Podanie o przyjęcie do szkoły. O czym powinni pamiętać uczniowie?

Wrzesień coraz bliżej. Pozostają więc ostatnie dni na dokonanie zmian w rekrutacji lub wybór innej szkoły. Kandydaci do placówek ponadpodstawowych, którzy brali udział w II turze naboru, muszą dostarczyć wymagane dokumenty w celu potwierdzenia woli przyjęcia. Nie wszyscy rodzice jednak mają świadomość, że podanie o przyjęcie do szkoły może być konieczne również w przypadku przyjmowania uczniów do podstawówki. O czym warto wiedzieć?

Jakie dokumenty trzeba dostarczyć do szkoły średniej? Jak powinno wyglądać podanie do szkoły?

Na przełomie lipca i sierpnia w większości województw rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca do szkół ponadpodstawowych. Wzięli w niej udział uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej placówki w pierwszej turze. Jak wynika z danych przedstawionych przez samorządy, takich osób było w tym roku wyjątkowo dużo, szczególnie w dużych miastach. Powodem większej liczby chętnych jest fakt, że o przyjęcie ubiegało się aż półtora rocznika, co jest efektem reformy sprzed niemal 10 lat, z powodu której do pierwszej klasy podstawówki szły sześciolatki.

Na złożenie wniosku w drugiej turze rekrutacji uczniowie mieli zaledwie kilka dni. Cała procedura odbywała się zresztą w ekspresowym tempie – maksymalnie w połowie sierpnia wszystkie placówki opublikowały już listy zakwalifikowanych.

Ogłoszenie wyników to jednak jeszcze nie koniec całej procedury. Kandydaci mają jeszcze obowiązek potwierdzenia woli przyjęcia do danej placówki (o ile rzeczywiście chcą do niej uczęszczać). Należy to zrobić poprzez dostarczenie do komisji rekrutacyjnej oryginałów: świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Niektóre szkoły wymagają jednak również osobnego podania o przyjęcie – najczęściej jest to gotowy wzór, który można znaleźć na stronie internetowej. Poza wspomnianymi dokumentami konieczne może być również dostarczenie aktualnych zdjęć do legitymacji, a przypadku niektórych oddziałów szkół zawodowych – zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

Uczniowie, którym powiodło się w rekrutacji uzupełniającej, muszą jednak pilnować terminów. Dokumenty potwierdzające wolę przyjęcia do szkoły można złożyć tylko w konkretnym terminie. Jeśli kandydat tego nie zrobi, zostanie usunięty z listy zakwalifikowanych.

Terminy składania dokumentów (harmonogram może się nieco różnić w zależności od danej jednostki samorządowej lub szkoły, poniższe daty to informacje udostępnione przez kuratoria oświaty dla konkretnych regionów):

  • łódzkie: 5-10 sierpnia (do godz. 12.00),
  • zachodniopomorskie: 9-11 sierpnia,
  • kujawsko-pomorskie: do 11 sierpnia (do godz. 15.00),
  • małopolskie: do 17 sierpnia,
  • warmińsko-mazurskie: 26 lipca-18 sierpnia (do godz. 15.00),
  • lubelskie: 11-18 sierpnia,
  • mazowieckie: 16-18 sierpnia,
  • śląskie: 16-18 sierpnia (do godz. 15.00),
  • lubuskie: 12-19 sierpnia (do godz. 15.00),
  • opolskie: 17-19 sierpnia (do godz. 15.00),
  • podkarpackie: 17-19 sierpnia,
  • podlaskie: 16-19 sierpnia,
  • pomorskie: 17-22 sierpnia (do godz. 15.00),
  • dolnośląskie: 17-22 sierpnia,
  • świętokrzyskie: 12-22 sierpnia,
  • wielkopolskie: 16-25 sierpnia.

Zobacz: Rok szkolny 2022/23 – dni wolne wypadają bardzo korzystnie. Kiedy uczniowie odpoczną od nauki?

Podanie o przyjęcie do szkoły podstawowej

Nowe edukacyjne wyzwania czekają jednak nie tylko na uczniów klas pierwszych w szkołach średnich. Po raz pierwszy szkolne progi przekroczą w tym roku bowiem dzieci z rocznika 2015.

Naukę w klasach pierwszych w roku szkolnym 2022/2023 rozpoczynają:

  • dzieci 7-letnie (urodzone od stycznia do grudnia w 2015 r.) – objęte obowiązkiem szkolnym,
  • dzieci 6-letnie (urodzone od stycznia do grudnia w 2016 r.) – zgodnie z wolą rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Przyjęcie do podstawówki nie powoduje jednak aż tyle stresu i zamieszania co rekrutacja do szkół średnich. Szkoły podstawowe podlegają tzw. rejonizacji, co oznacza, że dziecko ma zapewnione miejsce w klasie I w obwodzie, w którym mieszka. Dzieci są więc przyjmowane automatycznie, ale wymaga się dostarczenia odpowiedniego zgłoszenia. Do zgłoszenia rodzice/opiekunowie powinni dołączyć świadczenie o miejscu zamieszkania.

Podanie o przyjęcie do szkoły trzeba dostarczyć koniecznie, w momencie gdy decydujemy się wysłać pociechę do placówki spoza obwodu, w którym mieszkamy.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo