Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów! Jak wspierac rozwoj dziecka

Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów!

Zapewnienie dziecku odpowiedniego wsparcia w rozwoju jego pasji i zainteresowań to jedno z najważniejszych zadań rodziców. Nie należy ono jednocześnie do najłatwiejszych. Ze względu na różnice pokoleniowe nieraz trudno jest zrozumieć hobby współczesnej młodzieży, zwłaszcza tej w wieku szkolnym. Pamiętajmy jednak, że każda – nawet z pozoru niewinna – dziecięca czy nastoletnia fascynacja może się przerodzić w wartościową życiową pasję. Dlatego tak istotne jest podejście rodziców, którzy nie powinni podcinać skrzydeł, ale wręcz przeciwnie – pomóc im się właściwie kształtować. Podpowiadamy, jak skutecznie wspierać rozwój dziecka!

Jak wspierać rozwój dziecka? Komfort psychiczny na pierwszym miejscu

Kształtowanie się charakteru i osobowości dziecka począwszy od niemowlaka aż do wieku nastoletniego to bardzo złożony i skomplikowany proces. Na przestrzeni lat nasze pociechy przeżywają rozmaite fascynacje, poznają nowych ludzi, nowe formy spędzania czasu, a także odkrywają w sobie pasje i talenty. Jednym z głównych zadań rodziców jest wspieranie dziecka w rozwoju jego zainteresowań i zapewnienie mu w tym celu optymalnych warunków. Jest to jednak nie lada wyzwanie! Nie od dziś wiadomo, że do dzieci czy nastolatków nieraz bardzo trudno dotrzeć, szybko się nudzą, łatwo niecierpliwią, a ich zapał rzeczywiście potrafi być słomiany. Dlatego rola rodziców bywa naprawdę kluczowa!

Aby dziecko rozwijało się prawidłowo i miało czas na swobodne kształtowanie swoich pasji i talentów, niezbędny jest przede wszystkim komfort psychiczny. Nasza pociecha musi mieć pewność, że jego wybory – o ile nie będą szkodliwe czy niebezpieczne – nie będą przez nas bez powodu krytykowane. Wręcz przeciwnie – kiedy się do nas zwrócą, otrzymają uwagę, wsparcie i życzliwą radę.

Oprócz wolnej przestrzeni, dobrego słowa i swojego doświadczenia rodzic może zaoferować dziecku także kilka innych sposób wsparcia. Może to być np. zakup różnych wartościowych edukacyjnych gier, gadżetów czy zabawek. W sklepach są obecnie dostępne bardzo rozmaite i wartościowe opcje, które zostały tak opracowane, aby być naprawdę wartościową rozrywką dla dzieci. Dzięki temu nasza pociecha będzie miała zagwarantowaną dobrą zabawę bez użycia smartfona czy komputera. Dodatkowo w takie gry i aktywności z powodzeniem może się włączyć także reszta rodziny i spędzić wspólnie czas w miłej atmosferze.

Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów! Jak wspierac rozwoj dziecka 1

Gry edukacyjne

Na rynku znajdziemy całą masę propozycji gier o charakterze edukacyjnym, które wspierają rozwój wyobraźni, a także logicznego myślenia. Taki zakup to jednak nie tylko inwestycja w kształtowanie dziecka, ale także gwarancja dobrej zabawy w gronie rodzinnym.


Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów! Jak wspierac rozwoj dziecka 2

Czytnik e-booków

Nie da się ukryć, że tradycyjne książki pomału odchodzą do lamusa. Nie oznacza to jednak wcale, że wyginąć musi także pasja do czytania. Jeśli dziecko lubi zagłębiać się w rozmaite fascynujące historie, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązanie i podarować mu czytnik e-booków. Dzięki niemu czytanie może stać się nieco łatwiejsze – sprzęt bez trudu można transportować, a więc książki zawsze ma się przy sobie.


Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów! Jak wspierac rozwoj dziecka 3

Repetytoria i pomoce naukowe

Czasem aby odkryć w sobie wielką pasję do nauki wystarczy jeden impuls! Dlatego jeśli widzimy, że nasza pociecha wykazuje szczególne zainteresowanie którymś spośród szkolnych przedmiotów, postarajmy się tę fascynację podtrzymać i rozwijać. W tym celu świetnie mogą sprawdzić się rozmaite książki, repetytoria, atlasy i inne pomoce naukowe. Warto jednak usiąść do lektury wspólnie z dzieckiem i pomóc mu odnaleźć się w tym ogromie wiedzy.


Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów! Jak wspierac rozwoj dziecka 4

Zabawki edukacyjne

W przypadku młodszych dzieci prawdopodobnie lepiej sprawdzą się edukacyjne zabawki, które rozwijają pamięć, kreatywne myślenie i logikę. Stanowią nieraz świetne uzupełnienie dla wiedzy i umiejętności zdobywanych w szkole, a przy tym mogą stać się inspiracją do rozpoczęcia naprawdę ciekawej przygody w jakiejś dzidzinie.

Zobacz: Najlepszy strój do szkoły. Jak ubrać dziecko, aby czuło się komfortowo i wygodnie?

Skuteczne metody na rozwój umiejętności dziecka? Stawianie na profesjonalizm

Rozpoczęcie roku to rzeczywiście dobry pretekst, aby zainwestować w rozwój zainteresowań i talentów naszego dziecka. Jest to jednak przede wszystkim moment, kiedy dziecko powinno przyłożyć się do nauki i poświęcić większość energii na zdobywanie wiedzy, która przyda się w przyszłości. Skupianie się na rozwoju dziecka w jego ulubionej dziedzinie jest oczywiście bardzo ważne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy okazji stawiać również na poszerzanie umiejętności bardziej praktycznych – szczególnie w zakresie nauki języka obcego. W tym celu świetnie sprawdzają się rozmaite kursy, warsztaty czy zajęcia indywidualne prowadzone pod okiem profesjonalistów.

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym to absolutna podstawa, która nie tylko wiele w życiu ułatwia, ale także otwiera nowe perspektywy rozwoju. Zainwestowanie w profesjonalne zajęcia dla dziecka jest więc jednocześnie inwestycją w jego przyszłość. Zdecydowanie łatwiej będzie mu się odnaleźć na rynku pracy, umożliwi mu to również podjęcie studiów za granicą. Aby jednak wysiłki w poznawaniu języka okazały się maksymalnie skuteczne i dały widoczne rezultaty, warto dopilnować kilku kwestii. Przede wszystkim dziecko powinno rozpocząć przygodę z angielskim jak najwcześniej to możliwe – młodsze maluchy uczą się języków w sposób naturalny i przychodzi im praktycznie bez trudu. Z wiekiem staje się to coraz większym wyzwaniem. Po drugie, najlepiej skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów, którzy mają odpowiednie narzędzia i – co ważniejsze – właściwe podejście do pracy z dziećmi. Wymienione czynniki doskonale rozumieją twórcy platformy Novakid, którzy oferują nowatorskie i skuteczne metody uczenia dzieci języka angielskiego. Z ich pomocą dziecko może osiągnąć naprawdę imponujące postępy.

W czym tkwi sekret Novakid? Przede wszystkim w ciekawym, stworzonym przez specjalistów programie, a także w atrakcyjnych sposobach nauczania. W ramach kursu dziecko bierze udział w zajęciach z certyfikowanymi nauczycielami lub native speakerami języka angielskiego. Dzięki temu ma regularny kontakt z żywym językiem, a fakt, że nauczyciele mówią tylko po angielsku sprawia, że dziecko siłą rzeczy musi starać się porozumieć i stale poszerza swoje zdolności komunikacyjne. W Novakid – w przeciwieństwie do tradycyjnych szkolnych zajęć – stawia się przede wszystkim na praktykę, a przecież swoboda i płynność w mówieniu to jedna z podstawowych warunków koniecznych do opanowania języka. Ale to jeszcze nie wszystko! Zarówno same lekcje, jak i prace domowe w niczym nie przypominają tych tradycyjnych. Novakid stworzyło specjalny Świat Gier o charakterze edukacyjnym, który oparty jest na ciekawych fabułach i w którym pojawiają się charyzmatyczni bohaterowie i wciągające komiksy z ich przygodami. Powtarzanie materiału i przyswajanie nowych treści odbywa się zatem w formie zabawy, określanej jako grywalizacja! Łączenie rozwoju z rozrywką sprawia, że dziecko chętniej usiądzie do nauki, a także zdecydowanie więcej zapamięta.

Twórcom platformy Novakid idea nauki przez zabawę towarzyszy przez cały czas, dlatego też zdecydowali się wdrożyć w ramach zajęć metodę TPR – Total Physical Response, czyli nauczanie języka metodą reagowania całym ciałem. Na czym polega to w praktyce? Dzieci często przyswajają nowe słówka za pomocą poznawania nowych piosenek i rymowanek, ale w Novakid zostało to podniesione na jeszcze wyższy poziom. Specjalna aplikacja pozwala włączyć do nauki również elementy pokazywania gestów i tańca, dzięki czemu dziecko może się dosłownie zaangażować w naukę całym sobą.

Na uwagę zasługuje również wyjątkowa propozycja dla starszych uczniów. Wraz z Novakid w ramach Kursu Virtual Explorer dzieci mogą udać się w wirtualną podróż do najbardziej niezwykłych i urokliwych miejsc na ziemi. Co jednak ważne, trakcie podróży VR nie tylko zwiedzają i podziwiają piękne widoczki, ale również osobiście odkrywają dane miejsce i muszą porozumiewać się po angielsku, co pozwala im wykorzystać zdobyte umiejętności w sposób praktyczny, np. podczas zwiedzania muzeów w Paryżu czy w Londynie lub podczas zakupów na targu w Indiach. Program kursu oparty został o wyjątkową metodę Content and Language Integrated Learning (CLIL), stworzoną przez Davida Marsha pod koniec ubiegłego wieku. Jej najważniejszą zasadą, a jednocześnie gwarancją skuteczności, jest wykorzystywanie do nauki autentycznych materiałów, sytuacji i rzeczywistych tematów. Dzięki CLIL uczniowie przestają postrzegać język jako szkolny przedmiot i zaczynają go używać jako narzędzia, które pozwala im nauczyć się czegoś nowego i poszerzyć horyzonty.

Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów! Jak wspierac rozwoj dziecka 13

Novakid – zanurz się w angielskim!

Skutecznej nauce angielskiego z Novakid sprzyja także forma zajęć. Ponieważ kursy skierowane są do dzieci w wieku 4-12 lat, lekcje polegają głównie na zabawie i trwają po 25 minut. Pozwala to na rzeczywiste „zaprzyjaźnienie” się z językiem i polubienie go, co z czasem przyniesie naprawdę rewelacyjne efekty.

Poziom poszczególnych lekcji jest oczywiście dopasowany do indywidualnych umiejętności i potrzeb dziecka – przed rozpoczęciem kursu odbywają się zajęcia próbne (wystarczy zarejestrować się pod tym linkiem), podczas których nauczyciel dokonuje oceny i planuje dalszy program nauczania. Nowe zagadnienia wprowadzane są stopniowo tak, aby dziecko ciągle poznawało nowe rzeczy, ale jednocześnie nie czuło się przytłoczone nawałem informacji. Co więcej, lekcje odbywają się online, a więc dziecko czuje się zdecydowanie pewniej i swobodniej, co sprzyja nawiązaniu dobrego kontaktu z nauczycielem. A przy okazji rodzice mogą oszczędzić czas i pieniądze na dojazdy.

Jak pomóc dziecku w rozwoju jego pasji? Uwaga rodzica bywa kluczowa

Nie chodzi jednak o to, aby dziecko namawiać czy zmuszać albo aby spełniać każdą jego zachciankę i na wszystko pozwalać. Nie należy popadać w skrajności. Jeśli jednak widzimy, że jakaś aktywność naprawdę sprawia dziecku radość, a przy tym nie jest szkodliwa – pokażmy mu, że również się cieszymy, wspieramy go w tym wyborze, a w razie problemów zawsze może do nas przyjść porozmawiać. Nawet jeśli te zainteresowania wydają nam się całkiem kosmiczne!

Nie krytykujmy i nie oceniajmy w negatywny sposób, sugerując że wybór dziecka nie spełnia naszych oczekiwań czy wyobrażeń. Nie znaczy to oczywiście, że o pasji nie można rozmawiać. Warto przekazać dziecku m.in., że droga do spełniania marzeń i samorozwoju jest trudna i że w jej trakcie zdarzają się czasem również porażki. Musi być na nie przygotowany i nauczyć się, że sukces wymaga nieraz wielu upadków. Przede wszystkim jednak najważniejszą rolą rodziców jest zwyczajne okazywanie uwagi i podkreślanie, że nawet jeśli pasja dziecka jest nam zupełnie obca, to interesują nas jego osiągnięcia w tej dziedzinie i będziemy mu zawsze kibicować.

Wsparcie dziecka w rozwijaniu pasji nie oznacza oczywiście, że rodzic musi godzić się na wszystko i spełniać każdą, najbardziej wyszukaną nawet zachciankę. Niektóre zainteresowania wymagają jednak zainwestowania w sprzęt czy akcesoria. Można to jednak zawsze robić stopniowo – jeśli dziecko rzeczywiście będzie zależało i aktualna fascynacja nie okaże się tylko chwilową zajawką.

Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów! Jak wspierac rozwoj dziecka 6

Jak wspierać muzyczny rozwój dziecka? Może gitara

Rozwój muzycznych pasji, przynajmniej w początkowej fazie, nie wymaga od razu zakupu instrumentu. Najpierw dziecko powinno pochodzić przez jakiś czas na zajęcia, pouczyć się i przekonać, czy rzeczywiście jest to coś dla niego. Jeśli jednak miesiące płyną, a nasza pociecha wciąż nie rezygnuje, na pewno ucieszy się, gdy będzie mogła kontynuować treningi w domu.


Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów! Jak wspierac rozwoj dziecka 7

Akcesoria plastyczne

Każde dziecko z artystycznym zacięciem i talentem plastyczny z pewnością ucieszy się, gdy będzie miało do dyspozycji własne przybory i profesjonalny sprzęt. Taki podarunek to gwarancja rozwoju kreatywności i wyobraźni.


Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów! Jak wspierac rozwoj dziecka 8

Aparat fotograficzny

Pasje artystyczne nie muszą się realizować wyłącznie w muzyce czy w plastyce. Równie dobrze dziecko może odkryć w sobie smykałkę do fotografowania. „Dobre oko” i umiejętność uchwycenia ładnych kadrów wymaga jednak porządnego sprzętu. Na jakościowy aparat wcale jednak nie trzeba wydawać fortuny – na rynku jest naprawdę szeroki wybór.


Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów! Jak wspierac rozwoj dziecka 9

Jak wspierać artystyczny rozwój dziecka? Wypróbuj tablet graficzny

Tablety graficzne to dosyć świeże i bardzo nowoczesne podejście do rozwoju talentu plastycznego. Pozwalają rozkwitnąć nie tylko pasji artystycznej, ale także uczą współpracy z programami graficznymi, co może okazać się bardzo cenną i przydatną umiejętnością w przyszłości.


Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów! Jak wspierac rozwoj dziecka 10

Jak wspierać rozwój dziecka? Zainwestuj w sprzęt sportowy

Pasja o sportu to jedno z najbardziej popularnych hobby. Niezależnie od tego, czy dziecko preferuje dyscypliny zespołowe czy ćwiczy samodzielnie, dobry, wygodny i profesjonalny sprzęt z pewnością mu się przyda. Najważniejsze są oczywiście odpowiedni strój oraz obuwie, w których będzie bezpiecznie i wygodnie.

Sprawdź: Back to school, czyli jak urządzić pokój dziecka na rok szkolny?

Jak wspierać rozwój dziecka? Wspomagaj i ufaj

Rozwój swojej pasji, nauka i ciągła praca nad tym, aby stawać się w czymś lepszym to nie tylko angażujące zajęcie, ale także ważny czynnik kształtujący charakter. Dlatego też tak ważne jest, aby dziecka nie zniechęcać do jego zainteresowań, a wręcz przeciwnie – motywować i zachęcać do dalszej aktywności. Dziecko powinno czuć, że może nam zaufać, czyli opowiedzieć, o tym co lubi, dlaczego to lubi i jakie są jego największe obawy i marzenia. Pamiętajmy więc, że im więcej wsparcia i uwagi (bez oceniania!) poświęcimy dziecku, tym chętniej będzie ono dzieliło się z nami swoimi problemami.

Zawsze jednak trzeba zachować umiar – pozostawienie przestrzeni i uczenie samodzielności jest ważne, ale konieczne jest trzymanie ręki na pulsie i reagowanie w momencie, gdy na horyzoncie pojawi się niebezpieczeństwo.

Zobacz też: Co powinna zawierać wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej? Te przedmioty na pewno się przydadzą!