Gołąb na balkonie – Co zrobić z gniazdem gołębi?

Gołąb na balkonie jest widokiem, który potrafi przyprawić niejednego właściciela mieszkania o palpitacje serca. Natychmiast staje nam bowiem przed oczami wizja zanieczyszczonej odchodami przestrzeni, a dodatkowo spodziewamy się uciążliwych hałasów dwóch pokoleń ptaków. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Co jest w naszym kraju prawnie dozwolone, a których zachowań wobec gołębi powinniśmy bezwzględnie unikać?

Gołąb na balkonie

Gołębie na balkonie to nierzadki widok w polskich miastach. Ptakom tym, będącym potomkami gołębia skalnego, udało się zasiedlić przestrzeń miejską dzięki budowaniu gniazd na terenie ludzkich siedzib. Traktują one nasze strychy, poddasza i balkony tak samo, jak ich przodkowie traktowali skały – i bynajmniej nie przejmują się częstą niechęcią ze strony właścicieli.

Gołębie miejskie podlegają w Polsce częściowej ochronie. Oznacza to, że absolutne niedopuszczalne jest ich zabijanie, okaleczanie czy krzywdzenie w jakikolwiek inny sposób. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska z 16 grudnia 2016 roku, mamy jednak prawo usuwać gniazdo gołębi z terenu naszej posesji, o ile nie przebywają w nim jeszcze pisklęta. W razie ich obecności musimy poczekać, aż dorosną i samodzielnie opuszczą aktualne miejsce pobytu.

Zobacz też: Rośliny trujące dla kota – Jakie kwiaty są trujące dla kota? Gatunki i objawy zatrucia

Sposoby na gołębie na balkonie

Istnieją oczywiście ludzie, którym gniazdo gołębi na balkonie nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie: traktują je jako sporą atrakcję, podpatrując wraz z dziećmi styl życia ptasiej rodziny. Zdecydowana większość z nas widzi jednak w gołębiach nieproszonych lokatorów. I zachodzi w głowę, jak się ich pozbyć.

Podstawowy problem polega na tym, że gołębie miejskie zdążyły się już całkowicie przyzwyczaić do współżycia z ludźmi. Uodporniły się tym samym na większość sztuczek, za pomocą których próbujemy je odstraszyć od gniazdowania na naszym balkonie. Metody w rodzaju zawieszania płyt kompaktowych czy woreczków foliowych nie robią na nich większego wrażenia. Lepsze skutki przynosi odstraszanie ptaków drażniącymi zapachami – jak ocet, denaturat albo samochodowe odświeżacze powietrza. Niestety, wszystkie te substancje szybko wietrzeją, więc prędzej czy później gołąb na balkonie i tak może się pojawić.

Najbardziej skuteczną metodą pozostaje zatem zamontowanie na balkonie siatki. Wiąże się to co prawda z pewnym kosztem, ale skutecznie rozwiązuje problem niechcianych lokatorów.

Sprawdź: Co odstrasza kleszcze? Domowe sposoby na kleszcze

Gniazdo gołębia

Kiedy gołębie zakładają gniazda?

Okres lęgowy gołębi miejskich trwa przez cały rok. Mogą one składać jaja niezależnie od warunków pogodowych, czyli nawet w zimie. Jedyne ograniczenie stanowi tu bezpieczna lokalizacja oraz stały dostęp do pożywienia. Przeciętna para tych ptaków wyprowadza dwa lęgi rocznie. Samica składa 2 białe jaja, które wysiaduje razem z samcem. Trwa to ok. 16-19 dni.

Kiedy gołębie opuszczają gniazdo?

Pisklęta przebywają po urodzeniu w gnieździe przez 4-5 tygodni. W tym czasie są karmione tzw. ptasim mlekiem, czyli specjalną wydzieliną powstającą w wolu rodziców. Po upływie wymienionego okresu potrafią już latać, więc opuszczają gniazdo i usamodzielniają się, poszukując pożywienia i partnera. 

Czy gołąb wraca do gniazda?

Gołębie, które już raz uwiły sobie gniazdko na balkonie, będą miały tendencje do powrotu w to samo miejsce. Warto o tym pamiętać i regularnie sprawdzać, czy na terenie naszej posiadłości znowu nie pojawiły się podejrzane patyki.

Przesądy. Gołąb na balkonie – co oznacza?

Ludowe wierzenia dotyczące gniazdowania gołębi posiadają najczęściej bardzo pozytywny wydźwięk. Obecność tych ptaków postrzegano już w najdawniejszych czasach jako błogosławieństwo dla domu i jego mieszkańców (zwłaszcza zaś dla młodych małżeństw).

Zobacz również: Meszka – Jak wyglądają meszki? [DOMOWE SPOSOBY na pogryzienia przez meszki]

Rodzice pytają o gołębie na balkonie

Gołębie jaja na balkonie – Jak długo gołębie wysiadują jajka?

Trwa to przeważnie przez okres 16-19 dni. Warto też wiedzieć, że sama czynność wysiadywania należy do obojga partnerów – zarówno samicy, jak i samca.

Ile żyją gołębie?

Długość życia gołębia bywa zróżnicowana. Przeciętnie wynosi ona ok. 6 lat, chociaż niektóre osobniki potrafią dożyć nawet swoich dwudziestych urodzin. 

Gołąb na balkonie – Co odstrasza gołębie na balkonie?

Stosunkowo niezłe rezultaty dają drażniące zapachy: ocet, denaturat, męskie dezodoranty. Najlepszym rozwiązaniem okaże się jednak zamontowanie na balkonie siatki. 

Jak przenieść gniazdo gołębi?

Przeniesienie gniazda z jajami lub pisklętami jest w naszym kraju niezgodne z prawem.

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo