Krew z nosa u dziecka – co robić?

Choć krew z nosa u dziecka może wyglądać groźnie, najczęściej nie stanowi powodu do większych obaw. Mimo wszystko warto wiedzieć, jakie są przyczyny krwawienia i w jaki sposób należy postępować w takiej sytuacji. Przeczytaj poniższy artykuł, a będziesz gotowy na każdą ewentualność.

Krew z nosa u dziecka – co robić?

Krew z nosa u dziecka? Nie panikuj!

Podstawową funkcją nosa jest umożliwienie nam oddychania. To przez nos wpuszczane jest powietrze, które ulega automatycznemu ogrzaniu i wstępnemu oczyszczeniu ze szkodliwych drobnoustrojów. Nos wyścielony jest od wewnątrz śluzówką, pod którą skrywają się poduszeczki krwi o gąbczastej konsystencji. To właśnie dzięki wciąż pulsującej krwi wdychane powietrze jest ocieplane i w takiej, podgrzanej już formie przedostaje się do kolejnych odcinków układu oddechowego.

W związku z tym w nosie skrywa się całe mnóstwo maleńkich, cieniutkich żyłek. Wystarczy, że z jakiegoś powodu któreś z nich pękną, a pojawia się obfite krwawienie z nosa. U dziecka może się to zdarzać wyjątkowo często – powodem może być mechaniczny uraz, np. upadek czy podwórkowa bójka. Mniejsze krwotoki z nosa u dzieci, objawiające się jako wydmuchiwane skrzepy czy pojedyncze ciemne strużki, są najczęściej wywoływane przez katar. Wystarczy zbyt energiczne wydmuchanie nosa, żeby tętniczka bądź żyłka pękły z nadmiaru wysiłku. Z kolei krew z nosa u dziecka w nocy może być objawem zwyczajnego dłubania w nosie przez sen. Dlatego zanim zaczniecie panikować, ustalcie, jak często pojawiają się niepokojące symptomy.

Częste krwotoki z nosa u dziecka

Krwawienia z nosa dotykają zwykle dzieci w przedziale od 6 do 8 lat. U maluchów przed 2. rokiem życia pojawiają się raczej sporadycznie, choć zdarza się, że w pewnych okresach występują codziennie lub co kilka dni. Według statystyk tylko u 6% pociech występują dotkliwe nawroty. Bardzo ważne jest, żeby zrozumieć, że nawet częste krwotoki z nosa u dzieci mogą występować samoistnie – nie zawsze winna jest temu jakaś choroba. Jeśli jednak zaobserwujesz powracanie tej dolegliwości, koniecznie zabierz swoje dziecko do lekarza.

Sprawdź:  Wstrząs mózgu u dziecka [objawy, rokowania, leczenie]

O co najprawdopodobniej zapyta cię specjalista? Przede wszystkim o to, czy dziecko często krwawi z nosa, a także kiedy i w jaki sposób się to dzieje. Przed wizytą u pediatry postaraj się zaobserwować:

 • o jakich porach dnia pojawiają się nasilone dolegliwości,
 • czy krwawienie jest obfite, czy raczej niewielkie,
 • jaki odcień przyjmuje krew,
 • jak szybko ustępuje krwawienie,
 • z której dziurki następuje krwotok (czy może maluch zawsze krwawi z obu dziurek).

Jeśli będziesz w stanie odpowiedzieć na te pytania, pomoże to lekarzowi w szybkiej diagnozie.

W przypadku częstych krwawień z nosa winna może być wadliwie zbudowana przegroda, nadmiar naczyń krwionośnych albo przerost migdałka. Doktor może wówczas zadecydować o konieczności wykonania drobnego zabiegu. Zdarza się, że trzeba odwarstwić błonę śluzową bądź całkowicie usunąć jakiś jej fragment; w skrajnych przypadkach zaleca się operacyjną modyfikację budowy nosa.

Krwotoki z nosa u dzieci – przyczyny

Co może wywoływać krwotok z nosa u dziecka? Przyczyny bywają rozmaite – oto najpopularniejsze z nich:

1. Uraz plamki Kiesselbacha, czyli skupiska naczyń krwionośnych obecnego w przednim odcinku przegrody nosowej. Jeśli z jakiegoś powodu dochodzi do uszkodzenia pobliskiej bony śluzowej, powstaje wyciek (wystarczy włożenie do nosa ciała obcego, dłubanie w nosie, niefortunny upadek czy inny uraz mechaniczny).

2. Intensywny kaszel (np. przy krztuścu), któremu towarzyszy gwałtowny skok ciśnienia krwi, a w efekcie – uszkodzenie naczyń krwionośnych.

3. Przeziębienie i zapalenie zatok – przewlekły katar i energiczne dmuchanie w chusteczkę prowadzą do przekrwienia błony śluzowej nosa, a w związku z tym do przerywania drobnych i delikatnych żyłek i tętniczek. Krwawieniom może wtedy towarzyszyć wysoka gorączka.

Pozostałe przyczyny krwotoku z nosa u dzieci to między innymi:

 • wysuszenie śluzówki (zwłaszcza jesienią i zimą w niedostatecznie nawilżonych pomieszczeniach),
 • wada budowy przegrody nosowej,
 • polip nosa,
 • przerośnięty migdałek,
 • zmiany hormonalne (u starszych dzieci, szczególnie nastolatków),
 • zbyt duży wysiłek fizyczny,
 • niedobory witamin (a zwłaszcza wit. C),
 • zażywanie salicylanów lub innych środków obniżających krzepliwość krwi.
Sprawdź:  Wzrost dziecka, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć o rośnięciu Twojej pociechy

Uwaga: jeśli twoje dziecko cierpi na krwawienia z nosa, nie wolno podawać mu salicylanów, aby zbić u niego gorączkę. Takie środki jak Aspiryna, Polopiryna, Sachol, Asprocol czy Calcypiryna mogą się okazać bezpośrednią przyczyną krwotoku.

Jak zatamować krwotok z nosa u dziecka?

Co robić, gdy dziecko krwawi z nosa? Przede wszystkim należy uspokoić malucha, aby z przestrachu nie wykonywał on gwałtownych ruchów czy nie prowokował krwawienia spazmatycznym płaczem.

Jeśli chodzi o zalecaną pozycję, dziecko powinno siedzieć, ewentualnie stać. Nigdy nie kładź krwawiącej z nosa osoby płasko na plecach – nie ma znaczenia, czy chodzi o brzdąca, czy o osobę dorosłą. W pozycji leżącej krwotok z nosa jedynie się nasila – krew w ułatwiony sposób napływa do uszkodzonych naczyń, a poszkodowany dławi się płynem spływającym przez tylne nozdrza prosto do gardła.

Dalsze postępowanie podczas krwotoku z nosa

Dalsze postępowanie zależy od nasilenia krwawienia.

1. W przypadku, gdy krwi nie ma tak dużo, po posadzeniu dziecka po prostu pochyl jego główkę do przodu. W ten sposób zniwelujesz ryzyko zachłyśnięcia bądź wymiotów – płyn zacznie swobodnie spływać na zewnątrz. Poproś malca o delikatne wydmuchanie nosa w chusteczkę (dzięki temu usuniesz z niego płynną krew i szczątkowe skrzepy). Później mocno uciśnij skrzydełka nosa. Po kilku minutach powinien wytworzyć się skrzep.

Pod żadnym pozorem nie wkładaj niczego do nosa dziecka. Zadbaj o to, żeby maluch przez kilka godzin odpoczywał – nie biegał, nie wykonywał zbędnego wysiłku fizycznego, nie dłubał w nosie i już go nie wydmuchiwał. Na noc możesz posmarować przegrodę odrobiną tłustej maści witaminowej (dostępnej bez recepty) – posłuż się w tym celu pałeczką zakończoną watą. Jeśli podejrzewasz, że krwotok z nosa dziecka został spowodowany przez wysuszenie śluzówek, zwiększ wilgotność powietrza w mieszkaniu i obniż temperaturę do poziomu 20 stopni Celsjusza. Dla pewności możesz także nawilżyć nosek przy użyciu roztworu soli fizjologicznej.

Sprawdź:  Tiki nerwowe: skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy krwawienie jest silniejsze, zastosuj dodatkowo zimny kompres. Nałóż na nasadę nosa specjalny żelowy okład albo przygotuj kompres własnej roboty. W tym celu owiń kostki lodu bądź mrożonki w cienką ściereczkę bądź gazę. Chłód pomoże obkurczyć naczynia krwionośne i zatrzymać krwawienie. Specjaliści zalecają, żeby silnie uciskać nosek dziecka zimną i mokrą chusteczką. Nawet jeśli maluch się wzbrania, należy utrzymać ucisk przez około 3 minuty. Dopiero wtedy uda się odciąć dopływ krwi i sprowokować powstanie skrzepu.

W chwili gdy upewnisz się, że tamowanie krwotoku zostało zakończone sukcesem, pozwól maluchowi z powrótem odchylić głowę. Jeśli krew z nosa dziecka lała się długo, możesz ułożyć zmęczonego malca w pozycji leżącej, ale na boku i z jakimś podwyższeniem pod głową. W razie potrzeby zastosuj więcej zimnych okładów – pamiętaj jednak, żeby nie trzymać ich dłużej niż kwadrans.

[Zdjęcie główne: Giphy.com]

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt
Kiedy zanika odruch moro u niemowląt?
Odruch moro to jeden z automatycznych ruchów, które można zaobserwować u noworodków i niemowląt. Pojawia się już w 9 tygodniu życia płodowego i utrzymuje kilka miesięcy po narodzinach. Jego występowanie
Czytaj dalej
Choroby niemowląt
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która wymaga wiele uwagi. Skóra malucha potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jakie są przyczyny AZS i po czym je rozpoznać? Czy jest zaraźliwe? Na te i inne
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Domowe i farmakologiczne sposoby na obniżenie gorączki u dziecka
Podwyższona temperatura ciała u dziecka zawsze wywołuje nasz niepokój, szczególnie że ma tendencję do szybkiego wzrastania. Jeżeli gorączka przekracza 38 stopni, maluch jest markotny, odmawia jedzenia i zauważymy dodatkowe objawy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Badanie CRP u dzieci: Norma oraz przyczyny podwyższonego CRP
Co to jest CRP i kiedy wykonuje się badanie lub test na CRP? Jakie są normy stężenia CRP u dzieci oraz o czym świadczy podwyższony wynik? Sprawdź! Białko C-reaktywne (CRP) Stan zapalny
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Obgryzanie paznokci u dzieci: Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?
Obgryzanie paznokci u dzieci to dość powszechne zjawisko. Ten nawyk u naszej pociechy powinien zwrócić uwagę rodziców nie tylko ze względów czysto estetycznych, ale przede wszystkim z uwagi na napięcia
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Biały nalot na języku: Co oznacza u niemowlaka, kobiety w ciąży i nie tylko?
Zauważyłeś biały nalot na języku swoim lub swojego dziecka? Spokojnie - w większości przypadków nie jest to związane z żadną chorobą, a jedynie z błędami w higienie jamy ustnej. Może
Czytaj dalej
Szczepienia Zdrowie dziecka
Okład z sody po szczepieniu: Skuteczny sposób na ból i opuchliznę
Ile trwa obrzęk po szczepieniu? Kiedy udać się do lekarza, a kiedy wystarczy przygotować okład z sody? Sprawdź jak złagodzić ból po szczepieniu u niemowlaka. Odczyn poszczepienny czy NOP ? Wielu rodziców drży
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Liszaj u dziecka na twarzy [Rodzaje, Przyczyny, Leczenie]
Jednym z częstych schorzeń dermatologicznych obserwowanych u młodszych pacjentów jest liszaj na twarzy. To zwykle łagodne zmiany, pod postacią niewielkich, czerwonych grudek, które mogą tworzyć linie lub tarcze. Często liszajowi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Afazja dziecięca: Czy dziecko z afazją zacznie mówić?
Afazja dziecięca to zaburzenia umiejętności mowy wywołane przez uszkodzenie struktur w mózgu, które są odpowiedzialne za czynności związane z mówieniem. Afazja występuje u dzieci, które wcześniej opanowały umiejętność mowy i
Czytaj dalej
Dolegliwości niemowląt Zdrowie dziecka
Dziecko wymiotuje żółcią
Wymioty to gwałtowne wyrzucenie treści żołądka przez usta, bądź nos, w wyniku silnych skurczów mięśni brzucha i klatki piersiowej, któremu zazwyczaj towarzyszą nudności i ból brzucha. Jest to naturalny mechanizm
Czytaj dalej