Podręcznik HiT 2 pełen szokujących treści. Autor pisze m.in. o Tusku, Smoleńsku i… leczeniu homoseksualizmu. “Materiał wyborczy PiS”

Ministerstwo edukacji zatwierdziło II część podręcznika do HiT-u prof. Roszkowskiego, a książka pod koniec lipca trafiła do sprzedaży. Jej pierwsza odsłona wywołała sporą burzę głównie ze względu na kontrowersyjne opinie autora w kwestiach politycznych i światopoglądowych. Już po ujawnieniu kilku fragmentów nowego podręcznika wiadomo, że tym razem będzie podobnie. Podręcznik do HiT-2 dostarcza kolejnych kontrowersyjnych treści.

Podręcznik do HiT-u 2 wywołał burzę

Decyzją ministerstwa edukacji w minionym roku szkolnym 2022/2023 do planu zajęć dołączył nowy przedmiot Historia i teraźniejszość. W ramach lekcji uczniowie mają zapoznać się z historią najnowszą oraz przemianami społecznymi ostatnich dekad. Chociaż w teorii nic nie powinno budzić zastrzeżeń, to jednak spore kontrowersji pojawiły się po opublikowaniu i dopuszczeniu do użytku podręcznika autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Szczególną burzę wywołały fragmenty o in vitro czy niezbyt przychylne opinie autora o gender, Unii Europejskiej, feminizmie, a nawet o naszych zachodnich sąsiadach.

Okazuje się, że dopuszczona w tym roku do użytku szkolnego druga część podręcznika będzie poniekąd “powtórką z rozrywki”. Książka trafiła do sprzedaży w ostatni weekend lipca i od tego momentu w sieci pojawiają się kolejne kontrowersyjne fragmenty.

Problemem nie jest wyłącznie podręcznik. Źródło tego problemu tkwi w tym, że taki przedmiot jak HiT został powołany do życia. Powstał na polityczne zapotrzebowanie obozu rządzącego. Żeby pokazać młodym ludziom, żeby w opozycji widzieli wszystko, co najgorsze, a w rządzących bohaterów lub wyzwolicieli. […] Świat jest przedstawiony jako czarno-biały. Dobrzy są rządzący i osoby związane z PiS-em, a źli są pozostaliEdyta Książek z ZNP w rozmowie z Wirtualną Polską

Negatywnych komentarzy pod adresem podręcznika nie szczędzą także inni działacze, a także przede wszystkim specjaliści z zakresu historii i politologii oraz politycy opozycji. Po lekturze książki swoją opinią postanowiła podzielić się także Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca Klubu Koalicji Obywatelskiej. W jej odczuciu treść to po prostu ‘”materiał wyborczy partii PIS”, a jedyne, czego uczniowie mogą się dowiedzieć, to partia rządząca jest wspaniała, a opozycja to chodzące zło.

Negatywnie o podręczniku wypowiedział się także marszałek Grodzki, który określił książkę Roszkowskiego jako “naginanie historii, zakłamywanie historii i robienie książki z czegoś, co można nazwać zbiorem felietonów prawicowej prasy”. Brak obiektywizmu i obszerne fragmenty przypominająca raczej prywatną opinię autora niż materiał szkolny to zresztą jeden z głównych zarzutów pod adresem prof. Roszkowskiego.

Zobacz: Czarnek wypowie wojnę szkołom w chmurze? “Patologia, która wyrosła na edukacji domowej”

Kontrowersyjne fragmenty o LGBT i katastrofie smoleńskiej

Tymczasem nawet na podstawie ujawnionych fragmentów podręcznik można stwierdzić, że jest on zgodny z narracją rozpoczętą w pierwszej odsłonie. Autor ponownie porusza tematy związane z orientacją seksualną czy feminizmem. Mówi o zagrożeniach “ideologii LGBT” (która swoją drogą nie istnieje) oraz gender. Co gorsza, podważa jednak ustalenia współczesnej nauki, mówiąc o… leczeniu homoseksualizmu.

Dla ideologów LGBT homoseksualizm ma charakter genetyczny i nie daje się zmienić pod wpływem społeczeństwa i kultury. Tymczasem liczne badania wykazały, że jest to zjawisko bardziej skomplikowane i w wielu przypadkach, choć zapewne nie zawsze, podlegające terapiiFragment II części podręcznika do HiT-u

Prof. Roszkowski często wspomina także o Janie Pawle II i szczegółach jego pontyfikatu. Słowa papieża zostały także wykorzystane jako motto dla podręcznika, które sugeruje nierozerwalność polskiego państwa od Kościoła.

Źródło: ASZ Dziennik

Autor nie omieszkał wspomnieć także o aborcji, przypominając czytelnikom, że możliwość przerwania ciąży była w pełni legalna w okresie okupacji niemieckiej, czyli wprowadził ją Hitler.

Źródło: ASZ Dziennik

Prof. Roszkowski wyraził także swoje zdanie w kwestii ekologii i zmian klimatu. Autor podchodzi do tych kwestii dosyć sceptycznie (delikatnie mówiąc).

Źródło: ASZ Dziennik
Źródło: ASZ Dziennik

W podręczniku musiały pojawić się także fragmenty dotyczące polskiej sceny politycznej z ostatnich lat. Rządy Platformy Obywatelskiej w przeciwieństwie do rządów PiS-u zostały przedstawione raczej w negatywnym świetle. Nie zabrakło także komentarzy związanych z relacjami polsko-rosyjskimi oraz katastrofą pod Smoleńskiem.

W 70. rocznicę wybuchu wojny, w dniu 1 września 2009 r., na Westerplatte wystąpili kanclerz Merkel, premier Putin oraz prezydent Kaczyński i premier Tusk. […] Przemówienie Tuska było ogólnikowe i nie zawierało żadnych odniesień do niemiecko-sowieckiej zmowy z 1939 r. Prezydent Kaczyński natomiast nakreślił szerszą wizję historii. […] Słowa te ostro kontrastowały z wykrętami Putina i i ogólnikami Tuska. Zaskoczeniem było więc zaproszenie, jakie Putin wystosował do Tuska, by razem obchodzić siedemdziesiątą rocznicę mordu Katyńskiego w 2010 r. Fragment II części podręcznika do HiT-u

W jednym z rozdziałów autor postanowił wspomnieć także o potencjalnym zamachu pod Smoleńskiem. Zdaniem Roszkowskiego, “wiele osób było i jest dziś przekonanych, że doszło do zamachu, ale wersja ta nabiera ostatnio znaczenia oficjalnego”.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo