Gonadotropina kosmówkowa a odchudzanie: czy suplementacja hormonu hcg pomaga walczyć z nadwagą? Gonadotropina kosmowkowa 1

Gonadotropina kosmówkowa a odchudzanie: czy suplementacja hormonu hCG pomaga walczyć z nadwagą?

Gonadotropina kosmówkowa, czyli hCG, to hormon produkowany przez zarodek, a następnie przez łożysko ciężarnej. Badanie poziomu bhcg to pierwszy wiarygodny sposobów potwierdzenia ciąży. Ale to nie jedyny sposób wykorzystania gonadotropiny kosmówkowej – ostatnio coraz częściej mówi się o suplementacji hormonu podczas odchudzania!

W ostatnim czasie coraz częściej zaczyna wspominać się o najnowszej diecie hCG. Co to oznacza i jaki udział i działanie ma w niej gonadotropina kosmówkowa? Endokrynolog Simeons opracował zasady terapii odchudzającej bazującej na hormonie hCG już w latach 50. Według Simeonsa hormon produkowany przez zarodek oraz łożysko może być skutecznym narzędziem walki z otyłością. Aktualnie hipotezę tą popularyzuje Kevin Trudeau w programie dietetycznym, który opisał książce „Naatural curves „They” don’t want you know that”.

Gonadotropina kosmówkowa – jej poziom rośnie w ciąży

Około 2 tygodni od zapłodnienia u kobiety zaczyna intensywnie wrastać poziom gonadotropiny kosmówkowej, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu i utrzymania ciąży. Gonadotropina kosmówkowa jest odpowiedzialna za wytwarzanie progesteronu i jego prawidłowy poziom w ciąży.

Oznaczenie poziomu bhcg pozwala stwierdzić czy doszło do zapłodnienia. Przyjęte są następujące normy poziomu gonadotropiny kosmówkowej w ciąży:

  • 3-4 tydzień ciąży – 9-130 mlU/ml
  • 4-5 tydzień ciąży – 75-2600 mlU/ml
  • 5-6 tydzień ciąży – 850 – 20800 mlU/ml
  • 6-7 tydzień ciąży – 4000-100200 mlU/ml

Jeżeli badanie laboratoryjne wykazało poziom hCG odbiegający od normy, może to być spowodowane:

  • niewydolnością łożyska;
  • śmiercią płodu;
  • poronieniem;
  • ciążą pozamaciczną;
  • ciążą bliźniaczą.

W prawidłowo rozwijającej się ciąży pojedynczej poziom gonadotropiny kosmówkowej zaczyna regularnie wzrastać od około 3 tygodnia po zapłodnieniu. Wzrost bhCG jest najbardziej intensywny w pierwszym miesiącu ciąży, następnie poziom stabilizuje się i pozostaje stały przez resztę ciąży. Apteczne testy ciążowe również badają poziom hormonu bhcg, jednak w moczu jest on wykrywany nieco później, dlatego o wiarygodności testu możemy mówić dopiero po spodziewanym terminie miesiączki.

Gonadotropina kosmówkowa a odchudzanie

Hormon hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, produkowany przez zarodek oraz łożysko w celu regulowania poziomu progesteronu, jest niezbędny do utrzymania ciąży oraz jej prawidłowego rozwoju. Hormon ten stosowany jest również w zaburzeniach miesiączkowania oraz leczeniu niepłodności u kobiet, zaś mężczyźni wykorzystują go do zwiększenia poziomu testosteronu (to zabieg popularny zwłaszcza wśród kulturystów). Jak wspomnieliśmy endokrynolog Simeons jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku opracował też zasady diety odchudzającej opartej na suplementacji hormonu hCG

Na czym polega dieta hCG?

Dieta odchudzająca promowana przez Trudeau dzieli się na kilka etapów. Pierwszy ma na celu oczyszczeni wątroby oraz jelit, kolejny utratę masy ciała. W fazie utraty wagi, przez 23 dni pacjent przyjmuje zastrzyki z hormonem hCG w dawce od 120 do 200 jednostek. Pierwsze trzy dni przyjmowania zastrzyków nie wiążą się z rygorystyczna dieta, jednak zmianie się to drastycznie czwartego dnia, kiedy kaloryczność dzienna posiłku zostaje ograniczona do 500 kalorii. Podstawowym składnikiem diety jest białko, natomiast ograniczone zostają tłuszcze oraz węglowodany. Ostatnie trzy dni diety, kiedy nie przyjmuje się zastrzyków, w dalszym ciągu wymagają utrzymania diety, ponieważ poziom hormonu wciąż jest wysoki. Ostatni etap diety nie zawiera już zastrzyków z hormonem, natomiast w dalszym ciągu wymaga stosowania rygorystycznej diety.

Czy dieta hCG jest skuteczna?

Badania naukowe opublikowane przez „Jurnal of American Medical Asociation stwierdzają, że gonadotropina kosmówkowa nie ma żadnego wpływu na spadek masy ciała, a skuteczność diety jest związana z jej bardzo niską kalorycznością. Założenia diety, w tym bardzo niska podaż węglowodanów mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i spowodować szkodliwe niedobory witamin i składników mineralnych, a co za tym idzie problemy zdrowotne i zaburzenia funkcjonowania najważniejszych narządów.