Dni wolne od szkoły 2023/24. Uczniów czeka rozczarowanie! Wakacje potrwają dłużej, ale jesienią odpoczynku będzie niewiele

Powoli zbliża się rozpoczęcie nowego roku szkolnego. W wielu domach startują już pierwsze przygotowania – trwają zakupy czy przymiarki. Chociaż uczniom pozostało jeszcze sporo odpoczynku, niektórzy już sprawdzają, kiedy wypadają dni wolne od szkoły 2023/24. To istotna informacja także dla rodziców, którzy planują, w jakich terminach najlepiej wziąć urlop. Niestety jesienią wszystkich czeka rozczarowanie.

Dni wolne od szkoły 2023/24

Nowy rok szkolny 2023/24 zacznie się wyjątkowo pomyślnie dla uczniów. Decyzją ministerstwa edukacji uroczyste rozpoczęcie roku zostało bowiem przesunięte z 1 na 4 września. Powodem jest tegoroczny układ kalendarza – 1 września wypada w piątek, dlatego aby nie rozbijać rozpoczęcia nauki na dwa osobne tygodnie zdecydowano o przesunięciu go na poniedziałek. Dzięki temu uczniowie zyskują dodatkowy weekend wakacji.

Dłuższe wakacje to jednak koniec dobrych wiadomości. Niestety jesień rozczaruje uczniów pod względem dni wolnych. Najbliższa okazja na odpoczynek od nauki, czyli 14 października – Dzień Nauczyciela – wypada w sobotę. W sobotę wypada także Święto Niepodległości 11 listopada, które jest ustawowo wolne od pracy.

Szansy na dłuższy weekend nie będzie również przy okazji Wszystkich Świętych, ponieważ 1 listopada wypada w środę.

Na prawdziwy (dłuższy) wypoczynek od szkoły uczniowie będą musieli zaczekać aż do grudnia. Ferie bożonarodzeniowe rozpoczną się dopiero 23 grudnia 2023, a lekcje wystartują ponownie we wtorek 2 stycznia 2024.

Zobacz: Rok szkolny 2023/2024. Drugi semestr rozpocznie się od dłuższego odpoczynku. Wielkanoc wypada wyjątkowo wcześnie

Ferie i święta 2023/2023

W nowym 2024 roku kalendarz dni wolnych prezentuje się dużo lepiej niż w pierwszym semestrze. Tradycyjnie uczniowie rozpoczną od dwutygodniowych ferii zimowych, które odbędą się w następujących terminach:

  • 15 – 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 12 – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Wiosną uczniów czeka jeszcze przerwa świąteczna z okazji Wielkanocy. Ferie rozpoczną się wyjątkowo wcześnie – w czwartek 28 marca i potrwają do wtorku 2 kwietnia.

Szczególnie korzystnie zapowiada się również przyszłoroczna majówka. 1 maja wypada w środę, co oznacza, że uczniowie w najgorszym wypadku będą mieli aż 5 dni wolnego (a niektórzy być może będą odpoczywać przez cały tydzień).

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo