Bierzmowanie to bardzo ważny sakrament w Kościele katolickim. Ze względu na rangę uroczystości kandydaci muszą uczestniczyć w przygotowaniach i spełnić konkretne warunki. Od tego roku w niektórych parafiach mają obowiązywać nowe zasady. Nie tylko kandydaci będą mieli trudniej, ale także ich rodzice. Jak będzie wyglądał egzamin do bierzmowania 2024?
Egzamin do bierzmowania 2024. Jakie będą zmiany w bierzmowaniu 2024?
Przystąpienie do sakramentu bierzmowanie to niezwykle ważny moment dla wszystkich chrześcijan. Zgodnie z tradycją katolicką sakrament przyjmują młodzi ludzie, najczęściej między 15. a 17. rokiem życia, kiedy mają już większą świadomość własnej wiary i mogą samodzielnie podejmować decyzje.
Warunkiem przystąpienia do bierzmowanie jest udział w przygotowaniach, które odbywają się w kościele oraz na lekcjach religii w szkole. Najczęściej spotkania w kaplicy (lub w salce parafialnej) odbywają się raz w tygodniu, a z uczestnictwa z nich zwalnia tylko choroba lub jakieś niespodziewane zdarzenia. Oprócz tego kandydat musi brać udział w niedzielnych mszach, co powinno zostać potwierdzone podpisem duchownego w specjalnej książeczce do sakramentu.
Niektóre parafie wymagają od kandydatów uczestniczenia również w innych nabożeństwach, np. różańcowych, roratach, Gorzkich Żalach czy Drogach Krzyżowych. Obowiązkowe jest także przystępowanie do spowiedzi w każdy pierwszy piątek miesiąca.
W ostatnim czasie diecezja kaliska zdecydowała się jeszcze zaostrzyć te zasady. Jak podaje serwis Krotoszyńska.pl, przygotowania do sakramentu mają zostać wydłużone do dwóch lat (z roku) i będą rozpoczynać się już w 8. klasie szkoły podstawowej. Zmieni się również forma przygotowań, a także obowiązki rodziców.
Zobacz: Nowe zasady bycia chrzestnym 2024. Bierzmowanie już nie wystarczy. Kandydaci będą mieć trudniej
Bierzmowanie – nowe zasady
Spotkania przygotowawcze dla kandydatów będą odbywać się w niewielkim gronie, a w ich trakcie toczyć się będą rozmowy dotyczące wiary. Po spotkaniach odbywać się będzie specjalna liturgia dla kandydatów. Księża będą także wymagać od młodzieży większego zaangażowania w życie parafii, a nawet dodatkowego działania na rzecz potrzebujących. W przygotowania mają zaangażować się również rodzice.
Kładziemy także nacisk na spotkania z rodzicami, ponieważ oni są odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci. Pan Bóg powierzył wychowanie dzieci i młodzież rodzicom, a nie Kościołowi, państwu i szkole. Parafia ma więc wspierać rodzicielskie wychowanie dzieci – podkreśla ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, który był zaangażowany w tworzenie instrukcji.
Biskup kaliski Damian Bryl
Sprawdź też: Zaświadczenie do bycia chrzestnym – jak powinno wyglądać i kto je wydaje?
Czytelnicy pytają o zmiany w bierzmowaniu
Informacji o szczegółowych wymaganiach najlepiej szukać u księdza lub na stronie parafii. Najczęściej konieczne jest wzięcie udziału (potwierdzone podpisem) w co najmniej 6-7 nabożeństwach.