Gdzie wyrzucać styropian? To nie takie proste. Często trafia do złego kosza

Zasady segregacji odpadów potrafią przysporzyć wielu problemów. Jednym z bardziej problematycznych odpadów jest styropian. Gdzie go wyrzucać? Okazuje się, że są aż trzy poprawne odpowiedzi.

Styropian jest to tworzywo sztuczne, które powstaje w efekcie podgrzania parą wodną granulek polistyrenu. Ma wiele praktycznych zastosowań, ale często pojawia się z nim problem – gdzie powinniśmy go wyrzucać.

Sprawdź: Już zawsze będziesz zostawiać czerstwe pieczywo. Trzy składniki i wyczarujesz obłędne śniadanie

Do jakich śmieci wyrzuca się styropian opakowaniowy? Do wyboru są aż dwa śmietniki. Który wybrać?

Wspólny System Segregacji w Polsce obowiązuje od 1 lipca 2017 roku. Od tej pory śmieci wyrzucamy do 5 rodzajów pojemników: niebieskich – papier, żółtych – metale i tworzywa sztuczne, zielonych – szkło, brązowych – bio i czarnych – zmieszane. Do którego z nich powinien trafić styropian. To zależy, czy jest to styropian opakowaniowy brudny, czy czysty. Brudny, a więc wszelkie opakowania po jedzeniu lub pojemniki ze śladami tłuszczu, wrzucamy do odpadów zmieszanych. Czysty, czyli pojemniki bez śladów pożywienia oraz styropian służący do zabezpieczenia przedmiotów, powinien lądować w śmietniku na metale i tworzywa sztuczne.

Sprawdź: Do jakiego pojemnika wrzucać folię aluminiową? Wiele osób popełnia ten błąd i źle segreguje śmieci

Co zrobić z resztami styropianu z budowy? Jest to zupełnie inna kategoria

Styropianu budowlanego nie możemy wyrzucać do żadnego z pięciu powyższych pojemników. Należy zgłosić się do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, jednak nie wszystkie jednostki przyjmują styropian. Nie mają takiego obowiązku. Wtedy należy wyszukać firmę, która zajmuje się tym profesjonalnie i odpłatnie wywiezie styropian budowlany.

Sprawdź: Jak samemu przeczyścić komin? Czy kominiarz jest obowiązkowy?

Nie tylko styropian budowlany. Jakich rzeczy nie wolno wyrzucać do pojemników na śmieci?

Nie wszystko można wyrzucić do kontenerów pod blokami lub też pojemników w domach. Wśród odpadów, które nie mogą znaleźć się w śmietniku, znajdują się m.in.:

  • baterie i akumulatory – w wielu punktach handlowych znajdują się pojemniki, w których możemy zostawić stare baterie i akumulatory. Niebezpieczne odpady przyjmuje także PSZOK,
  • żarówki – wyrzucamy je w dokładnie taki sam sposób, jak baterie i akumulatory,
  • leki – przyjmowane są w PSZOK-ach i niektórych aptekach,
  • AGD – poza PSZOK-iem można sprawdzić również, czy miejscowy sklep z artykułami elektrycznymi, nie przyjmuje starych sprzętów.

Sprawdź: Jak usunąć brzydki zapach ze śmietnika? Wystarczą 2 rzeczy, które masz w domu

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo