Rok szkolny 2023/2024. Drugi semestr rozpocznie się od dłuższego odpoczynku. Wielkanoc wypada wyjątkowo wcześnie

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego powoli pojawia się na horyzoncie. Chociaż uczniom pozostało jeszcze sporo wakacji, to część uczniów i rodziców już zastanawia się, jak zaplanować sobie kalendarz. Terminy dłuższych ferii oraz długich weekendów są już znane. Kiedy planować urlop?

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024. Przerwa wiosenna wyjątkowo szybko

Rozpoczęcie roku szkolnego to dla uczniów zwykle bardzo trudny i dość przygnębiający moment. Nic zatem dziwnego, że już na początku nauki dokładnie sprawdzają kalendarz, aby wiedzieć, kiedy mogą liczyć na wypoczynek.

Do szkolnych ławek uczniowie powrócą wyjątkowo późno, dopiero w poniedziałek 4 września. Niestety w pierwszym semestrze to koniec dobrych wiadomości, ponieważ na dni wolne od nauki będzie trzeba poczekać aż do świąteczno-noworocznej przerwy w grudniu. Przerwa potrwa od 23 grudnia 2023 do 2 stycznia 2024.

Kolejna dłuższa przerwa to dwutygodniowe ferie zimowe. Niedługo po nich rozpocznie się wiosenna przerwa z okazji Wielkanocy, która w tym roku wypada wyjątkowo wcześnie 31 marca, co oznacza, że wolne w szkole potrwa od 28 marca do 2 kwietnia.

Zobacz: Rok szkolny 2023/2024 będzie wyglądał zupełnie inaczej. Uczniów i nauczycieli czeka kolejna rewolucja

Kiedy planować urlop?

Jak co roku, warto, aby rodzice zaplanowali dłuższy urlop z okazji ferii zimowych. Tradycyjnie przypadają one w czterech różnych terminach w zależności od województwa.

Termin ferii zimowych 2024:

  • 15 – 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 12 – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Korzystnie zapowiada się także długi weekend majowy. 1 maja 2024 wypada bowiem w środę, co oznacza, że wystarczy wziąć wolne 2 maja, aby mieć aż 5 dni wolnego.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo