Egzamin do bierzmowania 2024? Szykują się zmiany nie tylko dla kandydatów, ale także dla rodziców. Będą mieli trudniej

Bierzmowanie to bardzo ważny sakrament w Kościele katolickim. Ze względu na rangę uroczystości kandydaci muszą uczestniczyć w przygotowaniach i spełnić konkretne warunki. Od tego roku w niektórych parafiach mają obowiązywać nowe zasady. Nie tylko kandydaci będą mieli trudniej, ale także ich rodzice. Jak będzie wyglądał egzamin do bierzmowania 2024?

Egzamin do bierzmowania 2024. Jakie będą zmiany w bierzmowaniu 2024?

Przystąpienie do sakramentu bierzmowanie to niezwykle ważny moment dla wszystkich chrześcijan. Zgodnie z tradycją katolicką sakrament przyjmują młodzi ludzie, najczęściej między 15. a 17. rokiem życia, kiedy mają już większą świadomość własnej wiary i mogą samodzielnie podejmować decyzje.

Warunkiem przystąpienia do bierzmowanie jest udział w przygotowaniach, które odbywają się w kościele oraz na lekcjach religii w szkole. Najczęściej spotkania w kaplicy (lub w salce parafialnej) odbywają się raz w tygodniu, a z uczestnictwa z nich zwalnia tylko choroba lub jakieś niespodziewane zdarzenia. Oprócz tego kandydat musi brać udział w niedzielnych mszach, co powinno zostać potwierdzone podpisem duchownego w specjalnej książeczce do sakramentu.

Niektóre parafie wymagają od kandydatów uczestniczenia również w innych nabożeństwach, np. różańcowych, roratach, Gorzkich Żalach czy Drogach Krzyżowych. Obowiązkowe jest także przystępowanie do spowiedzi w każdy pierwszy piątek miesiąca.

W ostatnim czasie diecezja kaliska zdecydowała się jeszcze zaostrzyć te zasady. Jak podaje serwis Krotoszyńska.pl, przygotowania do sakramentu mają zostać wydłużone do dwóch lat (z roku) i będą rozpoczynać się już w 8. klasie szkoły podstawowej. Zmieni się również forma przygotowań, a także obowiązki rodziców.

Zobacz: Nowe zasady bycia chrzestnym 2024. Bierzmowanie już nie wystarczy. Kandydaci będą mieć trudniej

Bierzmowanie – nowe zasady

Spotkania przygotowawcze dla kandydatów będą odbywać się w niewielkim gronie, a w ich trakcie toczyć się będą rozmowy dotyczące wiary. Po spotkaniach odbywać się będzie specjalna liturgia dla kandydatów. Księża będą także wymagać od młodzieży większego zaangażowania w życie parafii, a nawet dodatkowego działania na rzecz potrzebujących. W przygotowania mają zaangażować się również rodzice.

Kładziemy także nacisk na spotkania z rodzicami, ponieważ oni są odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci. Pan Bóg powierzył wychowanie dzieci i młodzież rodzicom, a nie Kościołowi, państwu i szkole. Parafia ma więc wspierać rodzicielskie wychowanie dzieci – podkreśla ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, który był zaangażowany w tworzenie instrukcji.Biskup kaliski Damian Bryl

Sprawdź też: Zaświadczenie do bycia chrzestnym – jak powinno wyglądać i kto je wydaje?

Czytelnicy pytają o zmiany w bierzmowaniu

Ile trzeba mieć podpisów do bierzmowania 2024?

Informacji o szczegółowych wymaganiach najlepiej szukać u księdza lub na stronie parafii. Najczęściej konieczne jest wzięcie udziału (potwierdzone podpisem) w co najmniej 6-7 nabożeństwach.

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo