To imię było hitem w pokoleniu naszych babć. Wiele mam sądzi, że ma szansę powrócić na szczyt. Oznacza “spokój”

To imię doskonale znają przede wszystkim przedstawiciele pokolenia naszych dziadków i rodziców. Szczególną popularnością cieszyło się w latach 40. XX wieku, dlatego dziś wydaje się nieco “babciowe”. Mimo że w ostatnich dekadach zostało trochę zapomniane, to zdaniem wielu mam jeszcze kiedyś stanie się hitem na porodówkach.

To imię było hitem w latach 40. Czy ma szansę znów podbić ranking?

Nie da się ukryć, że imiona dla dziewczynek popularne w pokoleniu naszych babć już dawno wyszły z mody i dziś brzmią trochę przestarzale. Tradycyjne propozycje takie jak Wiesława, Bożena czy Danuta określane są niezbyt pozytywnym mianem ciociowo-babcinych i rzadko kiedy ktokolwiek się na nie decyduje. Niewątpliwie jest to jednak naprawdę bogaty zbiór inspiracji dla rodziców, którzy poszukują imienia jedynego w swoim rodzaju. Jeśli je wybiorą, mogą mieć pewność, że ich dziecko będzie się wyróżniać na tle rówieśników.

O oryginalność nie muszą się martwić także rodzice, którzy wybiorą dla córki imię Irena. Chociaż było ono niezwykle popularne w latach 40. i wciąż nosi je ponad 200 tys. Polek, to już od dawna pozostaje nieco w cieniu. Wystarczy zajrzeć do danych z ubiegłego roku – w 2022 imię Irena nadano zaledwie 72 razy.

“Irena” pochodzi od greckiego słowa „eirene” oznaczającego „spokój”. Wiele osób przewiduje, że za sprawą swojego wyjątkowego znaczenia Irena wróci jeszcze kiedyś na szczyt rankingów.

Zobacz: To rzadkie imię inspirowane jest pięknymi kwiatami. Mimo wyjątkowego znaczenia, nosi je niewiele kobiet w Polsce

Jakie imiona zyskują na popularności?

W ostatnich latach w zestawieniach najczęściej nadawanych imion niepodzielnie panują Zuzanny i Zofie. Wysoko plasują się także Hanna, Julia czy Laura. Już po analizie pierwszej dziesiątki rankingu można jednak stwierdzić, że od jakiegoś czasu obserwujemy tendencję do powrotu do tradycyjnych imion. Coraz większą popularnością cieszą się takie imiona jak Helena czy Alicja.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo