Blizna po cesarce – jak o nią zadbać, żeby była niewidoczna?

Blizna po cesarce

Blizna po cesarce jest „pamiątką” na całe życie. Właśnie dlatego większość kobiet przejmuje się jej wyglądem – grubością, symetrią oraz stanem skóry wokół niej. Jest to całkiem normalne, bo każda z nas chce wyglądać ładnie. Jednak, żeby posiadać „ładną” bliznę trzeba zacząć o nią dbać od razu po operacji, a nie dopiero po jej wygojeniu. Jej dokładne oczyszczanie oraz dezynfekowanie są konieczne do osiągnięcia zamierzonego efektu. Jakie działania należy więc podjąć, aby blizna wyglądała dobrze?

Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?

Wygląd blizny po cesarskim cięciu jest ściśle związany ze sposobem, jakim operacja została przeprowadzona. Obecnie metodą preferowaną przy wcześniej zaplanowanych cięciach cesarskich jest nadłonowe cięcie poprzeczne. Oznacza to, że blizna idzie od strony prawej do lewej tuż nad spojeniem łonowym. Dawniej robiono tzw. nacięcie klasyczne, czyli pionowe, które kosmetycznie było bardziej widoczne. Nadal jest ono wykonywane w sytuacjach nagłych. Natomiast bliznę po poprzecznym nacięciu przykryje każdy kostium kąpielowy.

Tuż po cięciu cesarskim blizna jest zabezpieczona plastrem, dopiero później jest on zdejmowany, dzięki czemu może zacząć „oddychać”. W obrębie nacięcia możesz (i na pewno będziesz) czuć ogromny dyskomfort, pociąganie i ból. Jest to normalna reakcja i występuje u wszystkich kobiet. Świeża rana po cesarce ma kolor różowo-czerwony i mogą znajdować się wokół niej malutkie skrzepy krwi. Jest ona zabezpieczona szwem. Może się on ciągnąć przez całą ranę albo może to być również kilka pojedynczych szwów.

Zdjęcie szwów następuje po ok. 7 dniach od operacji, jeśli rana po cesarce goi się prawidłowo. Jeżeli nie, procedura ta jest odraczana o odpowiednią liczbę dni. Samo gojenie się rany trwa od 6 do 8 tygodni po porodzie.

Pielęgnacja rany po cc

Tak jak już zostało wspomniane, żeby blizna wizualnie wyglądała dobrze, trzeba o nią dbać od samego początku. Poniżej kilka zasad, które pomogą Ci uniknąć brzydkiej blizny po cesarce czy nawet nieestetycznego zgrubienia nazywanego bliznowcem.

  • Dokładnie myj ranę – jest to podstawowe działanie, które zapewni prawidłowe gojenie. Nie bój się dotykać tego miejsca. Zaszyta rana po cesarce nie rozchodzi się podczas czynności pielęgnacyjnych. Biorąc prysznic powinnaś zaczynać od mycia partii położonych najwyżej tj. od brzucha, w kierunku krocza i odbytu. Nie rób tego w odwrotnym kierunku. Do mycia używaj szarego mydła. W dobie specjalnych preparatów jest to kosmetyk zapomniany przez pacjentki, ale warto z niego skorzystać, gdyż świetnie nadaje się do mycia ran poporodowych (zarówno tej po cięciu cesarskim, jak i krocza).
  • Do osuszania używaj papierowego ręcznika – na ręcznikach materiałowych osadza się ogromna ilość różnych bakterii (w szpitalu są to również bakterie patogenne – chorobotwórcze). Aby zapobiec ich przenoszeniu używaj zwykłego, papierowego ręcznika. Ranę należy dokładnie i delikatnie osuszyć przez dotykanie.
  • „Wietrz” brzuch po cesarce – wywołuje to zdziwienie u wielu kobiet. Wietrzenie rany wspomaga proces gojenia. Wtedy, kiedy możesz (karmienie, odpoczynek w łóżku) odsłaniaj ranę, podwijaj bieliznę i wystawiaj ranę na działanie powietrza. Jeśli natomiast Twoje powłoki brzuszne zasłaniają ranę w trakcie „wietrzenia”, powinnaś również je unosić, aby zapewnić przepływ powietrza. Optymalnie powinnaś to robić 2 razy dziennie: rano i wieczorem.
  • Wybierz bawełnianą, krótką bieliznę – wiele kobiet bierze ze sobą do szpitala apteczne majtki poporodowe. Są one zrobione ze sztucznego materiału, który nie przepuszcza powietrza. Oczywiście są one wygodne, bo po zużyciu można je wyrzucić. Jednak nie wpływają one korzystnie na gojenie się rany, zarówno tej po cięciu, jak i po porodzie siłami natury. Aby uniknąć problemów z raną, wybierz zwykłą, bawełnianą bieliznę. Dodatkowo postaraj się, żeby nie zakrywała ona rany, podwiń ją, jeśli potrzebujesz, chociaż na krótki czas.
  • Dezynfekuj ranę – w szpitalu zajmą się tym położne, więc po prostu pozwól im wykonywać ich pracę. Pamiętaj, że każdorazowo po spryskaniu rany preparatem dezynfekcyjnym powinna ona wyschnąć do sucha, a nadmiar powinien być wytarty papierowym ręcznikiem. W domu powinnaś również wykonywać dezynfekcję rany po cc 2 razy dziennie (rano i wieczorem) po umyciu. Do dezynfekcji rany nadają się wszystkie preparaty używane do dezynfekcji błon śluzowych. Jeśli nie wiesz, na który się zdecydować zapytaj położną, na pewno Ci podpowie.
  • Obserwuj skórę w okolicy rany po cc – nie zapominaj, że po powrocie do domu, tylko ty widzisz swoją ranę – przyszłą bliznę. Dlatego dokładnie obserwuj swoją ranę. Po tych kilku dniach nie powinno być na niej skrzepów, jednakże może być ona delikatnie Nie powinien się również sączyć z niej żaden płyn. Jeśli jakiś objaw Cię zaniepokoi, nie zwlekaj, nie lecz się na własną rękę, udaj się do lekarza ginekologa.

Zdjęcie szwów po CC

Zdjęcie szwów po cięciu cesarskim jest bezbolesne i odbywa się w przychodni przyszpitalnej. Data (lub liczba dni po porodzie), po której powinnaś się zgłosić na zdjęcie szwów, jest umieszczona na wypisie ze szpitala. Zazwyczaj jest to 7 dni. Jeśli nadal znajdujesz się na oddziale jest to wykonywane także w tym miejscu, w gabinecie zabiegowym. Procedura wykonywana jest przez położną, podczas gdy Ty pozostajesz wygodnie ułożona na leżance. Możesz poczuć ewentualny dyskomfort, ale jest to uczucie przemijające.

Jeżeli szwy po cesarce nie zostały zdjęte z powodu niedostatecznego wygojenia rany, postaraj się nie martwić. Odśwież swoją wiedzę dotyczącą pielęgnacji, zastosuj się do otrzymanych zaleceń. Na obrzęk rany i jej zaczerwienienie mogą pomóc okłady z kory dębu. Jest to preparat, który bez problemu dostaniesz w aptece. Okłady powinno się wykonywać przez ok. 3-5 minut na całej długości rany po cc, pamiętając o tym, że potem powinna ona wyschnąć do sucha. Następnie zgłoś się na wizytę w kolejnym terminie.

Szwy po cesarce zdjęte – i co dalej?

Jeśli prawidłowo dbałaś o swoją ranę, po 7 dniach możesz wreszcie uwolnić się od szwów. Jest to czas, w którym zazwyczaj rana po cc już nie boli, ale wciąż boisz się, że coś się może z nią stać. Nie martw się, prawidłowo zagojona rana nie daje żadnych objawów. Jednakże po tych 7 dniach rana jest wygojona tylko zewnętrznie. Twoje wewnętrzne tkanki wciąż potrzebują czasu. Dlatego maksymalnie wykorzystaj swój połóg. Nie dźwigaj, pozwól sobie pomóc. Nie przeforsuj się również na siłowni czy na treningu domowym. Twój brzuch po cc ma prawo wystawać w tym okresie, wciąż dochodzi do siebie po tych 9 miesiącach. Przez okres 8 tygodni zapomnij o ćwiczeniu brzuszków.

Natomiast po tym okresie (6-8 tygodni) zgłoś się do ginekologa na wizytę kontrolną. Wówczas dowiesz się, czy wszystko wróciło do normy po ciąży, w tym także czy prawidłowo wygląda Twoja rana. Po tej wizycie możesz wybrać się do sklepu po długo wyczekiwany żel lub maść na blizny po cesarce.

Zaniedbanie rany po CC

Może jest w to ciężko uwierzyć, ale zaniedbania ran wciąż się zdarzają częściej niż możesz to sobie wyobrazić. Zaniedbanie pielęgnacji może skutkować zakażeniem i rozejściem się rany po cięciu cesarskim. Jest to sytuacja stwarzająca ogromny dyskomfort, ból i może być powodem zatrzymania w szpitalu lub powrotu do niego. Zakażona rana jest zaczerwieniona, często obrzęknięta i bolesna. Między szwami, w miejscach bezpośredniego łączenia się ze sobą warstw skóry może dochodzić do rozchodzenia. Oznacza to, że brzegi rany zaczynają dziwnie od siebie odstawać, jeden w górę, drugi w dół. Z rany może się również sączyć płyn surowiczy lub ropa, a także wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Dodatkowo do objawów może dołączyć gorączka. Nie należy tego ignorować i gdy jesteś w domu, trzeba natychmiast zgłosić się do szpitala.

Takie sytuacje wymagają podawania antybiotyków oraz wykonania posiewu (aby dowiedzieć się z jakim patogenem mamy do czynienia). Te zakażenia leczone są tylko w warunkach szpitalnych. W skrajnych przypadkach może być konieczna izolacja dziecka (na oddziale noworodkowym), żeby uniknąć przeniesienia bakterii.

Jak widzisz warto w prawidłowy sposób dbać o ranę po cięciu, nie tylko dla wyglądu, ale również dla własnego zdrowia. Właściwa pielęgnacja oszczędzi Ci wielu przykrych i bolesnych sytuacji. Unikniesz również dłuższego lub ponownego pobytu w szpitalu, a po 8 tygodniach zapomnisz, że ją masz.

Dodaj komentarz

9 komentarzy: Blizna po cesarce – jak o nią zadbać, żeby była niewidoczna?

  1. A co sądzicie o stosowaniu plastrów silikonowych? Ciekawi mnie opinia, bo bardzo wiele kobiet używa ich i poleca po zagojeniu blizny.

    • Ja używałam plastrów, na bliznę po cc zdecydowanie wygodniejsze niż żel, bo zabezpieczały bliznę. U mnie wystarczyło jedno opakowanie by blizna ładnie zbledła, także teraz mam już spokój.

      • Plastry są dobre, mi też pomagają. Teraz po dwóch miesiącach naklejania widzę znaczną poprawę. Myślę, że pod koniec kuracji blizna będzie na prawdę mała 🙂

        • Ja jestem bardzo za plastrami, po cc cesarskim zaczęłam naklejać i dosyć szybko widziałam poprawę. Blizna stała się przede wszystkim gładka, elastyczna, jasna a po 3 miesiącach prawie nie widoczna.

          • Ile czasu rana goi się po cesarce. Ja mialam 3 miesiace temu, a rana jest ciemno różowa 🙁

            • A stosujesz coś na tą bliznę?

              • Ja też jestem za plastrami, bardzo pomagają, codziennie na noc naklejam nowy, blizna jest coraz mniejsza.

                • A jak szybko widać efekty po plastrach?

                  • Ja 5 miesięcy naklejałam plastry. blizna zjaśniała i się wygładziła. wiadomo, trzeba być cierpliwym przy takiej kuracji, bo troche to trwa, ale warto

                    Noworodek, Rozrywka

                    Jak uspokoić płaczące dziecko?

                    Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

                    Czytaj dalej →
                    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                    Logo