Kotylion z kółek na 11 listopada dla dzieci – jak go zrobić? Nic prostszego! Wypróbuj ten sposób

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się specjalne uroczystości, śpiewa się pieśni patriotyczne, a ubrania przystraja kotylionami. Kokarda narodowa, czyli rozetka w biało-czerwone barwy to patriotyczna dekoracja i wyjątkowy symbol dla wszystkich Polaków, który od lat kojarzy się właśnie z listopadowym świętem. Jak wykonać taką ozdobę samodzielnie? Jak zrobić najprostszy kotylion z kółek na 11 listopada dla dzieci? Sprawdź!

Jak wygląda kotylion na 11 listopada?

Tradycyjny kotylion, który stanowi jeden z nieodzownych elementów obchodów 11 listopada, ma bardzo ciekawą historię. Przede wszystkim poprawniejsza nazwa dla tej ozdoby to kokarda narodowa. Słowo “kotylion” odnosi się do znanej jeszcze w XVII wieku zabawy tanecznej, podczas której pary zakładały specjalne ozdoby właśnie w formie barwnych rozetek. Z czasem nazwa tańca upowszechniła się i zaczęto tak określać również samą dekorację. W Polsce biało-czerwona rozetka jako symbol narodowy spopularyzował się 1792 roku z okazji rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej 3 maja. Damy założyły wówczas białe suknie przepasane czerwoną wstęgą, a mężczyźni włożyli na siebie biało-czerwone szarfy. Wkrótce kokardy w tych kolorach wprowadziło również Wojsko Polskie.

Tradycyjny kotylion jest kolistą rozetką składającą się z dwóch kolorowych wstążek (białej i czerwonej). Jego średnica powinna wynosić od 4 do 6 cm. Biały okręg powinien być w środku, a czerwony – okalać go. Forma kokardy ma nawiązywać do godła Królestwa Polskiego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kotylion przedstawia  białego orła na czerwonym tle.

Jak zrobić kotylion z kółek na 11 listopada?

Kotylion można bez problemu wykonać samodzielnie w domu, wykorzystując w tym celu wstążki, bibułę lub zwykły kolorowy papier. Ten ostatni sposób jest szczególnie łatwy i nie wymaga szczególnych zdolności manualnych ani zbyt dużo czasu. Jak zrobić kotylion na dzień niepodległości?

Co przygotować?

  • biała i czerwona kartka
  • nożyczki
  • klej
  • cyrkiel

Kotylion krok po kroku

  1. Przygotowujemy dwie kartki – białą i czerwoną. Układamy je na sobie równo, a następnie składamy na pół – trzykrotnie.
  2. Na złożonych kartkach za pomocą cyrkla odrysowujemy niewielkie kółeczko.
  3. Następnie wycinamy kółko po odrysowanej linii.
  4. Wycięte papierowe kółeczka składamy na pół, a następnie sklejamy je po kolei ze sobą wewnętrzną stroną (raz czerwone, raz białe).

Szczegółowa instrukcja w formie filmiku znajduje się poniżej. Całość pochodzi z kanały YT Praca Plastyczna.

Zobacz: Co jest 11 listopada? Czy to również święto kościelne? To jedna z najważniejszych dat w naszym kalendarzu

Kotyliony na 11 listopada – wzór

Sprawdź: Wiersze na 11 listopada. Piękne i patriotyczne utwory dla dzieci i dla dorosłych

Jak się robi kotylion na 11 listopada?

Łatwy kotylion na 11 listopada można wykonać również bibuły. Wystarczy wyciąć dłuższe paski z czerwonej oraz z białej bibuły. Następnie trzeba je uformować w harmonijkę i nakleić na wycięte z papieru kółko – najpierw czerwoną, a potem białą bibułę. Szczegółowa instrukcja w poniższym filmiku z kanału Prace Plastyczne.

Zobacz: Piosenki na 11 listopada. Poznaj najpiękniejsze pieśni patriotyczne [teksty]

Czytelnicy pytają o kotyliony na 11 listopada dla dzieci

Jak zrobić prosty kotylion na 11 listopada?

Można go wykonać z papieru, bibuły lub z kolorowych wstążek.

Gdzie kupić kotylion na 11 listopada?

W niektórych miastach w Polsce można będzie otrzymać go za darmo – np. w kilku punktach w Warszawie (przy Placu Unii Lubelskiej, przy ul. Marszałkowskiej na rogu z ul. Wilczą, przy placu Wilsona). Można również zamówić taki kotylion przez internet.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo