Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2024? W końcu poznaliśmy konkretną datę. Co z wyrównaniem?

Nauczyciele w całej Polsce wciąż czekają na przyznane im od 1 stycznia 30-procentowe podwyżki. Już w grudniu wiadomo było, że wyższe pensje nie trafią na konta wraz z początkiem roku, ale będą wypłacane później, z wyrównaniem. Niedawno padł kolejny termin, a opóźnienie ma związek z późnym przyjęciem ustawy budżetowej. Kiedy będą podwyżki dla nauczycieli 2024? Czy zostaną wypłacone z wyrównaniem?

Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2024?

Dyskusja o 30-procentowych podwyżkach dla nauczycieli w szkołach i przedszkolach toczy się już od początku grudnia. Zgodnie z obietnicą nowego rządu wyższe płace rzeczywiście zostały przyjęte od 1 stycznia, a środki na ich wypłatę zabezpieczono w budżecie. Problem jednak w tym, że nauczyciele nadal tych pieniędzy nie zobaczyli na swoich kontach.

Jak tłumaczą przedstawiciele rządu, powodem opóźnienia jest fakt, że nowa władza miała niewiele czasu na przygotowanie budżetu na 2024 rok. Prezydent zawetował pierwszą ustawę okołobudżetową, a właściwą ustawę podpisał dopiero 30 stycznia. W związku z tym część wydatków była “zawieszona”.

Początkowo ministerstwo edukacji zapowiadało, że podwyżki trafią do nauczycieli w marcu, z wyrównaniem od stycznia. Dzisiaj jednak bardziej prawdopodobny wydaje się kwiecień. Po czwartkowym spotkaniu ze związkami zawodowymi dziennikarze zapytali o termin nową ministrę Barbarę Nowacką. Przyznała, że rząd był gotowy wypłacić pensje wcześniej, ale zamieszanie z budżetem opóźni cały proces.

Szefowa resortu podkreśla jednak, że środki na ten cel są zabezpieczone. Po rozmowach ze związkami zawodowymi w końcu padła również konkretna data. Ministra Nowacka zapowiada, że rozporządzenie w sprawie podwyżek zostanie podpisane 19 lub 20 lutego.

Zobacz: Będą podwyżki dla nauczycieli przedszkola 2024? Wiadomo już, kto nie może liczyć na wyższe pensje

Kiedy wyrównanie dla nauczycieli 2024?

Wszystko wskazuje więc na to, że nauczyciele otrzymają wyższe pensje z wyrównaniem od stycznia dopiero w kwietniu. Potwierdziła to sama minister Nowacka:

Natomiast ze względu na to, że zwlekano z powołaniem naszego rządu, a pan prezydent zawetował ustawę okołobudżetową, te wynagrodzenia prawdopodobnie nie przyjdą tak, jak zakładaliśmy, od marca z wyrównaniem od stycznia. Może się tak zdarzyć, że to będzie dopiero od kwietnia, nad czym bardzo ubolewamy. wypowiedź z 1 lutego 2024

Zgodnie z projektem rozporządzenia minimalne wynagrodzenie dla nauczycieli ma wzrosnąć o od 1167 zł brutto do 1365 zł brutto, w zależności od stopnia awansu.

Podwyżki dla nauczycieli 2024:

Stopień awansuWynagrodzenie dla nauczycieli 2024 bruttoPensja nauczyciela 2024 netto
nauczyciel początkujący4908 zł3599,78 zł
nauczyciel mianowany5057 zł3776,95 zł
nauczyciel dyplomowany5915 zł4362,69 zł

Sprawdź: Zmiany w szkołach w 2024. Oto 5 projektów, które spowodują prawdziwą rewolucję. Nie wszyscy nauczyciele są zadowoleni

Czytelnicy pytają o pensje nauczycieli

Podwyżki dla nauczycieli 2024 kiedy?

Prawdopodobnie od kwietnia, z wyrównaniem od stycznia.

Kiedy wypłata podwyżek dla nauczycieli?

Wiele wskazuje na to, że dopiero od kwietnia.

Podwyżki dla nauczycieli kiedy wyrównanie?

Wyrównanie ma być wypłacane wraz z wyższą pensją od kwietnia.

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo