Zapalenie piersi w czasie laktacji – jak bezpiecznie sobie pomóc?

Zapalenie piersi jest jedną z przykrych dolegliwości, która może wystąpić u karmiącej mamy. Objawów zapalenia nie można lekceważyć, ponieważ nieleczone grozi powikłaniami takimi jak np. zanik laktacji. Jak w bezpieczny sposób sobie pomóc i jednocześnie kontynuować karmienie piersią?

Zapalenie piersi to stan zapalny gruczołu piersiowego. Występuje najczęściej pomiędzy 2. a 6. tygodniem po porodzie, jednak może pojawić się na każdym etapie karmienia piersią. Najczęściej jest wynikiem zastoju pokarmu, spowodowanego zatkaniem przewodu mlecznego lub uszkodzenia brodawek, przez które wdarły się drobnoustroje i spowodowały infekcję.

Zapalenie piersi bywa bardzo bolesne i nieprzyjemne. Maluszek również cierpi, ponieważ nie może ssać efektywnie z obu piersi. Jak szybko i w bezpieczny sposób poradzić sobie z tą dolegliwością?

Zapalenie piersi – objawy

Jeśli odczuwasz ból piersi podczas karmień oraz między nimi, dodatkowo pierś jest obrzmiała i twarda – prawdopodobnie doszło do zapalenia. Jego objawy są podobne do grypy i często pojawiają się nagle. Jest to bolesne opuchnięcie oraz zaczerwienienie piersi, któremu może towarzyszyć wysoka gorączka (do 38,4 st. C), ból głowy i mięśni, dreszcze i ogólne zmęczenie.

Główne objawy zapalenia piersi

  • silny ból,
  • opuchnięcie i zaczerwienienie piersi,
  • często również ból mięśni, głowy, dreszcze, ogólne zmęczenie, podwyższona temperatura ciała,
  • kłopoty z wypływem mleka,
  • dziecko zaczyna krócej ssać pierś lub w ogóle odmawia przyjmowania z niej pokarmu.

Zapalenie piersi może być wywołane zatkaniem przewodu mlecznego, wynikającym z wielu powodów (np. zastoju pokarmu, nieprawidłowej techniki przystawiania do piersi, ciasnego ubrania, urazu piersi) lub wędrówką drobnoustrojów do wnętrza gruczołu piersiowego przez uszkodzone brodawki.

Dlaczego nie można lekceważyć zapalenia piersi?

Niezależnie od nasilenia objawów, pamiętaj, by ich nie lekceważyć, ponieważ nieleczone zapalenie piersi może prowadzić do powikłań, takich jak zmniejszenie laktacji, nawroty dolegliwości czy też pojawienie się bolesnego ropnia piersi (którego leczenie może w szczególnych przypadkach wymagać hospitalizacji).

Sposoby na zapalenie piersi

Na szczęście zazwyczaj udaje się złagodzić objawy zapalenia piersi i nie przerywać karmienia nawet w tym trudnym okresie. Jak sobie z nim poradzić?

Częste przystawianie dziecka do piersi

Najważniejsze jest prawidłowe i częste przystawianie dziecka do piersi, najlepiej co 2 godziny. To niemowlę najskuteczniej opróżni pierś, dlatego staraj się jak najczęściej przystawiać je do chorej piersi. Jeśli mleka jest za dużo i maleństwu trudno uchwycić otoczkę sutka, najpierw odciągnij odrobinę pokarmu. Tak samo w sytuacji, gdy piersi są przepełnione, a dziecko nie chce jeść, odciągnij mleko laktatorem. Staraj się rozpoczynać karmienie od chorej piersi, gdyż głodne dziecko będzie gwałtownie ssało i być może odblokuje przez to kanaliki mleczne.

Okłady z zimnej kapusty

Wypróbuj tradycyjnej metody naszych babć! Po karmieniu przyłóż do bolącej piersi zimny okład z rozbitych liści białej kapusty. Mimo że skuteczności kapusty w leczeniu zastoju nie udowodniono, to od lat stosowana jest z sukcesem przez młode mamy. Prawdopodobnie wynika to z przynoszącego ulgę schłodzenia; przykładanie zimnych okładów żelowych daje podobny efekt. Stosuj je na 15 minut po każdym karmieniu.

Picie dużej ilości płynów

Zwiększ ilość przyjmowanych płynów. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna i lekkie napary ziołowe.

Odpoczynek

Stres i przemęczenie niekorzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną, która steruje także laktacją. Gdy często się nie wysypiasz, spada twoja odporność na infekcje, także te w piersi.

Odpowiedni biustonosz

Nadmierny ucisk piersi to jedna z przyczyn stanu zapalnego. Źle dobrany biustonosz może blokować kanaliki mleczne. Podobnie dzieje się, gdy podczas karmienia dziecko uciska pierś albo uderzysz się w nią przypadkowo.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe

Gdy udasz się do przychodni, na początku lekarz prawdopodobnie zaleci ci niesteroidowe leki przeciwzapalne, bezpieczne w czasie karmienia piersią.

Jeśli po 24 godzinach nie nastąpi poprawa, lekarz może przepisać kurację antybiotykową. W szczególnych przypadkach, jeśli leczenie po dwóch dobach nie daje efektu, możesz dostać skierowanie na posiew bakteryjny w celu dobrania odpowiedniego antybiotyku. Zawsze pamiętaj o zastosowaniu pełnej kuracji, by nie doprowadzić do nawrotu choroby.

Pierwsza pomoc przy zapaleniu piersi

Pamiętaj, że właściwe leczenie pomoże ci uniknąć możliwych powikłań zapalenia piersi. Gdy domowe sposoby nie pomagają, nie wahaj się skorzystać z pomocy lekarskiej.

W przypadku jakichkolwiek problemów, czy wątpliwości związanych z karmieniem piersią zasięgnij porady specjalisty – lekarza, położnej środowiskowej, a najlepiej doradcy laktacyjnego.

Źródła:

https://www.bebiprogram.pl/ciaza/karmienie-piersia/dolegliwosci-piersi/zapalenie-piersi
https://www.bebiprogram.pl/szkola-rodzenia/karmienie-niemowlat/poradnik-dla-mam-karmiacych-piersia
https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/najczestsze-problemy-zwiazane-z-karmieniem
https://www.emc-sa.pl/phavi/at/upl/2016/0909/0953-poradnik-karmienia-piersia.pdf
Źródła:

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo