Badanie dna oka w ciąży – zagrożenia, wskazania, terminy

Badanie dna oka w ciąży jest niezmiernie ważne. Podczas niego można wykryć specyficzne zmiany degeneracyjne na obwodzie naszej siatkówki. Te będą jednoznacznie wskazywały na konieczność zakończenia ciąży metodą cesarskiego cięcia. Naturalny poród mógłby zaszkodzić stanowi zdrowia naszych oczu. Podpowiadamy, na czym będzie polegać wizyta u okulisty w ciąży, dlaczego jest ważna oraz kiedy powinna się odbyć konsultacja okulistyczna przed porodem!

Badanie okulistyczne w ciąży – czy są potrzebne?

Badania wzroku w ciąży są bardzo ważne, gdyż ta sprzyja progresji posiadanych wcześniej nieprawidłowości w narządzie wzroku. Bagatelizowane mogą powodować komplikacje podczas samego porodu.

Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety podczas trwania ciąży wpływają również na narząd widzenia. Zwiększona retencja wody i wzrost objętości krwi w łożysku naczyniowym może prowadzić do zaburzeń akomodacji, obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz obrzęku rogówki. Z tego powodu w trakcie trwania ciąży oraz bezpośrednio przed planowanym zapłodnieniem, kobieta powinna wykonywać badanie dna oka. Zaleca się, aby wizytę u okulisty zaplanować na trzeci oraz drugi trymestr ciąży.

Badanie wzroku w ciąży pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych wad i wdrożenie ich leczenia. Czasami też umożliwia wczesne podjęcie decyzji o konieczności przeprowadzenia porodu przy pomocy cesarskiego cięcia, co pozwala uniknąć ewentualnych komplikacji mogących się pojawić przy porodzie naturalnym oraz przygotować psychicznie samą młodą mamę na ten sposób rozwiązania.

Badanie dna oka w ciąży – jak przebiega i na czym polega?

Badanie dna oka jest całkowicie bezbolesne. Umożliwia diagnozowanie wielu chorób oczu już na wczesnych ich stadiach.
Badanie nie wymaga przeprowadzenia żadnych szczególnych przygotowań. Przed badaniem oczy zakrapia się kroplami z atropiną, która rozszerza źrenicę (badanie dna oka w mydriazie). Powoduje to przejściowe problemy z widzeniem, zwłaszcza z bliska i nadwrażliwość na światło. Z tego powodu po badaniu wykluczone jest prowadzenie samochodu.

Występują trzy metody na zbadanie stanu dna oka:

  • metoda przy wykorzystaniu wziernika ocznego – aparat wpuszcza do oka snop światła, który oświetla dno oka; w ten sposób daje się ocenić stan siatkówki, naczyń krwionośnych oraz tarczy nerwu wzrokowego; badanie umożliwia też rozpoznanie: miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób planki żółtej lub błony naczyniowej;
  • metod oftalmoskopii pośredniej – tutaj wykorzystuje się soczewkę skupiająca o dużej sile; światło skierowane na źrenicę pozwala obejrzeć powiększony i odwrócony obraz dna oka;
  • badanie przy wykorzystaniu funduskamera Non-Mydratic – to najnowsza metoda, która u wielu pacjentów nie wymaga rozszerzania źrenic; stosuje się ją głównie dla badan przesiewowych.

Niewykryte wady wzroku w ciąży – zagrożenia

Ciąża często wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla narządu wzroku. Na te są szczególnie narażone panie, które chorują na cukrzycę, jaskrę, nadciśnienie tętnicze oraz te, które zdecydowały się na terapię hormonalną ułatwiającą zapłodnienie. Niestety wzrok w ciąży może się pogorszyć nawet kobietom, które przed zapłodnieniem nigdy nie miały problemów o tym podłożu.

Kobiety z mocno zaawansowanymi wadami wzroku, te chorujące na jaskrę, mające problem z ciśnieniem wewnątrzgałkowym oraz odklejaniem się siatkówki nie powinny rodzić w sposób naturalny. Dla nich wskazane jest rozwiązanie ciąży przy pomocy cięcia cesarskiego. Każdy inny przypadek problemów ze wzrokiem w ciąży jest rozpatrywany indywidualnie.

Rodzice pytają o badanie dna oka w czasie ciąży:

Badanie dna oka w ciąży – czy jest bezpieczne?

Badanie dna oka u kobiet ciężarnych jest w pełni bezpieczne. To rutynowa czynność, którą powinny wykonywać kobiety w ciąży. Wszystkie kobiety w ciąży, nie tylko te, które przed zapłodnieniem miały problemy ze wzrokiem.
Ciąża wiąże się działaniem hormonów, które mogą być przyczyną pogłębiania się lub powstawania nieprawidłowości w narządzie wzroku. Te niejednokrotnie będą wskazaniem dla zakończenia ciąży metodą cesarskiego cięcia.

Kiedy wykonać badanie dna oka w ciąży?

Kiedy udać się do okulisty w ciąży – to jedno z częstszych pytań stawianych przez młode mamy. Badanie wzroku powinno być wykonane już przed planowanym zajściem w ciążę. Kiedy dojdzie do skutecznego zapłodnienia, przyszła mama powinna powtórnie udać się do okulisty w drugim oraz trzecim trymestrze ciąży. W ten sposób uda się wszelkie nieprawidłowości wyryć we wczesnym stadium i jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak wygląda badanie dna oka w ciąży?

Każdorazowo przed wykonaniem badania dna oka okulista zakrapia oczy, aby rozszerzyć źrenice. Wówczas możliwe będzie obejrzenie większej powierzchni dna oka. Samo badanie odbywa się w warunkach zaciemnienia. Może przebiegać w trzech scenariuszach:

  • oglądanie dna oka przy wykorzystaniu wziernika ocznego (oftalmoskopu),
  • badanie metodą oftalmoskopii,
  • badanie przy pomocy funduskameru Non-Mydriatic.

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo