Jak samemu przeczyścić komin? Czy kominiarz jest obowiązkowy?

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym wiele osób zastanawia się, jak odetkać zatkany komin samodzielnie. Czy jest to w ogóle możliwe, czy musimy skorzystać z pomocy specjalisty? Podpowiadamy.

Dbanie o czystość komina to jeden z podstawowych obowiązków właścicieli nieruchomości. Jest to ważne nie tylko ze względów prawnych, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Zbyt duża ilość sadzy w przewodzie kominowym, może bowiem prowadzić nawet do pożaru. Jak do tego nie dopuścić? O kilku elementach warto pamiętać.

Sprawdź: Zwykle trafia do kosza, a to świetny nawóz. Rozsyp w ogródku, a Twoje rośliny będą rosły jak szalone!

Jak wyczyścić komin bez kominiarza? Masz tylko dwa wyjścia

W przypadku budynków jednorodzinnych prawo nie zabrania samodzielnego czyszczenia komina. Choć są sposoby, które umożliwiają udrożnienie komina, to warto zdecydować się na usługi specjalisty, który zajmie się tym profesjonalnie. Chcąc nieco przesunąć okres wizyty kominiarza, możemy palić dokładnie wysuszone obierki ziemniaków. Zawarta w nich skrobia wysuszy trochę sadzę. W sprzedaży dostępne są też specjalne proszki do czyszczenia kominów. Wystarczy zaaplikować do pieca zalecaną przed producenta ilość.

Sprawdź: Ani ocet, ani soda. Ręczniki będą mięciutkie jak obłoczek dzięki innemu produktowi z kuchni

Jaka jest kara za brak przeglądu komina? Tego obowiązku nie unikniesz

O ile próby samodzielnego czyszczenia są dozwolone przez prawo, to i tak nie ominie nas wizyta kominiarza. Przegląd jest obowiązkowy i musi być przeprowadzony raz w roku. Nie wpuszczenie kominiarza do domu może wiązać się z nałożeniem mandatu w wysokości 500 zł przez powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego, a nawet odcięciem gazu.

Zanim wpuścimy kominiarza, zaleca się sprawdzenie jego tożsamości, aby uniknąć spotkania z naciągaczami i złodziejami. Możemy to zrobić na stronie Korporacji Kominiarzy Polskich. Jeśli jesteśmy pewni, że wpuszczamy fachowca, wizyta powinna rozpocząć się od sprawdzenia stanu technicznego przewodów odprowadzających dym, a także przewodów wentylacyjnych i kominowych. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie drożności i szczelności komina. Pomyślne zakończenie przeglądu kończy zaś wręczenie protokołu kominiarskiego.

Sprawdź: Wyczyść kratkę z okapu produktem za 2 zł. Obślizgły tłuszcz zniknie w 15 minut

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo