Gonadotropina kosmówkowa: jej poziom podpowie, czy ciąża rozwija się prawidłowo

Gonadotropina kosmówkowa to hormon oznaczany skrótem HCG. Podwyższony poziom B HCG jest pierwszym wiarygodnym badaniem wskazującym na ciążę. Hormon ten jest produkowany przez zarodek rozwijający się w macicy, a następnie przez łożysko. Jego rola jest bardzo ważna w utrzymaniu ciąży, zwłaszcza na jej wczesnym etapie.

Gonadotropina kosmówkowa — za co odpowiada w ciąży?

Gonadotropina kosmówkowa pobudza ciałko żółte do wytwarzania i utrzymywania odpowiedniego poziomu progesteronu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży. Kobiety kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, najbardziej wiarygodnym i dość szybko potwierdzającym ciążę badaniem jest badanie poziomu Beta HCG. Jest to badanie laboratoryjne z krwi. Do badania powinno się być na czczo.

Zobacz też:

Wyniki badań — co oznacza podwyższony poziom HCG?

Badanie na stężenie gonadotropiny kosmówkowej najczęściej wykonywane jest po to, aby potwierdzić ewentualną ciążę. Są jednak inne wskazania do jego wykonania, na przykład podejrzenie raka jajnika u kobiet, a raka jądra u mężczyzn. Normy laboratoryjne zakładają, że poziom HCG poniżej 5 jm./l jest to wyniki prawidłowy, natomiast wartość wyższa świadczy albo o ciąży albo o chorobie nowotworowej.

Normy B HCG w ciąży

Poziom B HCG wzrasta po około 8 dniach od zapłodnienia, systematycznie zwiększając swoją objętość. Wykonując badanie z krwi szybciej i bardziej precyzyjnie możemy potwierdzić ciążę. Apteczne testy ciążowe również wykrywają stężenie HCG w moczu. Jest ono najwyższe w moczu porannym, jednak wiarygodne wyniki otrzymamy dopiero po około 14 dniach od zapłodnienia, wtedy poziom hormonu będzie wykrywalny w moczu.

Stężenie gonadotropiny kosmówkowej w ciąży

Wyniki badania stężenia gonadotropiny kosmówkowej z krwi, u ciężarnej interpretujemy następująco:

  • 3-4 tydzień ciąży – 9-130 mlU/ml
  • 4-5 tydzień ciąży – 75-2600 mlU/ml
  • 5-6 tydzień ciąży – 850-20800mlU/ml
  • 6-7 tydzień ciąży – 4000- 100200 mlU/ml

Czasami wyniki badań na B HCG mogą odbiegać od przyjętych norm, powodem tego może być:

  • ciąża bliźniacza (wtedy poziom b hcg jest znacznie wyższy niż wskazujący na to tydzień ciąży);
  • ciąża pozamaciczna;
  • zgon płodu (kiedy poziom B HCG nagle gwałtownie spada);
  • poronienie;
  • niewydolność łożyska.

Jeżeli wyniki badania poziomu gonadotropiny kosmówkowej budzą nasze wątpliwości, niezwłocznie należy skonsultować je z lekarzem. Być może potrzebne będą leki na utrzymanie odpowiedniego poziomu progesteronu koniecznego do utrzymania ciąży lub niezbędne będzie wszczęcie leczenia, kiedy podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej nie jest objawem ciąży, tylko choroby nowotworowej.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo