Co dalej z 13. i 14. emeryturą? “Trzynastki” raczej zostaną, ale przyszłość “czternastek niepewna

Ze względu na wynik wyborów parlamentarnych już wkrótce może dojść do zmiany władzy w Polsce. Nic dziwnego zatem, że wiele osób zastanawia się, czy część świadczeń wprowadzonych przez PiS nie zostanie wycofana. Szczególnie seniorzy zadają sobie pytanie, co dalej z 13. i 14. emeryturą. Czy dodatki zostaną zlikwidowane?

Co z 13. i 14. emeryturą po wyborach?

Wielu seniorów niepokoi się, co dalej ze specjalnymi świadczeniami, czyli 13. i 14. emeryturą. Wszystko wskazuje bowiem na to, że już wkrótce władze w Polsce obejmie koalicja ugrupowań dotychczas opozycyjnych, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica ponieważ liczba mandatów pozwala im na stworzenie większościowego rządu.

Pojawiają się w związku z tym liczne wątpliwości, czy programy wprowadzone przez PiS zostaną utrzymane w nadchodzącej kadencji sejmu. Ze wstępnych zapowiedzi przedstawicieli opozycji wynika, że obowiązujące już świadczenia nie zostaną zlikwidowane, a ewentualnie ulegną lekkim modyfikacjom.

Z 13. i 14. emerytury z pewnością nie chcą wycofać się przedstawiciele Lewicy. Szef klubu Krzysztof Gawkowski jasno zadeklarował: “Nie zgodzimy się na likwidację 13. i 14. emerytury ani na podnoszenie wieku emerytalnego czy likwidację świadczenia 800 plus”.

W rozmowie z Radiem ZET Małgorzata Kidawa-Błońska, reprezentantka Koalicji Obywatelskiej, stwierdziła natomiast, że “trzynastki” nadal będą trafiać do seniorów. Nie padła jednak jasna deklaracja dotycząca 14. emerytur.

Zobacz: Czy renta wlicza się do emerytury? ZUS uwzględni ją przy obliczaniu stażu pracy, ale trzeba spełniać te warunki

Czy nowy rząd wycofa się ze świadczeń?

Nieco w kontrze do wypowiedzi członków Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy wypowiedział się Władysław Kosiniak-Kamysz, jeden z liderów Trzeciej Drogi. Jego zdaniem znacznie lepszym i bardziej opłacalnym dla seniorów rozwiązaniem będzie zniesienie podatku od emerytur, co “oddaje też bardziej wkład w system emerytalny, docenia aktywność zawodową”.

Na razie nie wiadomo, jakie decyzje ostatecznie zostaną podjęte. Być może propozycja lidera PSL wejdzie w życie kosztem np. 14. emerytury, a “trzynastki” nie zostaną zlikwidowane.

Warto dodać, że środki na “trzynastki” i “czternastki” pochodzą z Funduszu Solidarnościowego, o czym pod koniec września pisał “Dziennik Gazeta Prawna”. Pieniądze do Funduszu Solidarnościowego trafiają am z kolei od przedsiębiorców, którzy opłacają tzw. pełne składki ZUS oraz od przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników na pełen etat.

Uruchomiony 1 stycznia 2019 r. FS miał służyć finansowaniu wsparcia dla osób niepełnosprawnych, jednak bardzo szybko, bo już rok później, jego formuła została zmieniona w taki sposób, aby rząd mógł przenieść do niego wydatki na 13. i 14. emeryturę, co było krytykowane przez ekspertów, pracodawców i związki zawodowe.Fragment artykułu Dziennika Gazety Prawnej

Sprawdź też:

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general