Filtry przeciwsłoneczne dla dzieci – wszystko, co warto wiedzieć

Ciepłe, letnie miesiące to okres, kiedy zdecydowanie częściej wypoczywamy i organizujemy rozmaite aktywności na świeżym powietrzu. Oznacza to jednak nie tylko dobrą zabawę, ale także wzmożony czas ekspozycji na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Uważać powinniśmy zwłaszcza na dzieci, które ze względu na delikatną i wrażliwą skórę są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje, w tym m.in. poparzenia. Aby spędzać czas na zewnątrz bez stresu, warto zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Jakie filtry wybierać dla najmłodszych? Czym może grozić niestosowanie kremów ochronnych?

Kiedy i dlaczego należy stosować filtry słoneczne u dzieci?

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, uwielbiają letnie aktywności i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów. Aby był to wypoczynek w pełni bezpieczny, trzeba pamiętać o kilku czynnikach, a jednym z najważniejszych jest prawidłowa ochrona przed słońcem. Dzieci są szczególnie narażone na negatywne skutki promieniowania UV, ponieważ ich skóra jest znacznie delikatniejsza i produkuje mniej melaniny, czyli substancji naturalnie chroniącej przed działaniem promieni.

Warto zdawać sobie sprawę, że poparzenie słoneczne to tylko początek długiej listy negatywnych skutków zbyt długiej ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony. Oparzeniom zazwyczaj towarzyszy ból i uczucie piekącej skóry, ale mogą pojawić się także wymioty, gorączka i dreszcze. Silne oparzenia doprowadzają niekiedy również do powstawania trwałych przebarwień. Narażanie skóry na częste działanie promieniowania UV może skutkować większym ryzykiem rozwoju zmian nowotworowych (w tym czerniaka) w przyszłości.

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna będzie zatem niezbędna, szczególnie w okresie letnim, nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów i pobytów na plaży, ale także na co dzień. Przed zakupem kosmetyków z filtrami warto jednak rozważyć kilka czynników tak, aby nie tylko zapewnić bezpieczeństwo dla dzieci, ale także zadbać o komfort i wygodę użytkowania.

Na co zwrócić uwagę, wybierając filtry przeciwsłoneczne dla dzieci?

Na negatywny wpływ słońca jesteśmy narażeni niemal cały czas. Jednocześnie oddziałują na nas bowiem dwa rodzaje promieniowania UVA i UVB. Promieniowanie UVA przenika przez szkło i chmury, a zatem dociera do nas nawet w pochmurne dni. Niestety potrafi również przeniknąć przez naskórek i sięgać warstwy skóry właściwej. Jego działanie jest w zasadzie niewidoczne, ponieważ nie powoduje podrażnień ani oparzeń, w rzeczywistości uszkadza jednak komórki skóry, a także przyczynia się do fotostarzenia i rozwoju chorób nowotworowych. Działanie rakotwórcze wykazuje także promieniowanie UVB, które odpowiada jednocześnie za powstawanie opalenizny i powoduje widoczne, bolesne oparzenia.

Wybierając krem z filtrem dla dzieci, warto sięgać po kosmetyki o szerokim spektrum działania, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. W ten sposób zapewnimy naszym pociechom maksymalne bezpieczeństwo i bez obaw będą mogły korzystać z uroków zabawy na świeżym powietrzu.

Podczas zakupów należy zwrócić uwagę również na skład preparatów. W kosmetykach można bowiem spotkać dwa typy filtrów przeciwsłonecznych – mineralne (fizyczne) oraz chemiczne. Filtry chemiczne wnikają w głąb skóry i dopiero tam niwelują szkodliwe promienie UV, dzięki czemu błyskawicznie się wchłaniają i właściwie nie da się ich wyczuć. Filtry mineralne z kolei pozostają na powierzchni skóry i odbijają promienie słoneczne, nie dostając się do głębszych warstw. W przypadku najmłodszych (nawet do 2. roku życia) eksperci zalecają stosowanie tej drugiej opcji. Filtry mineralne są zazwyczaj bardzo dobrze tolerowane przez wrażliwą skórę dziecka, co pozwala uniknąć reakcji alergicznych i innych negatywnych skutków. U nieco starszych dzieci świetnie sprawdzają się kremy wyposażone w mieszankę obu typów filtrów – ich połączone siły zapewniają naprawdę efektywną ochronę przed słońce.

Nie bez znaczenia jest także forma i postać preparatów przeciwsłonecznych. Gwarancją skuteczności kosmetyku jest bowiem nie tylko jakość i rodzaj filtra, ale także regularne aplikowanie. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w bardzo upalne dni lub podczas pobytu nad wodą – dzieci się pocą, kąpią, a to wszystko osłabia działanie kremów ochronnych. Bezpieczniej będzie więc wybierać produkty wodoodporne, a w przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzają się kremy w sprayu, które łatwo i szybko się aplikuje, nawet w trakcie zabawy. Szeroki wybór rozmaitych preparatów, które można idealnie dopasować do potrzeb swoich i dziecka, do formy wypoczynku, znajdziemy na stronie internetowej apo-discounter.pl.

Jaka wysokość filtra będzie odpowiednia dla dziecka?

Dla dzieci najlepiej wybierać kosmetyki przeciwsłoneczne z wysokim faktorem ochronnym – oznaczone od 30 do 50 SPF. Jeśli wybieramy się na wakacje i wiemy, że nasze pociechy będą wystawione na dużą ekspozycję na słońce, warto stawiać na “pięćdziesiątkę”. Będzie ona wskazana również dla dzieci o szczególnie wrażliwej skórze oraz do stosowania na twarz, która jest zawsze najbardziej narażona na działanie promieniowania.

Jak chronić najmłodsze dzieci?

W przypadku najmłodszych dzieci, poniżej 6. miesiąca życia, zaleca się przede wszystkim unikanie słońca. W szczególnie upalne dni najlepiej pozostać w cieniu między 11 a 16, ponieważ w tych godzinach promieniowanie jest najbardziej intensywne. Większość preparatów z filtrem przeciwsłonecznym przeznaczona jest dla dzieci, które ukończyły pół roku. Nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy na rynku specjalnych kosmetyków, sprawdzonych i dostosowanych również dla najmłodszych maluszków.

Warto jednak przede wszystkim zadbać o to, aby dziecko było odpowiednio ubrane – najlepiej aby miało na głowie czapkę, a ramiona przykrywała luźna, oddychająca koszulka z długim rękawem (świetnie sprawdzają się także specjalne ubranka UV). Jeśli przebywamy na nasłonecznionym terenie (np. na plaży), przyda się parasol lub namiot, chroniący przed bezpośrednim promieniowaniem.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo