To rzadkie imię inspirowane jest pięknymi kwiatami. Mimo wyjątkowego znaczenia, nosi je niewiele kobiet w Polsce

Wybierając imię dla swojej pociechy, rodzice kierują się zwykle przede wszystkim własnym gustem i doświadczeniem. Decydują się na imiona, które dobrze im się kojarzą i pięknie brzmią. Nie bez znaczenia jest także ich tłumaczenie i pochodzenie. Do najbardziej wyjątkowych propozycji bez wątpienia należą imiona inspirowane kwiatami. Jedno z nich jest naprawdę urocze, ale niestety wciąż dosyć rzadkie.

Mimo pięknego znaczenia, to imię jest rzadkością

W poszukiwaniu inspiracji na imiona dla dziecka rodzice często sięgają do rodzinnych tradycji lub rankingów popularności. Niektórzy szukają jednak czegoś bardzo oryginalnego. Wśród naprawdę wyjątkowych, choć nieco nietypowych, propozycji często wymienia się imiona inspirowane nazwami roślin i kwiatów. Oprócz niezwykłego brzmienia charakteryzują się one również przepięknym znaczeniem i – co ważne – uroczo się kojarzą.

Jedno z takich imion to Jaśmina, które – jak nietrudno się domyślić – pochodzi od popularnej rośliny – jaśminu. Korzenie tej nazwy sięgają w bardzo daleką przeszłość i wywodzą się z języka perskiego. W Polsce imię to zadomowiło się prawdopodobnie w latach 20. i przywędrowało do nas poprzez kulturę niemiecką.

Mimo wyjątkowego znaczenia, imię nie jest szczególnie popularne. W Polsce nosi je niecałe 2200 kobiet. Wygląda jednak na to, że ma jeszcze szansę podbić rankingi, ponieważ tylko w ubiegłym roku nadano to imię aż 260 razy.

Zobacz: To imię żeńskie oznacza “boska” . Niektórzy jednak nazywają nim… psy

Imiona inspirowane kwiatami

Jaśmina to niejedyne imię, które wywodzi się od nazw kwiatów. W Polsce mamy ich jeszcze kilka m.in.

  • Hiacynta – imię pochodzenia greckiego, od hiacyntów,
  • Dalia – wywodzi się z języka arabskiego, oznacza “dalię” lub “winorośl”,
  • Róża – znaczenia raczej nie trzeba wyjaśniać; wiadomo jednak, że pochodzi z języka łacińskiego;
  • Wiola – imię wywodzące się z łacińskiego słowa “viola” oznaczającego “fiołka”.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo