Odparzenia pieluszkowe czy alergia? Sprawdź, co dolega niemowlęciu!

Odparzenia pieluszkowe to dolegliwość, na którą cierpi w okresie dzieciństwa wiele dzieci. Wynika ona zwykle ze styczności bardzo delikatnej skóry dziecka ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, z którymi sobie ona nie radzi. Co dokładnie kryje się pod terminem pieluszkowych odparzeń skóry, jak one wyglądają oraz jak sobie z nimi radzić, wyczytają Państwo z niniejszego artykułu.

Pieluszkowe odparzenie skóry

Pieluszkowe odparzenie skóry – inaczej pieluszkowe zapalenie skóry – to podrażnienie, które dotyka niestety wiele niemowląt, szczególnie noworodków. Zapalenie to spowodowane jest, jak nazwa wskazuje, zbyt długim kontaktem skóry dziecka z pieluchą. Odparzenie pieluszkowe to najczęstsza dolegliwość dotykająca niemowlaków oraz noworodków. Do jego występowania przyczynia się fakt, iż skóra dziecka jest o wiele bardziej wrażliwsza od skóry dorosłego. Tak naprawdę z przyjściem na świat dopiero nabiera odporności, ponieważ w łonie matki, dziecko nie miało styczności ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W związku z tym, skóra dziecka wymaga szczególnej opieki oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Jedną z sytuacji, w której ciało w okolicach pupy dziecka jest narażone na niesprzyjające warunki, jest zbyt długie noszenie pieluchy przez niemowlę. W tym czasie dopływ powietrza do tych wrażliwych stref jest znacznie ograniczony lub zupełnie niemożliwy i skutkiem tego dziecko się poci. Dodatkowo, jeżeli rodzice w odpowiednim momencie nie przewiną malucha, w pieluszce dziecka może zalegać kał lub mocz, które powodują wilgoć oraz natychmiastowy rozwój bakterii w pieluszce. Brak dostępu do powietrza, wilgoć oraz bakterie w połączeniu z delikatną skórą, która nie potrafi się jeszcze bronić przed tymi czynnikami, stwarzają doskonałe warunki na rozwoju pieluszkowego odparzenia skóry.

Jak wyglądają odparzenia pieluszkowe?

Rodzice małych dzieci, szczególnie dzieci, które nie posiadają jeszcze starszego rodzeństwa, bardzo często zastanawiają się, jak wyglądają odparzenia pieluszkowe. Jak się okazuje, odparzenia te nie jest łatwo zidentyfikować, ponieważ bardzo często przybierają one formę wysypki, która może być również oznaką reakcji alergicznej. W większości przypadków pieluszkowe odparzenia skóry wyglądają jak duże obtarcia – pupa lub pachwiny dziecka przybierają rumiany kolor i przywodzą na myśl prawdziwe poparzenia, te wywołane wysoką temperaturą.

Nierzadko zaczerwienieniom towarzyszą małe krostki lub wysypka, a czasem dość duże pęcherze, które są tak bardzo bolesne dla dziecka, jak wyglądają. Bardzo ważne jest to, by rodzice uważnie obserwowali ciało niemowlaka – pieluszkowe odparzenie skóry da się bowiem na wczesnym etapie zniwelować. Lekkie zaczerwienienie o małej powierzchni wokół odbytu czy narządów rodnych to dopiero początek tego zapalenia.

Odparzenie pieluszkowe – leczenie

Najczęściej odparzenia pieluszkowe da się wyleczyć domowymi sposobami poprzez odpowiednią pielęgnację skóry dziecka we wrażliwych, ukrywanych pod pieluchą miejscach w obrębie ciała niemowlęcia. Jednakże czasami, w zależności od przyczyny powstawania tego zapalenia, konieczna jest diagnostyka. Może się zdarzyć, że w przypadku silnych zmian skórnych oraz towarzyszącej alergii na substancje znajdujące się w pieluszkach lub pampersach, lekarz zaleci preparaty sterydowe.

Jeżeli odparzenie pieluszkowe wywołane zostało drożdżakami, konieczna jest kuracja preparatami przeciwdrożdżakowymi. Podobnie jest z bakteriami – jeżeli to one spowodowały zapalenie, wówczas stosuje się preparaty antybakteryjne. Czasami, w przypadkach bardzo ostrego odparzenia konieczne jest leczenie antybiotykami, lekami przeciwhistaminowymi lub preparatami uszczelniającymi naczynia.

Zobacz też:

Maść na odparzenia pieluszkowe

Podczas leczenia pieluszkowego zapalenia skóry należy stosować maści o delikatnym, neutralnym składzie z dużą zawartością cynku, który działa wysuszająco oraz antybakteryjnie. Może się również okazać, że podczas wizyty u lekarza specjalista zdecyduje się przepisać dziecku jeden z gotowych lub robionych na zamówienie preparatów aptecznych.

Domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe

O ile pieluszkowe odparzenia skóry są dla dziecka bardzo bolesne i uciążliwe, tak samo ich leczenie domowymi sposobami nie jest trudne. W przypadku dostrzeżenia pierwszych objawów podrażnienia skóry na pupie niemowlęcia, należy zadbać o higienę oraz pielęgnację skóry dziecka. W pierwszej kolejności trzeba więc pupę dziecka obmyć letnią wodą. Następnie należy zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem preparaty stosowane w pampersach lub materiał, z którego wykonana jest pieluszka, nie są uczulające.

Pupę dziecka, na której odkryto odparzenie, trzeba koniecznie posmarować maścią łagodzącą, a następnie pozwolić maluszkowi poleżeć jak najdłużej bez pieluszki. Starym domowym sposobem na odparzenia pieluszkowe jest przesypywanie pupy niemowlęcia mąką ziemniaczaną oraz kąpiel w krochmalu.

Zobacz też:

W leczeniu najważniejsze są działania profilaktyczne – dziecko możliwie jak najczęściej powinno przebywać bez pieluszki, aby móc „wietrzyć” delikatne sfery. Należy także pamiętać o jak najczęstszym zmienianiu pieluszki, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii i drożdżaków. Przy odparzeniach pieluszkowych warto też na jakiś czas odstawić nawilżane chusteczki dla niemowląt zastępując je wodą lub rumiankiem.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo