Do dziś są spory o to imię dla dziewczynki. “Kilkanaście lat temu było totalnym obciachem”

To jedno z rzadszych imion nadawanym dziewczynkom, a jego etymologia wciąż pozostaje niejasna. W 2022 roku w Polsce uzyskało je ponad tysiąc dziewczynek.

Rozalia to jedno z imion, które budzi sporo kontrowersji wśród rodziców. Można powiedzieć, że zdania są mocno podzielone – niektórzy są nim zachwyceni, inni za to uważają, że jest obciachowe i starodawne.

Sprawdź: To imię było hitem w pokoleniu naszych babć. Wiele mam sądzi, że ma szansę powrócić na szczyt. Oznacza “spokój”

Znaczenie imienia Rozalia

Etymologia Rozalii wciąż pozostaje nieznana, niektórzy mówią, że wywodzi się z języka łacińskiego z połączenia słów rosa (róża) oraz lilium (lilia) bądź od samego słowa rosa. Istnieje także wersja, że jest to imię pochodzenia germańskiego, utworzone na wzór innych imion rozpoczynających się od Roz-. Przyjmując pierwszą wersję, Rozalia okazuje się niezwykle pięknym imieniem o kwiecistym rodowodzie.

Rozalia to zazwyczaj kobieta niezależna i pewna siebie. Jest aktywna i energiczna, więc doskonale sprawdzi się w zawodach, które wymagają szybkiej, zdecydowanej reakcji. Ma w sobie bardzo dużo emocji, których nie boi się okazać, dlatego jednych może to przytłaczać, a inni mogą docenić to w życiu towarzyskim czy rodzinnym. Rozalii wszędzie jest pełno, chce wiedzieć, co dzieje się dookoła niej. Niekiedy też bywa konfliktowa i lubi bywać w centrum uwagi. Jest za to oddana najbliższym i gotowa walczyć o swoich ukochanych niczym lwica.

Sprawdź: To rzadkie imię inspirowane jest pięknymi kwiatami. Mimo wyjątkowego znaczenia, nosi je niewiele kobiet w Polsce

Co Polacy sądzą o imieniu Rozalia?

Wertując parentingowe fora internetowe, można dostrzec wiele różnych, często skrajnych opinii na temat imienia Rozalia. Niemniej jednak nie należy ono do najpopularniejszych, choć niewątpliwie jest wyjątkowe. W 2022 roku to imię zostało nadane 1072 dziewczynkom, podobnie jak w 2021 roku – 1031, czy w nieco mniejszej liczbie w 2020 roku – 831.

Rozalia według mnie brzmi kobieco forum Kafeteria

Jednak jeszcze kilka czy raczej kilkanaście lat temu było totalnym …obciachem.forum Kafeteria

też wg mnie ostatnio jest popularniejsze i uważane za ładne bo 20 lat temu pewnie by tak nie byłoforum Kafeteria

Obecnie to imię powoli wraca na salony. Choć problematyczne może być tworzenie zdrobnień, to Rozalia wciąż cieszy się popularnością wśród Polaków.

Sprawdź: To imię żeńskie oznacza “boska” . Niektórzy jednak nazywają nim… psy

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo