11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się specjalne uroczystości, śpiewa się pieśni patriotyczne, a ubrania przystraja kotylionami. Kokarda narodowa, czyli rozetka w biało-czerwone barwy to patriotyczna dekoracja i wyjątkowy symbol dla wszystkich Polaków, który od lat kojarzy się właśnie z listopadowym świętem. Jak wykonać taką ozdobę samodzielnie? Jak zrobić najprostszy kotylion z kółek na 11 listopada dla dzieci? Sprawdź!
Jak wygląda kotylion na 11 listopada?
Tradycyjny kotylion, który stanowi jeden z nieodzownych elementów obchodów 11 listopada, ma bardzo ciekawą historię. Przede wszystkim poprawniejsza nazwa dla tej ozdoby to kokarda narodowa. Słowo „kotylion” odnosi się do znanej jeszcze w XVII wieku zabawy tanecznej, podczas której pary zakładały specjalne ozdoby właśnie w formie barwnych rozetek. Z czasem nazwa tańca upowszechniła się i zaczęto tak określać również samą dekorację. W Polsce biało-czerwona rozetka jako symbol narodowy spopularyzował się 1792 roku z okazji rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej 3 maja. Damy założyły wówczas białe suknie przepasane czerwoną wstęgą, a mężczyźni włożyli na siebie biało-czerwone szarfy. Wkrótce kokardy w tych kolorach wprowadziło również Wojsko Polskie.
Tradycyjny kotylion jest kolistą rozetką składającą się z dwóch kolorowych wstążek (białej i czerwonej). Jego średnica powinna wynosić od 4 do 6 cm. Biały okręg powinien być w środku, a czerwony – okalać go. Forma kokardy ma nawiązywać do godła Królestwa Polskiego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kotylion przedstawia białego orła na czerwonym tle.
Jak zrobić kotylion z kółek na 11 listopada?
Kotylion można bez problemu wykonać samodzielnie w domu, wykorzystując w tym celu wstążki, bibułę lub zwykły kolorowy papier. Ten ostatni sposób jest szczególnie łatwy i nie wymaga szczególnych zdolności manualnych ani zbyt dużo czasu. Jak zrobić kotylion na dzień niepodległości?
Co przygotować?
- biała i czerwona kartka
- nożyczki
- klej
- cyrkiel
Kotylion krok po kroku
- Przygotowujemy dwie kartki – białą i czerwoną. Układamy je na sobie równo, a następnie składamy na pół – trzykrotnie.
- Na złożonych kartkach za pomocą cyrkla odrysowujemy niewielkie kółeczko.
- Następnie wycinamy kółko po odrysowanej linii.
- Wycięte papierowe kółeczka składamy na pół, a następnie sklejamy je po kolei ze sobą wewnętrzną stroną (raz czerwone, raz białe).
Szczegółowa instrukcja w formie filmiku znajduje się poniżej. Całość pochodzi z kanały YT Praca Plastyczna.
Kotyliony na 11 listopada – wzór
Sprawdź: Wiersze na 11 listopada. Piękne i patriotyczne utwory dla dzieci i dla dorosłych
Jak się robi kotylion na 11 listopada?
Łatwy kotylion na 11 listopada można wykonać również bibuły. Wystarczy wyciąć dłuższe paski z czerwonej oraz z białej bibuły. Następnie trzeba je uformować w harmonijkę i nakleić na wycięte z papieru kółko – najpierw czerwoną, a potem białą bibułę. Szczegółowa instrukcja w poniższym filmiku z kanału Prace Plastyczne.
Zobacz: Piosenki na 11 listopada. Poznaj najpiękniejsze pieśni patriotyczne [teksty]
Czytelnicy pytają o kotyliony na 11 listopada dla dzieci
Można go wykonać z papieru, bibuły lub z kolorowych wstążek.
W niektórych miastach w Polsce można będzie otrzymać go za darmo – np. w kilku punktach w Warszawie (przy Placu Unii Lubelskiej, przy ul. Marszałkowskiej na rogu z ul. Wilczą, przy placu Wilsona). Można również zamówić taki kotylion przez internet.
Sprawdź też: