Co robi chrzestny na Komunii? Wszyscy skupiają się na prezentach, a o tych tradycjach mało kto pamięta

Pierwsza Komunia Święta to jeden z najważniejszych sakramentów dla każdego katolika. Ze względu na charakter uroczystości dziecku towarzyszą nie tylko towarzyszy nie tylko najbliższa rodzina, ale także rodzice chrzestni. Co prawda ich rola nie jest już tak kluczowa jak podczas chrzcin, ale wciąż pozostaje bardzo istotna. Jakie są obowiązki chrzestnej na Komunii? Co robi ojciec chrzestny na Komunii?

Obowiązki chrzestnego na Komunii. Co robi chrzestny na Komunii?

Komunia Święta to jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Pierwszym z nich jest chrzest, w trakcie którego osoba ochrzczona staje się częścią wspólnoty Kościoła. W przypadku tej uroczystości obowiązki chrzestnych nie ograniczają się jednak wyłącznie do obecności na mszy, wręczeniu prezentów czy zapaleniu świecy. W trakcie sakramentu rodzice chrzestni deklarują, że będą uczestniczyć w wychowaniu dziecka, a szczególnie w wychowaniu go w wierze katolickiej.

Ta złożona w trakcie chrztu deklaracja obowiązuje także podczas Pierwszej Komunii Świętej. Chrzestny powinien nie tylko uczestniczyć w mszy, ale także wspierać dziecko na drodze jego wiary. Zgodnie z katolicką tradycją rodzice chrzestni powinni porozmawiać z chrześniakiem na tematy związane z religią i pomóc mu zrozumieć znaczenie przyjmowanego sakramentu. Chrzestny powinien także swoim postępowaniem dawać dobry przykład, czyli pójść do spowiedzi i przyjąć komunię podczas mszy.

Jeśli chodzi o bardziej przyziemny aspekt uroczystości komunijnych, to zgodnie ze zwyczajem chrzestni nie mają żadnych specjalnych obowiązków w trakcie Komunii. Nie pełnią żadnych dodatkowych funkcji w czasie mszy i późniejszego spotkania rodzinnego.

Zobacz: Jak podpisać kopertę na komunię? Poradnik dla bliskich i gości

Co robi chrzestna na Komunii w kościele?

Chrzestna, podobnie jak chrzestny, nie ma żadnych dodatkowych obowiązków podczas Komunii. Musi się jednak wywiązywać z deklaracji złożonej podczas chrztu – towarzyszyć i pomagać dziecku na drodze duchowej.

Rola chrzestnych nie powinna sprowadzać się wyłącznie do wręczenia najbardziej okazałego prezentu czy najgrubszej koperty, choć współcześnie bardzo często właśnie tak to wygląda. Zadaniem matki chrzestnej jest także wsparcie duchowe, rozmowa na temat charakteru uroczystości i tego, dlaczego sakrament Komunii jest aż tak ważny.

Sprawdź: Ile się daje na komunię 2024? Przewodnik dla chrzestnych, dziadków i rodziny

Czytelnicy pytają, co robią chrzestni na Komunii

Czy chrzestny musi być na Komunii?

Nie ma takiego obowiązku, ale jednym z jego zadań (zadeklarowanych podczas chrztu) jest wychowywanie dziecka w wierze, dlatego powinien uczestniczyć w uroczystości.

Co daje ojciec chrzestny na Komunię?

Najczęstszym prezentem w ostatnich latach są po prostu koperty z pieniędzmi, ale tradycyjnie chrzestny wręczał dziecku zegarek czy medalik.

Co robi matka chrzestna na Komunii?

W trakcie samego nabożeństwa w kościele matka chrzestna nie ma żadnych specjalnych zadań.

Komunia, Przepisy Kulinarne

Ciasta na komunię

Nie wiecie, jakie ciasta na komunię upiec? Mamy dla Was kilka propozycji i sprawdzone przepisy! Ciasta i torty na komunię Ciasta na komunię to niemal oczywista pozycja w menu. Tylko...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general