Kalendarz roku szkolnego 2023/2024 pozytywnie zaskoczy! Uczniów czeka rekordowo dużo dni wolnych, nauki będzie mniej

Początek nowego roku szkolnego to zawsze dość trudny moment dla wszystkich uczniów, ale tym razem może być im nieco łatwiej powrócić do nauki. Z kalendarza szkolnego opublikowanego przez ministerstwo edukacji wynika, że uczniów czeka mnóstwo wolnego. Ferie, święta, długie weekendy, a nawet… przedłużone wakacje. Ile będzie dni wolnych od szkoły 2023/2024?

Dni wolne od szkoły 2023/2024. Nauki będzie mniej

Na stronach Ministerstwa Edukacji i Nauki można już znaleźć harmonogram na rok szkolny szkolny 2023/2024. Jego treść może nieco osłodzić uczniom wrześniowy powrót do nauki, z kalendarza wynika bowiem, że czeka ich naprawdę sporo dni wolnych. Pod względem czasu na odpoczynek nadchodzące miesiące mogą być wręcz rekordowe.

Już pierwszy termin znajdujący się w dokumencie będzie stanowił powód do radości. Okazuje się, że uroczyste rozpoczęcie roku nastąpi później niż zazwyczaj. Uczniowie nie wrócą do szkół 1 września, ale dopiero 4 września. Przyczyną przesunięcia jest układ tegorocznego kalendarza – 1 września wypada w piątek, aby więc nie rozbijać rozpoczęcia na dwa osobne tygodnie, zdecydowano się przedłużyć nieco wakacje. Takie rozwiązanie wynika bezpośrednio z przepisów: “Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września”.

Oprócz standardowych wolnych weekendów, uczniów czekają także wolne święta – 1 listopada, który wypada w środę, ale jeśli zdecyduje o tym dyrekcja danej placówki, to dodatkowe wolne może być także w czwartek.

W grudniu w szkołach będzie dłuższa przerwa z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie pozostaną w domach od 23 grudnia, a do nauki wrócą dopiero we wtorek 2 stycznia. Wiosenna przerwa związana Wielkanocą wypada natomiast od 28 marca do 2 kwietnia 2024.

Znane są już także terminy dwutygodniowych ferii zimowych dla poszczególnych województw:

  • 15 – 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 12 – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Bardzo korzystnie wypada także termin tegorocznego długiego weekendu majowego. 1 maja wypada bowiem w środę, co oznacza, że na pewno uczniowie będą mieli wolne między 1 a 5 maja. Co jednak ważne, w niektórych szkołach mogą zostać wprowadzone tzw. dni dyrektorskie w 29 i 30 kwietnia (poniedziałek-wtorek), a wtedy uczniowie będą mieli ponad tydzień odpoczynku. Oficjalny kalendarz nie uwzględnia także wolnego w trakcie matury (4-6 maja) oraz egzaminów ósmoklasisty (w drugiej połowie maja).

Zobacz: Uczniowie nie wrócą do szkół 1 września! Jest decyzja ministerstwa, termin rozpoczęcia roku przesunięty

Podwójnie dłuższe wakacje

Przesunięty początek roku 2023/2024 to nie jedyne wydłużenie wakacji, które czeka uczniów w nadchodzących miesiącach. Według kalendarza kolejna wakacyjna przerwa rozpocznie się wyjątkowo wcześnie – już 21 czerwca, co oznacza niemal 10 dodatkowych dni wakacji jeszcze w czerwcu. Data ta również wyznaczona została na podstawie obowiązujących przepisów: “W szkołach […] zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca”.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo