Co potrafi półroczne dziecko? Polroczne dziecko

Co potrafi półroczne dziecko?

Pierwsze pół roczku dziecka to prawdziwy rollercoaster. Twój maluch rozwija się w błyskawicznym tempie, każdy dzień przynosi zauważalne zmiany. Półroczne dziecko nie jest już niczego nieświadomym maluchem, ale coraz ciekawszym świata brzdącem. Rośnie jak na drożdżach, półroczny niemowlak waży średnio w okolicach 7-9 kilogramów i mierzy od 60 do 80 centymetrów.

Co potrafi półroczne dziecko?

Całkiem sporo! Gdy leży na pleckach to nie jest to już spokojne obserwowanie otoczenia. Całkiem sprawnie kręci główką na boki. Uwielbia także patrzeć na swoje stopy. Gdy leży na brzuszku to wysoko unosi główkę, a także próbuje pełzać. Odpychanie się rączkami to wstęp do sztuki poruszania się malucha, może zaskoczyć Cię to, jak duże odległości może w ten sposób pokonać półroczne niemowlę.

Siadanie

Dziecko sześciomiesięczne podejmuje już pierwsze próby siadania. Udaje mu się to osiągnąć na krótki czas. Najważniejsze jest, byście nie zmuszali go do tego poprzez podciąganie za rączki – gdy plecy dziecka będą gotowe to samo usiądzie.

Gaworzenie, słuchanie i patrzenie

Twój półroczniak jest już także zapewne bardzo rozgadany. Potrafi przez długie godziny snuć swoje gaworzące opowieści. Twoje półroczne dziecko także coraz chętniej słucha. Gdy mówisz do niego to z pewnością zauważasz zainteresowanie na jego buzi. Półroczny maluch całkiem dobrze także już Was widzi. Dostrzega więcej i  więcej szczegółów i wykazuje coraz większe zainteresowanie otoczeniem. Dostrzega już ulubione zabawki i chętnie buszuje w przedmiotach na stole, gdy trzymasz go na kolanach – przypomnij sobie ile razy jego ciekawskie łapki sięgały po sztućce.

Zainteresowanie otoczeniem

Półroczne dziecko jest już bardzo towarzyskie. Nie tylko opowiada Ci coś i słucha co masz mu Ty do powiedzenia, ale także nawiązuje kontakt fizyczny – zaczyna świadomie dotykać Twojej twarzy, chwytać za nos. Interesuje się także kolczykami i wisiorkami na szyi. Z ciekawością rozgląda się po otoczeniu, ciekawią go obce osoby i nieznane mu miejsca. Potrafi już bardzo wyraźnie pokazać swój zachwyt nad czymś, ale także i niezadowolenie.

Dom bezpieczny dla dziecka

Gdy dziecko zaczyna coraz chętniej badać otoczenie, musisz przygotować dom na jego wyprawy, w które zacznie wyruszać wkrótce coraz śmielej. Jeszcze jest wcześnie, ale powoli miejcie na względzie, że powinniście:

  1. zabezpieczyć kontakty
  2. zabiezpieczyć ostre krawędzie mebli, zwłaszcza te znajdujące się nisko
  3. dokładnie sprzątać, przypadkowo zrzucony guzik czy landrynka może być dużym niebezpieczeństwem w rękach dziecka
  4. pomyśleć o zabezpieczeniu wejścia na schody.