Odparzenia pieluszkowe czy alergia? Sprawdź, co dolega niemowlęciu!

Odparzenia pieluszkowe to dolegliwość, na którą cierpi w okresie dzieciństwa wiele dzieci. Wynika ona zwykle ze styczności bardzo delikatnej skóry dziecka ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, z którymi sobie ona nie radzi. Co dokładnie kryje się pod terminem pieluszkowych odparzeń skóry, jak one wyglądają oraz jak sobie z nimi radzić, wyczytają Państwo z niniejszego artykułu.

Odparzenia pieluszkowe czy alergia? Sprawdź, co dolega niemowlęciu!
Depositphotos

Pieluszkowe odparzenie skóry

Pieluszkowe odparzenie skóry – inaczej pieluszkowe zapalenie skóry – to podrażnienie, które dotyka niestety wiele niemowląt, szczególnie noworodków. Zapalenie to spowodowane jest, jak nazwa wskazuje, zbyt długim kontaktem skóry dziecka z pieluchą. Odparzenie pieluszkowe to najczęstsza dolegliwość dotykająca niemowlaków oraz noworodków. Do jego występowania przyczynia się fakt, iż skóra dziecka jest o wiele bardziej wrażliwsza od skóry dorosłego. Tak naprawdę z przyjściem na świat dopiero nabiera odporności, ponieważ w łonie matki, dziecko nie miało styczności ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W związku z tym, skóra dziecka wymaga szczególnej opieki oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Jedną z sytuacji, w której ciało w okolicach pupy dziecka jest narażone na niesprzyjające warunki, jest zbyt długie noszenie pieluchy przez niemowlę. W tym czasie dopływ powietrza do tych wrażliwych stref jest znacznie ograniczony lub zupełnie niemożliwy i skutkiem tego dziecko się poci. Dodatkowo, jeżeli rodzice w odpowiednim momencie nie przewiną malucha, w pieluszce dziecka może zalegać kał lub mocz, które powodują wilgoć oraz natychmiastowy rozwój bakterii w pieluszce. Brak dostępu do powietrza, wilgoć oraz bakterie w połączeniu z delikatną skórą, która nie potrafi się jeszcze bronić przed tymi czynnikami, stwarzają doskonałe warunki na rozwoju pieluszkowego odparzenia skóry.

Jak wyglądają odparzenia pieluszkowe?

Rodzice małych dzieci, szczególnie dzieci, które nie posiadają jeszcze starszego rodzeństwa, bardzo często zastanawiają się, jak wyglądają odparzenia pieluszkowe. Jak się okazuje, odparzenia te nie jest łatwo zidentyfikować, ponieważ bardzo często przybierają one formę wysypki, która może być również oznaką reakcji alergicznej. W większości przypadków pieluszkowe odparzenia skóry wyglądają jak duże obtarcia – pupa lub pachwiny dziecka przybierają rumiany kolor i przywodzą na myśl prawdziwe poparzenia, te wywołane wysoką temperaturą.

Nierzadko zaczerwienieniom towarzyszą małe krostki lub wysypka, a czasem dość duże pęcherze, które są tak bardzo bolesne dla dziecka, jak wyglądają. Bardzo ważne jest to, by rodzice uważnie obserwowali ciało niemowlaka – pieluszkowe odparzenie skóry da się bowiem na wczesnym etapie zniwelować. Lekkie zaczerwienienie o małej powierzchni wokół odbytu czy narządów rodnych to dopiero początek tego zapalenia.

Odparzenie pieluszkowe – leczenie

Najczęściej odparzenia pieluszkowe da się wyleczyć domowymi sposobami poprzez odpowiednią pielęgnację skóry dziecka we wrażliwych, ukrywanych pod pieluchą miejscach w obrębie ciała niemowlęcia. Jednakże czasami, w zależności od przyczyny powstawania tego zapalenia, konieczna jest diagnostyka. Może się zdarzyć, że w przypadku silnych zmian skórnych oraz towarzyszącej alergii na substancje znajdujące się w pieluszkach lub pampersach, lekarz zaleci preparaty sterydowe.

Jeżeli odparzenie pieluszkowe wywołane zostało drożdżakami, konieczna jest kuracja preparatami przeciwdrożdżakowymi. Podobnie jest z bakteriami – jeżeli to one spowodowały zapalenie, wówczas stosuje się preparaty antybakteryjne. Czasami, w przypadkach bardzo ostrego odparzenia konieczne jest leczenie antybiotykami, lekami przeciwhistaminowymi lub preparatami uszczelniającymi naczynia.

Zobacz też:

Maść na odparzenia pieluszkowe

Podczas leczenia pieluszkowego zapalenia skóry należy stosować maści o delikatnym, neutralnym składzie z dużą zawartością cynku, który działa wysuszająco oraz antybakteryjnie. Może się również okazać, że podczas wizyty u lekarza specjalista zdecyduje się przepisać dziecku jeden z gotowych lub robionych na zamówienie preparatów aptecznych.

Domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe

O ile pieluszkowe odparzenia skóry są dla dziecka bardzo bolesne i uciążliwe, tak samo ich leczenie domowymi sposobami nie jest trudne. W przypadku dostrzeżenia pierwszych objawów podrażnienia skóry na pupie niemowlęcia, należy zadbać o higienę oraz pielęgnację skóry dziecka. W pierwszej kolejności trzeba więc pupę dziecka obmyć letnią wodą. Następnie należy zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem preparaty stosowane w pampersach lub materiał, z którego wykonana jest pieluszka, nie są uczulające.

Pupę dziecka, na której odkryto odparzenie, trzeba koniecznie posmarować maścią łagodzącą, a następnie pozwolić maluszkowi poleżeć jak najdłużej bez pieluszki. Starym domowym sposobem na odparzenia pieluszkowe jest przesypywanie pupy niemowlęcia mąką ziemniaczaną oraz kąpiel w krochmalu.

Zobacz też:

W leczeniu najważniejsze są działania profilaktyczne – dziecko możliwie jak najczęściej powinno przebywać bez pieluszki, aby móc „wietrzyć” delikatne sfery. Należy także pamiętać o jak najczęstszym zmienianiu pieluszki, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii i drożdżaków. Przy odparzeniach pieluszkowych warto też na jakiś czas odstawić nawilżane chusteczki dla niemowląt zastępując je wodą lub rumiankiem.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Prawo Wychowanie
Prawa dziecka, które warto znać!
Janusz Korczak, znany pedagog, napisał w jednej ze swoich książek: „Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć.” Mimo
Czytaj dalej
Ciąża Mama
Implanty piersiowe a ciąża i karmienie piersią
W czasach, gdy moda na idealny wygląd zawładnęła większością świata, wiele osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, decyduje się na operacyjne polepszenie swojego wizerunku. Płeć żeńska, z natury bardziej
Czytaj dalej
Choroby dzieci Pielęgnacja niemowląt
Suche dłonie u dziecka: Przyczyny oraz sposoby na suchą skórę na dłoniach
Suche dłonie to zmora nie tylko osób dorosłych narażonych na działanie chemicznych substancji lub pracujących fizycznie, lecz także małych dzieci. Jakie są przyczyny takich problemów i w jaki sposób można
Czytaj dalej
Pielęgnacja niemowląt Pokój dziecięcy
Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?
Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dziecka w jego pokoiku to sprawa kluczowa. Jedną z bardzo istotnych kwestii jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Jaka jest optymalna wilgotność w pokoju
Czytaj dalej
Noworodek Pielęgnacja niemowląt
Jak obcinać paznokcie noworodka i niemowląt?
Młodzi rodzice często zastanawiają się, kiedy zacząć obcinać paznokcie u noworodka. Niektórzy z nich mają z tym problem mimo upływających miesięcy. Nie musi tak być! Wyjaśniamy, jak obcinać paznokcie u noworodka i
Czytaj dalej
Pielęgnacja niemowląt
Prawdy i mity o pielęgnacji skóry niemowlaka
Wokół pielęgnacji skóry niemowlaka narosło wiele mitów i błędnych przekonań. Co jest prawdą, a co fałszem? MIT: Skóra niemowlaka zawsze wygląda idealnie Usłyszałaś kiedyś, że ktoś "ma skórę, jak u niemowlaka"? Określa się w ten
Czytaj dalej