Będą limity płatności gotówką od stycznia 2024? Tyle pieniędzy będzie można przechowywać w domu

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w Polsce od wielu lat funkcjonują pewne ograniczenia w obrocie gotówką. Przepisy dotyczą transakcji między przedsiębiorcami, ale uchwalony w 2021 roku Polski Ład miał wprowadzać również dla konsumentów, które miały wejść w życie w 2024. Czy od stycznia zaczną obowiazywać nowe limity płatności gotówką? Ile pieniędzy można będzie przechowywać w domu w 2024 roku?

Nowe limity płatności gotówką od stycznia?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat ustawodawca wprowadzał kolejne restrykcje dotyczące płatności gotówkowych, przy jednoczesnym zachęcaniu do dokonywania transakcji w formie bezgotówkowej. Celem tego typu rozwiązań jest przeciwdziałanie nielegalnemu obrotowi pieniędzy i nielegalnej działalności. Nie da się jednak ukryć, że jest to przede wszystkim świetne narzędzie do kontrolowania, czy właściwie rozliczane są podatki.

Aktualnie limit transakcji gotówkowych wynosi 15 tys. złotych i dotyczy wyłącznie przedsiębiorstw. Przyjęty w 2021 roku Polski Ład zakłada jednak poważne zmiany w tym zakresie, czyli obniżenie obowiązującego limitu do zaledwie 8 tys. oraz wprowadzenie limitu płatności gotówką między przedsiębiorcą a konsumentem, który miałby wynosić 15 tys. Nowe przepisy miały wejść w życie od stycznia, ale rząd wycofał się jednak z pomysłu i nie zostanie on wprowadzony. W czerwcu 2023 roku Sejm uchylił uchwałę w tej sprawie.

Zobacz: Seniorze! ZUS wypłaci ci 1600 zł jeszcze przed emeryturą. Jest jeden haczyk

Ile pieniędzy można trzymać w domu?

Planowane ograniczenia dotyczące obrotu gotówki między przedsiębiorstwami czy konsumentem nie dotyczą jednak osób prywatnych. Nie obowiązują żadne limity w transakcjach całkowicie prywatnych, ale w praktyce jednak Urząd Skarbowy może zwrócić uwagę na dodatkowy dochód i poprosić podatnika o wyjaśnienia, skąd pochodzi ta kwota.

Warto dodać, że przepisy nie ograniczają również w posiadaniu przez nas gotówki w domu. To, ile pieniędzy obywatel chce trzymać w domu, to wyłącznie jego decyzja. Trzeba jednak mieć na względzie kwestie bezpieczeństwa i ochrony przed kradzieżą.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo