Odpieluchowanie: Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Koniec z pieluchami. Nauka korzystania z nocnika?

Odpieluchowanie czas zacząć. Chyba… Jak bowiem rozpoznać odpowiedni moment? Czy istnieje jakiś uniwersalny sposób na pozbycie się pieluch z naszego życia? I czy to możliwe, by nauczyć dziecko korzystać z nocnika w 7 dni, jak głosi tytuł popularnego poradnika?

Odpieluchowanie: Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Niestety, nauka sadzania dziecka na nocnik to żmudny proces – zarówno dla maluchów, jak i ich rodziców. Jeśli zaczniemy ją zbyt wcześnie, dziecko nie tylko nie pojmie, po co każemy mu siadać na „tronie”, ale też może się do niego zrazić – na bardzo długo.


Czytaj także: Nauka nocnika dla chłopców >>


Kiedy zacząć odpieluchowanie?

Pytanie wydaje się proste, jednak prostej odpowiedzi na nie znajdziemy. Wiadomo tylko, że wiek, w którym uczymy nasze dzieci korzystać z nocnika, ciągle się przesuwa – w górę. Niewątpliwie z powodu genialnego wynalazku, jakim są pampersy. Zapewne również ze względu na nasz zaganiany tryb życia.

Przyjmuje się, że trening czystości najlepiej rozpocząć między 18 miesiącem a trzecim rokiem życia. To wtedy u większości dzieci system nerwowy jest rozwinięty w stopniu umożliwiającym kontrolę nad pęcherzem i zwieraczami odbytu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w tym okresie maluchy rozumieją zależność między potrzebą siusiania a siadaniem na nocniku. Tak jest w teorii. W praktyce niejedno dziecko nauczyło się korzystać z nocniczka już w wieku niemowlęcym. Niektóre zaś są gotowe na zdobywanie tej umiejętności dopiero po ukończeniu trzeciego roku życia. Pytanie, jak rozpoznać dobry moment?

Obserwując zachowanie dziecka – nie tylko to związane z zapełnianiem pieluchy – możemy z dużą pewnością stwierdzić, że jest ono gotowe na odpieluchowanie.

Uczymy dziecko korzystać z nocnika, jeśli:

 • samo stabilnie siedzi;
 • robi siusiu w odstępach dłuższych niż dwie godziny (łatwo sprawdzić, jak długo pielucha jest sucha);
 • potrafi pokazać, że chce zrobić kupkę lub siku (dzieci szybciej sygnalizują potrzebę zrobienia „dwójeczki”, bo jest to po prostu łatwiejsze do wyczucia);
 • jest zainteresowane tym, do czego służy nocnik, i tym, co mama robi w łazience;
 • pokazuje, że ma pełną pieluchę i domaga się przewinięcia.

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

 1. Najważniejsze są cierpliwość i konsekwencja, nie sadzamy dziecka na nocniku siłą, nie przetrzymujemy go tam, jeśli nie ma na to ochoty. Nauka korzystania z nocnika może zająć kilka tygodni albo miesięcy. Naciski z naszej strony mogą zaś wywołać efekt odwrotny od zamierzonego, a dodatkowo przyczynić się do zaparć nawykowych spowodowanych stresem.
 2. Nie zaczynamy odpieluchowania w trudnym dla dziecka momencie – np. jednocześnie z odstawieniem od piersi, w czasie choroby, gdy na świat przychodzi jego rodzeństwo.
 3. Zaznajamiamy malucha z nocnikiem poprzez zabawę. Sadzamy na nim zabawki i tłumaczymy, do czego nocnik służy, pozwalamy szkrabowi wchodzić do niego, pokazujemy, jak usiąść na nocniku w ubraniu.
 4. Reagujemy na mimikę i zachowanie dziecka. Np. wiele dzieci oddala się w ustronne miejsce, by zrobić kupkę. Staramy się wtedy posadzić je na nocniku.
 5. Pokazujemy, jak sami korzystamy z toalety i wszystko tłumaczymy – dzieci świetnie uczą się przez naśladowanie.
 6. Pozwalamy, aby maluch wybrał miejsce, w którym będzie stał nocnik. Niekoniecznie musi to być łazienka.
 7. Przez jakiś czas w ciągu dnia nie zakładamy dziecku pieluchy, jedynie same majteczki i rajstopki. W lecie bez problemu może biegać nago (najlepszą porą na naukę korzystania z nocnika jest późna wiosna i lato –szybciej zdejmiemy ubranka w razie sygnału, że nasza pociecha chce siku, a jeśli nie zdążymy – zasikane dziecko się nie przeziębi).
 8. W razie jakiejkolwiek wpadki nie karzemy dziecka i go nie zawstydzamy. Zdarza się i będzie zdarzać.
 9. Dzieci są ciekawe świata – także własnej kupki i siku. Jeśli przyłapiemy je na grzebaniu w nocniku, nie krzyczmy, że zrobiło coś złego.
 10. Cały proces wydalania, razem z jego produktami, traktujemy jako coś naturalnego, a na pewno nie obrzydliwego. Nie pokazujemy, jak bardzo kupa jest „ble”.
 11. Chwalimy każdą udaną próbę.
 12. Weźmy pod uwagę, że jeśli odnieśliśmy sukces w dzień, odpieluchowanie w nocy trwa na ogół znacznie dłużej.

Nocnik dla chłopca i dziewczynki. Jak wybrać odpowiedni?

 1. Przede wszystkim musi być stabilny.
 2. Jego rozmiar zaś dostosowany do pupy dziecka – nie powinna do niego wpadać.
 3. Stopy malucha wygodnie opierają się o podłogę – dobra pozycja to lepsza praca mięśni, a w konsekwencji łatwiejsze wypróżnianie.
 4. Antypoślizgowy spód uniemożliwia przesuwanie nocnika.
 5. Wiele dzieci woli nocniki z wyższym oparciem.
 6. Wyjmowany wkład ułatwia pozbywanie się zawartości i mycie nocnika.
 7. Nocnik nie musi grać i migotać – bywa, że takie „efekty specjalne” budzą w dzieciach lęk.
 8. Pozwólmy malcowi uczestniczyć w zakupie i mieć decydujący głos.

Dodaj komentarz

Newsy
Post na fanpage'u poznańskiego szpitala oburzył internautów. Mają rację?
Szpital im. Świętej Rodziny w Poznaniu ma opinię kameralnego, a jego personel uchodzi wśród pacjentek za bardzo życzliwy i przyjazny. Najwyraźniej pracownikom szpitala nie brakuje też poczucia humoru. Niestety z
Czytaj dalej
Kleszcze Newsy
Uwaga kleszcze! 30 kleszczy wbitych w ciało trzylatka!
Uwaga na kleszcze. Rodzice trzylatka ostrzegają! Dzielą się swoją historią, żeby przestrzec innych. Trzyletni Finn wraz z mamą Lisą i młodszym bratem wybrał się na spacer do podmiejskiego parku. Jego
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Kiedy dziecko zaczyna się śmiać w głos?
Dziecko od pierwszych chwil po porodzie uczy się komunikacji ze światem. Początkowo jest to krzyk i płacz. Wraz z kolejnymi tygodniami przychodzą nowe umiejętności i nowe dźwięki, a wszystkie zmierzają
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Mój mąż kąpie się nago z córką – czy powinnam zacząć się martwić?
Na facebookowych grupach rodzicielskich coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące wspólnej kąpieli ojca i dziecka. Od jakiego wieku nagość rodziców przy dzieciach jest czymś niestosownym? Czy płeć rodzica i dziecka
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Skoki rozwojowe: Ile trwa skok rozwojowy? [Kalendarz skoków rozwojowych]
Pierwszy raz na zwrot "Skoki Rozwojowe" trafiłem, gdy "Mamuśki z for" obskoczyły na Facebooku mój wpis na temat Śledzika Niemowlaka. Pewna napisała, że cytuję: "jak przychodzi Skok Rozwojowy, to tego
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt
Kiedy dziecko zaczyna skakać?
„Kiedy dziecko zaczyna skakać?” to pytanie dosyć często zadawane na forach internetowych dla rodziców. Tempo rozwoju dziecka to bardzo indywidualna sprawa, więc u każdego etap ten następuje w trochę innym
Czytaj dalej