Środa Popielcowa to jedna z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim, która oficjalne rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Ponieważ jednak data święta zależy od terminu Wielkanocy, to co roku przypada w nieco innym dniu. W 2024 kalendarz ułożył się w taki sposób, że Popielec wypada w bardzo wyjątkowym dniu. Kiedy jest Środa Popielcowa 2024? Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?
Kiedy jest Środa Popielcowa 2024?
Środa Popielcowa wyznacza pierwszy dzień Wielkiego Postu, dlatego zgodnie z tradycją chrześcijańską przypada na 46 dni (40-dniowy okres postu po wyłączeniu niedziel) przed Wielkanocą. W tym roku będzie to bardzo szczególna data, bo 14 lutego, czyli święto zakochanych. W związku z tym osoby wierzące nie będą mogły świętować walentynek w sposób tradycyjny, ponieważ Środa Popielcowa to dzień pokutny. Wierni powinni nie tylko uczestniczyć we mszy świętej, ale także do przestrzegania ścisłego postu.
Post ścisły obowiązuje każdego wiernego między 18. a 60. rokiem życia i polega na ograniczeniu liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia (posiłki powinny być oczywiście bezmięsne). Ponieważ jednak nie jest to dzień wolny od pracy, większość wiernych idzie do kościoła dopiero na wieczorną mszę.
Zobacz: Post dla dzieci. Czy każdy musi pościć w piątek? Ścisły obowiązuje tylko w konkretnym wieku
Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?
Środa Popielcowa nie jest świętem obowiązkowym, wierni nie muszą tego dnia iść do kościoła. Kodeks prawa kanonicznego wyróżnia kilka najważniejszych uroczystości liturgicznych, w których wierni mają obowiązek uczestniczyć, biorąc udział we mszy świętej. Do listy tzw. świąt nakazanych zaliczają się wszystkie niedziele w roku, a także kilka dodatkowych terminów:
- 1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
- 6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
- Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc
- Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna
- Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – VIII Niedziela Wielkanocna (Zielone Świątki)
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało)
- 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego.
Sprawdź też: