Niedawno opisaliśmy Wam dokładnie zmiany, które miały miejsce w polskim szkolnictwie w 2017 roku. Tutaj znajduje się nasz: artykuł na temat reformy oświatowej. Dzisiaj, nieco ponad miesiąc po wejściu tych zmian w życie, wiemy dokładnie, jakie miały one konsekwencje.
Związek Nauczycielstwa Polskiego podał informację, że pracę straciło 6500 pedagogów. Z edukacyjnej mapy Polski zniknęły gimnazja, co najbardziej przyczyniło się do wzrostu liczebności grupy bezrobotnych pedagogów.
Obecnie blisko 20 000 nauczycieli pracuje w ograniczonym wymiarze godzin lub byli zmuszeni do zmiany placówki, w której nauczają. Część z nich pracuje w kilku placówkach na raz, w każdej po kilka godzin. Blisko 2300 pedagogów w związku ze zmianami zdecydowało się na przejście na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne. Były to osoby, które miały do tego prawo ze względu na swój wiek i spełnienie dodatkowych warunków.
Na stronach kuratoriów oświaty znajduje się sporo ogłoszeń z ofertami pracy, jednakże zdaniem Związek Nauczycielstwa Polskiego są to głównie oferty dotyczące kilku zajęć godzin tygodniowo.
źródło: gazetaprawna.pl