Jak przygotować się do porodu? Praktyczne porady

Poród siłami natury to ogromny wysiłek dla ciała kobiety. Nic dziwnego, że wiele młodych mam obawia się tej chwili. Aby przebiegł on bez żadnych nieprzewidzianych komplikacji warto się do niego odpowiednio przygotować. Każda kobieta ma do dyspozycji całe 9 miesięcy. Warto wiedzieć o czym należy pamiętać.

Odpowiednie nastawienie

Wiele kobiet w stanie błogosławionym zastanawia się jak przygotować się do porodu. Koniec ciąży wiąże się z wieloma emocjami, także ze strachem i bólem oraz radością, ze spotkania z długo oczekiwanym maleństwem. Udany przebieg porodu w bardzo dużej mierze jest zależne od pozytywnego nastawienia kobiet. Warto także wiedzieć jak dokładnie przebiega poród. Świadomość tego, czego można się spodziewać zmniejsza lęk i wprowadza więcej spokoju. Takie nastawienie bardzo pozytywnie wpływa także na maluszka.

Oddychanie podczas porodu

Aby przebieg porodu był jak najbardziej bezpieczny i komfortowy dla matki oraz dla dziecka, niezwykle ważne są odpowiednie ćwiczenia przed porodem. Kluczową rolę już, kiedy wystąpią pierwszej objawy porodu odegrają ćwiczenia oddechowe. Istotne jest prawidłowe ustawienie oraz aktywność przepony i aktywowanie mięśni poprzecznych brzucha. Podczas zajęć w szkołach rodzenia kładzie się bardzo duży nacisk na oddychanie.

Plan porodu

Przebieg porodu fizjologicznego to kwestia, nad którą należy się wcześniej zastanowić. Dlatego, warto przygotować tzw. plan porodu. Jest to dokument, który od 2012 roku ma prawo sporządzić każda kobieta oczekująca potomstwa.

Plan porodu powinien zawierać wszelkie oczekiwania dotyczące porodu, wybór sali, zgodę na podanie znieczulenia, zgodę na ewentualną obecność studentów itd. Przygotowanie takiego pisma powinno być skonsultowane z lekarzem i dokładnie przemyślane.

Plan porodu dobrze jest dokładnie uporządkować i podzielić na parę sekcji jak np:

  • przygotowanie do porodu,
  • poród,
  • okres po porodzie.

Eksperci z dzidziusiowo.pl przypominają, że w przypadku jakichś nieprzewidzianych komplikacji, które zagrożą życiu matki lub dziecka, lekarz ma prawo do odejścia od przygotowanego planu.

Aktywność fizyczna przed porodem

Kobiety w ciąży powinny być aktywne fizycznie. Dzięki temu obniżone zostanie ciśnienie krwi, poprawi się wentylacja płuc, podniesie się wydolność organizmu, zmniejszy się ryzyko bólu kręgosłupa, a akcja porodowa znacznie się skróci.

Wiele kobiet zastanawia się jak przygotować krocze do porodu. Oprócz ogólnych ćwiczeń fizycznych, ważne jest także wzmacnianie mięśni dna miednicy. Ważną kwestią jest także regularny masaż krocza. Można go wykonywać samodzielnie lub z pomocą partnera. Takie działanie poprawia elastyczność mięśni i zmniejsza ryzyko wystąpienia nacięcia lub pęknięcia podczas porodu. Dodatkowo masaż krocza skraca akcję porodową. Dobrym rozwiązaniem jest także smarowanie krocza specjalnymi kremami czy oliwkami.

Zakupy przed porodem

Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas przygotowań do porodu są odpowiednie zakupy. Przyszła mama powinna się zaopatrzyć w najbardziej niezbędne produkty jak np. ubranka dla dziecka, kosmetyki itd. Warto się dobrze przygotować.

Dodaj komentarz

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo