Librus Synergia: Jak dodać załącznik?

Od momentu wprowadzania nauczania zdalnego najczęściej odwiedzanym portalem w domu większości uczniów jest Librus Synergia. Jak dodać załącznik w Librusie? Jak wysłać plik w Librusie do nauczyciela? Czy można go dodać jako załącznik do wiadomości? Sprawdzamy!

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Dodawanie załączników w Librusie jest możliwe jedynie na koncie ucznia.
 • By dodać załącznik należy przejść do zakładki "Zadania domowe", a następnie przy konkretnym zadaniu wczytać wybrany plik.
 • Nie jest możliwe dodane załącznika w wiadomości Librus - by to zrobić należy wysłać go w formie linka do serwera zewnętrznego.

Librus Synergia: Jak dodać załącznik?

Nauczanie zdalne stawia nas przed wieloma pytaniami, które do tej pory dla nas właściwie nie istniały. Obok takich kwestii, jak “W jaki sposób zorganizować naukę w domu?” oraz “Jak podzielić czas przy komputerze uwzględniając edukację dzieci i własne potrzeby?” pojawia się również “Jak dodać załącznik w Librusie?”. Bo skoro już nasze dziecko odrobiło wszystkie zadane lekcje, należałoby je wysłać do nauczyciela. Tylko jak to zrobić?

Okazuje się, że wbrew pozorom nie jest to takie proste. Po pierwsze wysyłanie załączników z Librus jest możliwe tylko z konta ucznia. Jeśli więc do tej pory (podobnie jak ja) dysponowaliście jedynie kontem rodzica, musicie założyć dodatkowe konto użytkownika dla swojego dziecka. Najprostszym sposobem jest wysłanie prośby o założenie konta do administratora ze swojej szkoły. W naszym przypadku jest nim nauczyciel od informatyki – Wy natomiast powinniście zasięgnąć informacji na ten temat w sekretariacie. Administrator wyśle Wam login (taki sam, jak rodziców, ale z końcówką “u”) oraz hasło. Gdy już to mamy, możemy przejść do kolejnego kroku i odpowiedzi na pytanie o to, jak wysłać plik na Librusie do nauczyciela.

Sprawdź: Co co są głoski?

Jak dodać załącznik w Librus: krok po kroku

1. Zaloguj się na konto ucznia.
2. W prawym górnym roku odszukaj “Zadania domowe” i kliknij w nie.
3. Zadania domowe możesz sortować po dacie zadania, przedmiocie, statusie (wykonane, niewykonanie). Jeśli odrabiacie lekcje regularnie, najprostszym sposobem jest sortowanie po dacie. W tym celu nie używasz wyszukiwarki, którą widzisz na górze strony, a klikasz w napis “Data zadania” znajdujący się na szarym pasku pod wyszukiwarką i przyciskiem “Filtruj”.
4. W dalszej kolejności oczywiście pobierasz pracę, wykonujesz dane zadanie i skanujesz, by móc wysłać plik w Librusie. Bardzo przydane są darmowe aplikacje na komórkę do skanowania, jak np. Tiny Scanner.
5. Gdy praca jest zeskanowana i masz ją zapisaną na dysku klikasz w “Wyślij rozwiązanie” znajdujące się na pasku obok “Podgląd” i “Pobierz zadanie”.

6. Na ekranie komputera lub komórki zobaczysz okno, w którym należy kliknąć “Przeglądaj”. Wybierz plik z dysku i wczytaj, a następnie kliknij “Wyślij”.

7. Po wysłaniu zadania masz możliwość zaktualizowania pliku i poprawienia go, jeśli zajdzie taka potrzeba. Robisz to klikając “Aktualizuj plik”.

Librus: jak dodać załącznik do wiadomości?

Kolejna kwestia, która intryguje zarówno rodziców jak i uczniów to pytanie o to, jak dodać plik do wiadomości na Librusie. Niestety nie ma na to prostego rozwiązania, jakim byłoby dodanie pliku z załącznikiem w wiadomości. Jedyna możliwość i sposób na to, żeby załączyć plik w wiadomości na Librusie to dodanie go na serwerze zewnętrznym. Jak to zrobić? Będziesz potrzebować konta np. na Google Drive albo One Drive i tam należy wgrać pliki. Możesz także skorzystać z serwisu wetransfer.com, który nie wymaga zakładania konta (w wersji podstawowej). Następnie w wiadomości w Librusie wklejasz jedynie link do pliku na serwerze zewnętrznym, z którego może go pobrać nauczyciel.

Inna, prostsza opcja? Niektórzy nauczyciele udostępniają adresy e-mail i proszą o przesyłanie prac z załącznikami na wskazane maile.

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Librus Synergia: Jak dodać załącznik?

 1. a jak w zadaniu domowym dodać dwa pliki?

  • po wysłaniu jednego załącznika masz przycisk Aktualizuj plik, możesz użyć go 2 razy czyli możesz wsłąć nauczycielowi 3 pliki.

  • cyt:”po wysłaniu jednego załącznika masz przycisk Aktualizuj plik, możesz użyć go 2 razy czyli możesz wsłąć nauczycielowi 3 pliki.”
   to nie zadziała – plik aktualizujemy i ZASTĘPUJEMY go inną wersją – nauczyciel dostanie TYLKO ten ostatni – wiem bo juz tak wysyłałem 😉

 2. A jak w zwykłej wiadomość wysłać plik nie w odp na zadanie domowe tylko do zwykłej wiadomośći\

  Świadkowie

  Rola świadków na weselu

  Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

  Czytaj dalej →
  Planowanie ślubu oraz wesela

  Intercyza

  Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo