jest bowiem odnalezienie przyczyny problemu. 

Cały czas należy też pamiętać o tym, że smartfony to nie są urządzenia, z których wynika jedynie samo zło. Telefon komórkowy dostosowany do potrzeb dziecka, który można kupić między innymi w sklepie internetowym https://www.mediaexpert.pl/smartfony-i-zegarki/smartfony, to narzędzie komunikacji. Używane rozsądnie – może znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie całej rodziny. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć – profilaktyka uzależnienia fonoholizmu

Wychowując dziecko, warto dawać mu pozytywny przykład. Jeżeli rodzice wykonują większość codziennych obowiązków z telefonem w dłoni – dziecko najprawdopodobniej pójdzie w ich ślady. Psychologowie polecają angażowanie pociech od najmłodszych lat w aktywności offline. Wspieranie zainteresowań sportem czy sztuką sprawia, że dziecko ma możliwość produktywnego spędzania swojego wolnego czasu. Nie należy też stronić od ograniczeń. W zdrowo funkcjonującej rodzinie potrzebne są granice. Chociażby zasada zakazująca używania komórek podczas posiłków i godzinę przed zaśnięciem – będzie bodźcem zmniejszającym ryzyko popadnięcia w nałóg. Uzależnienie od telefonu – inaczej fonoholizm – to realne zagrożenie. Warto cały czas obserwować swoje dzieci i w razie potrzeby zgłosić się po pomoc do specjalisty. 

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo