Czym jest nowoczesne badanie prenatalne VERAgene?

Ciąża to wyjątkowy czas, którym chcemy się w pełni cieszyć. By tak mogło być, współczesna medycyna stwarza nam możliwości, jakich jeszcze kilka lat temu nie było!

Nowoczesne badania prenatalne pozwalają na szybkie wykrycie bądź wykluczenie wad genetycznych. Jednym z nich jest VERAgene, nieinwazyjny test prenatalny nowej generacji. 

Czym jest badanie prenatalne VERAgene, jakie choroby i wady pozwala wykryć oraz jak przygotować się do testu? Kto powinien go wykonać? Sprawdź.

Dlaczego należy wykonywać badania prenatalne?

Badania prenatalne mają na celu rozpoznanie bądź wykluczenie istnienia wad rozwojowych u płodu, jeszcze przed narodzinami dziecka. Dzięki nim przyszli rodzice mogą być spokojni o stan zdrowia dziecka i jego los po porodzie.

Czym jest badanie VERAgene?

VERAgene to jedyny nieinwazyjny test prenatalny, umożliwiający jednoczesne genetyczne badanie przesiewowe pod kątem aneuploidii, mikrodelecji i chorób monogenowych. Polega na analizie DNA płodu (które izoluje się z krwi matki) oraz DNA obojga rodziców. Test wykrywa takie choroby jak m.in. wady wrodzone, opóźnienie rozwoju, utratę słuchu, utratę wzroku, choroby metaboliczne. Wykonanie tego testu jest praktycznie bezbolesne i co najważniejsze – całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. 

Krew zawiera zarówno wolne pozakomórkowe DNA matki, jak i dziecka. Wolne DNA pozakomórkowe jest wyodrębniane i poddawane analizie wraz z próbką DNA pobraną od ojca w celu wykrycia ewentualnych chorób jednogenowych.

Wynik testu VERAgene opisywany jest za pomocą pojęć: bardzo niskiego, niskiego, wysokiego lub bardzo wysokiego ryzyka choroby. Z wynikiem takiego testu należy udać się do lekarza prowadzącego w celu konsultacji, który każdorazowo ocenia wynik w odniesieniu do sytuacji klinicznej pacjentki. Wynik testu VERAgene jest dostępny po około dwóch tygodniach od dotarcia próbki do laboratorium.

Kiedy wykonać badanie i jak się do niego przygotować?

Badanie VERAgene można wykonać u ciężarnych, które przekroczyły 10 tydzień ciąży. Powinna je wykonać każda kobieta w ciąży, bez względu na wiek, ponieważ w przeciwieństwie do aneuploidii ryzyko wystąpienia mikrodelecji i chorób monogenowych nie jest związane z wiekiem matki. 

Badanie VERAgene ma zastosowanie zarówno w ciąży pojedynczej, bliźniaczej, a także w przypadku ciąży będącej wynikiem zapłodnienia in vitro. Szczególnie wykonanie testu zaleca się rodzicom, u których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. 

Do wykonania badania potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, a także obecność obojga rodziców. Test wykonywany jest w oparciu o próbkę krwi matki a także pobranie wymazu z policzka ojca.

Nie istnieją szczególne zalecenia przed badaniem – kobieta nie musi  być na czczo. Mężczyzna, przed pobraniem wymazu, 2 godziny przed badaniem nie powinien jeść i pić napojów innych niż woda. Należy unikać także żucia gumy, palenia papierosów i mycia zębów. 

Warto wykonać to badanie rano (pomiędzy godziną 7:00 a 10:00), a przed pobraniem krwi i wymazu zalecany jest 15-minutowy odpoczynek. Dodatkowo, w miarę możliwości, badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, jednak taką decyzję zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Przeciwskazania do badania VERAgene

Jak w przypadku wielu badań, tak również tutaj istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania badania VERAgene. Są to:

  • mozaicyzm (mozaikowatość) łożyska, matki lub płodu;
  • przeszczep narządu;
  • transfuzja krwi (do 12 miesięcy po zabiegu);
  • bliskie pokrewieństwo rodziców;
  • translokacja zrównoważona u matki lub ojca.

Testu prenatalnego VERAgene nie wykonuje się też bez materiału genetycznego pobranego od biologicznego ojca.

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo