Co się odpowiada na kondolencje?

Jak odpowiedzieć na kondolencje? Jest to dosyć delikatny temat, a gdy przychodzi nam się z nim zmierzyć, nie zawsze wiemy, jak powinniśmy się zachować. Warto jednak zorientować się w kilku zasadach dotyczących składania kondolencji i odpowiadania na nie, dzięki czemu będą one w pełni taktowne i trafione. Co się odpowiada na kondolencje? Jak podziękować i jak odpisać?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Kondolencje składa się po otrzymaniu informacji o śmierci danej osoby lub tuż po pogrzebie.
  • Można je złożyć osobiście, telefonicznie lub listownie.
  • Za taktowne nie uważa się wysyłania kondolencji SMS-em lub mailowo.
  • Nie ma sztywnych, określonych zasad mówiących, jak odpowiedzieć na kondolencje.
  • Jedną z możliwych reakcji może być słowo "dziękuję" lub po prostu skinienie głową i zachowanie milczenia.

Co odpowiedzieć na kondolencje?

Jak reagować na kondolencje? W tym temacie nie ma tak ściśle określonych zasad, jak w przypadku samego ich składania. Istnieje opcja zwykłego podziękowania, jednak powtarzanie tego słowa każdej osobie może zmęczyć i zirytować. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie milczenia, które nie powinno zostać potraktowane przez osoby składające kondolencje jako zachowanie nietaktowne. Milczenie można wzbogacić także o delikatne skinienie głową, dzięki czemu dasz drugiej osobie do zrozumienia, że przyjąłeś jej przekaz i za niego dziękujesz bez używania standardowego słowa “dziękuję”.

Czy za kondolencje się dziękuje?

Jak podziękować na kondolencje? Istnieje opcja użycia zwykłego słowa “dziękuję”, ale możesz wzbogacić swoją wypowiedź również o takie zwroty, jak na przykład „Jestem ci wdzięczny za twoje wsparcie”. Jeśli kondolencje są składane przez bliskie ci osoby, dobrym pomysłem jest również wymienienie uścisku dłoni lub delikatne przytulenie zastępujące słowa i pokazujące bliskość oraz wsparcie w tej trudnej chwili.

Co się odpisuje na kondolencje?

Pomimo faktu, że kondolencje składane SMS-em lub mailowo nie są uważane za taktowne pod względem ogólnej etykiety, czasami zdarzają się osoby nieświadome takiego stanu rzeczy. Na wiadomość tekstową lub tradycyjny list nie da się odpowiedzieć przytuleniem lub uściskiem dłoni, dlatego konieczne jest wybranie innej metody. Co odpisać na kondolencje? W odpowiedzi można zawrzeć jedynie krótkie “dziękuję” lub bardziej złożoną wypowiedz wyrażającą wdzięczność za wsparcie i ciepłe słowa. Jednak jeśli nie chcesz, nie musisz odpowiadać w ogóle. Inne osoby powinny to w pełni zrozumieć i nie obwiniać cię o brak reakcji.

Najczęstsze pytania dotyczące kondolencji:

Czy składać kondolencje telefonicznie?

Składanie kondolencji może mieć formę osobistą lub pisemną. Lepiej postawić na spotkanie z rodziną twarzą w twarz, ponieważ wówczas można wymienić uścisk dłoni lub szczere przytulenie. Jeśli nie masz możliwości osobistego spotkania z daną osobą, możesz zdecydować się na telefon, jednak jest to rozwiązanie uznawane za nieco mniej taktowne niż klasyczna wizyta lub wysłanie listu. Za niewłaściwe uważane są kondolencje przesyłane SMS-em lub mailem – mogą wyrażać lekceważenie zmarłego. Jeśli wolisz pisać niż mówić, możesz zdecydować się na tradycyjny list.

Kiedy składa się kondolencje?

Kondolencje składa się zazwyczaj tuż po dowiedzeniu się o śmierci danej osoby lub w ciągu kilku dni od tego wydarzenia. Kondolencje można składać również bezpośrednio po ceremonii pogrzebowej. Istnieją jednak rodziny, które nie chcą przyjmować takich słów. Wówczas lepiej jest uszanować ich decyzję i nie składać kondolencji, a jedynie wesprzeć ich swoją pomocą lub samą obecnością.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo