Masaż krocza przed porodem: Jak przygotować krocze do porodu?

Masaż krocza przed porodem znacząco zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza i konieczność jego nacięcia w trakcie porodu. Jak go wykonywać, kiedy zacząć i jak dodatkowo przygotować drogi rodne do porodu?

Masaż krocza przed porodem: Jak przygotować krocze do porodu?
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Regularne wykonywanie masażu krocza przed porodem minimalizuje ryzyko oraz stopień jego pęknięcia w trakcie porodu.
 • Masaż zwiększa elastyczność i ukrwienie skóry krocza, dzięki czemu łatwiej rozciąga się ono pod naporem główki dziecka.
 • Masaż pochwy można wykonywać od 34. tygodnia ciąży.
 • Kroczę należy masować od zewnątrz do wewnątrz używając w tym celu opuszka palca.
 • Nie ma jednego idealnego olejku do masażu krocza. Można w tym celu użyć olejku migdałowego, kokosowego lub oliwy z oliwek.
 • Przeciwwskazaniem do masażu krocza są infekcje intymne, którym towarzyszą upławy oraz świąd.

Masaż krocza przed porodem i ćwiczenie mięśni dna miednicy

Wiele przyszłych mam obawia się porodu. Jednym z powodów do obaw jest stan krocza: to, czy będzie wymagało nacięcia, czy samoistnie pęknie, jak będzie się później goić. Na szczęście dostęp do wiedzy na temat tego, jak przygotować ciało i umysł do porodu jest obecnie o wiele łatwiejszy, niż jeszcze kilka lat temu. Jako przyszła mama możesz świadomie zadbać o przebieg porodu oraz możliwie złagodzić dolegliwości z nim związane. Przyjrzyjmy się sposobom, które warto zastosować, aby zadbać o ochronę krocza. Na czym polega przygotowanie krocza do porodu?

Przygotowując się do porodu warto zadbać zarówno o rozciągnięcie krocza, jak i wyćwiczone mięśnie dna miednicy. Kroczem nazywamy skórę i mięśnie znajdujące się miedzy ujściem pochwy a odbytem. To bardzo delikatne, ale jednocześnie niebywale wytrzymałe miejsce na ciele kobiety. Zadbanie o jego nawilżenie, ukrwienie i umiejętność rozciągania procentuje w trakcie porodu zmniejszeniem ryzyka epizjotomii (nacięcia krocza dokonywanego przez lekarza lub położną) oraz minimalizuje stopień jego pęknięcia. Z kolei świadoma praca z mięśniami dna miednicy ułatwia zarówno przechodzenie pierwszego okresu porodu (pracę ze skurczami), jak i parcie w drugim okresie. Dodatkowo wyćwiczone mięśnie dna miednicy przyspieszają proces rekonwalescencji po porodzie i okresie ciąży, zmniejszają ryzyko nietrzymania moczu i rozejście mięśnia prostego brzucha. Masaż krocza (masaż pochwy) można wykonywać od 34. tygodnia ciąży.

Czy masaż krocza pomaga i w jaki sposób?

Zgodnie z rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczącymi zapobiegania śródporodowym urazom kanału rodnego oraz struktur dna miednicy, masaż krocza przeprowadzany na co najmniej miesiąc przed porodem “znamiennie zmniejsza u pierworódek ryzyko urazów krocza wymagających szycia”. Dzieje się tak na skutek zwiększenia elastyczności skóry i mięśni, które poddawane napieraniu główki dziecka łatwiej się poddają rozciąganiu, niż niećwiczone krocze.

Sprawdź:  Muzyka w ciąży i jej wpływ na dziecko

Przygotowanie krocza do porodu warto więc zacząć około 34. tygodnia ciąży. Jeśli jednak nie ma ku temu przeciwwskazań, można zacząć już wcześniej. Natomiast mięśnie dna miednicy zaleca się ćwiczyć przez okres całej ciąży, pod warunkiem jednak, że ginekolog prowadzący ciążę nie stwierdzi inaczej. Prawidłowej techniki ćwiczenia mięśni dna miednicy można nauczyć się na zajęciach jogi dla ciężarnych, w niektórych szkołach rodzenia oraz podczas wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Jak masować krocze przed porodem?

Prawidłowa technika masażu krocza nie jest trudna, wymaga jednak wiedzy o paru faktach. Przede wszystkim do masażu krocza warto przystępować po ciepłej (ale nie gorącej!) kąpieli lub prysznicu, najlepiej w atmosferze spokoju i relaksu. Do masażu dobrze jest przyjąć pozycję w klęku na jedno kolano, drugą nogą odwiedzioną i stabilnie opartą o podłogę lub na stojąco z podniesioną jedną nogą (opartą o krawędź wanny, krzesło, ubikację etc.). Jednak to, w jakiej pozycji będziesz wykonywać masaż krocza nie ma większego znaczenia, najważniejsze jest, aby Tobie było wygodnie.

Masowanie krocza zawsze zaczyna się od zewnątrz do wewnątrz. W dłoniach należy rozgrzać odrobinę olejku, a następnie rozsmarować go po wewnętrznej stronie warg sromowych i okolicy wejścia do pochwy. Następnie wsuniętym do pochwy opuszkom palca delikatnie należy uciskać skórę w stronę odbytu, aż do uczucia pieczenia. Nie można jednak przekraczać swojego progu bólu! Pieczenie ma być intensywnym mrowieniem, ale nie nazbyt bolesnym. Po paru dniach odporność tkanek się zwiększy i do jednego palca będzie można dodać drugi. W zależności od indywidualnych predyspozycji oraz regularności ćwiczeń, można dojść do rozciągania w ten sposób czterema palcami. A to aż 2/3 wielkości główki dziecka!

Masaż naturalnymi olejkami

Masaż pochwy przed porodem najlepiej wykonywać przy użyciu naturalnego olejku. Warto wiedzieć, że nie istnieje jeden idealny olejek do masażu krocza przed porodem – każda kobieta może indywidualnie wybrać odpowiedni dla siebie. Najważniejsze, aby był to olejek nieuczulający i naturalny (nie syntetyczny). Doskonale w tym celu sprawdza się olejek migdałowy, olejek z kiełków pszenicy, olej z kokosa lub zwykła oliwa z oliwek.

Sprawdź:  Tętno w ciąży: kiedy spełnia normy i co może oznaczać podwyższone tętno u ciężarnej?

Dobrej jakości olejek do masażu krocza nie wymaga zmywania czy zmiany przyzwyczajeń w kwestii dbania o higienę. Należy jednak pamiętać, aby nie używać zbyt dużej ilości olejku oraz prawidłowo go przechowywać. Naturalne oleje mają tendencję do jełczenia w nieodpowiedniej dla siebie temperaturze i są podatne na działanie światła. Nie warto używać olejków po przekroczeniu przez nie daty ważności – mogą powodować uczulenia i inne reakcje skórne w delikatnej okolicy pochwy.

Masaż krocza: przeciwwskazania

Ćwiczenia krocza przed porodem są zalecane każdej przyszłej mamie, u której ciąża nie jest zagrożona. Jednak nawet w przypadku ciąży wysokiego ryzyka, jeśli planowany jest poród naturalny, lekarz może zezwolić na masowanie ujścia pochwy. Generalnie przeciwwskazania do masażu krocza przed porodem obejmują wszelkie infekcje, którym towarzyszą upławy, świąd czy inne dolegliwości.  W takim przypadku wprowadzanie palców do pochwy oraz smarowanie nawet naturalnymi olejkami może spowodować nasilenie się dolegliwości i zaostrzenie choroby. W tym miejscu warto wspomnieć, że wszelkie niepokojące objawy tego typu bezwzględnie należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę! Infekcje bakteryjne pochwy w ciąży zdarzają się często i bezpiecznie można je leczyć – nieleczone mogą prowadzić do groźnych komplikacji, a w skrajnych przypadkach nawet poronienia.

Przyszłe mamy pytają o masaż krocza przed porodem

Kiedy masować krocze przed porodem?

Najlepiej rozpocząć masowanie krocza przed porodem około 34. tygodnia ciąży. Niektóre położne zalecają jednak rozpoczęcie masażu już w połowie ciąży. Aby uzyskać odpowiedni efekt, warto ćwiczyć codziennie, najlepiej po kąpieli/prysznicu i poświęcać na to kilka minut.

Jak wykonać masaż krocza przed porodem? Instrukcja.

Do masażu krocza przed porodem potrzebny jest dobrej jakości olejek naturalny i chwila relaksu. Masaż najlepiej wykonywać po kąpieli lub prysznicu. Najwygodniejsza pozycja to pozycja stojąca z nogą uniesioną (opartą o krawędź wanny, krzesła czy ubikację) lub w klęku z nogą odwiedzioną. Niektóre przyszłe mamy wolą pozycję na plecach. W tej kwestii warto eksperymentować i znaleźć najwygodniejszą pozycję dla siebie. Rozpoczyna się od rozgrzania olejku w rękach, a następnie rozprowadzenia go po wnętrzu warg sromowych i ujściu pochwy. Następnie opuszkom palca lub kciukiem wsuniętym do pochwy należy naciskać w stronę odbytu do uczucia pieczenia. Można poruszać także palcem na boki (od godziny 3 do 9). Nie powinno to jednak powodować dolegliwości bólowych, a jedynie mrowienie. Z czasem do jednego palca można dołączyć kolejny. Przy regularnych ćwiczeniach możliwe jest dojście do komfortowego masażu czterema palcami, co odpowiada 2/3 wielkości główki dziecka.

Sprawdź:  Rozstępy w ciąży – łatwiej zapobiegać niż likwidować?

Masaż krocza przed porodem – czy pomaga?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca masaż krocza jako czynnik prewencyjny przed nacinaniem krocza i jego pękaniem w trakcie porodu. Badania przeprowadzane na całym świecie jednoznacznie dowodzą, że regularne wykonywanie ćwiczeń krocza na co najmniej miesiąc przed porodem, poprawia elastyczność tkanek i zwiększa ich zdolność do rozciągania się. Dzięki temu w trakcie porodu, gdy dochodzi do fazy parcia, napierająca główka noworodka nie powoduje zbyt wielkiego nacisku – epizjotomia nie jest konieczna, a krocze naturalnie pęka w sposób, który statystycznie lepiej się goi.

Jaki olejek do masażu krocza przed porodem wybrać?

Najlepiej sięgać po olejki naturalne, co do których mamy pewność, że nie powodowały u nas uczulenia w przeszłości. Bardzo dobrze sprawdza się wysokiej jakości oliwa z oliwek obecna niemal w każdej kuchni, olej kokosowy, olejek z kiełków pszenicy czy słodkich migdałów. Większość tych olejków dostępna jest w dobrych drogeriach lub sklepie spożywczym z działem zdrowej żywności. Olejek do masażu krocza nie musi być zatem dużym wydatkiem – można korzystać z olejów kuchennych. Najważniejsze, aby nie powodowały uczuleń i nie były przeterminowane. Chociaż w niektórych sklepach można znaleźć dedykowane olejki do masażu krocza należy pamiętać, że sprawdzi się każdy naturalny olejek, a aby uzyskać odpowiedni efekt, najważniejsza jest technika.

Zobacz też: Zatrzymanie akcji porodowej

Źródła:
 • Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zapobiegania śródporodowym urazom kanału rodnego oraz struktur dna miednicy; Ginekologia Pol. 5/2011, 82, 390-394.
 • Rodzić można łatwiej, Izabela Dembińska, Oficyna 4eM, 2019.
 • Poród naturalny, Katarzyna Oleś, Natuli, 2019.
 • Nacięcie krocza - czy możesz tego uniknąć, Fundacja Rodzić Po Ludzku, http://www.rodzicpoludzku.pl.
 • Perineal massage in the weeks leading up to delivery helps some women avoid episiotomy, Beckmann MM, et al. Antenatal perineal massage for reducing perineal trauma. Cochrane Database Syst Rev 2006; NCBI.

Dodaj komentarz

Co jeść podczas karmienia piersią? Dieta w ciąży
Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią
Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a
Czytaj dalej
Hormony
Relaksyna: ten hormon przyczynia się do powstawania rozstępów!
Relaksyna jest hormonem produkowanym u kobiet w ciąży. Odgrywa szczególną rolę podczas porodu, ponieważ rozluźnia spojenie łonowe i zmniejsza spontaniczne skurcze macicy. Dzięki temu dziecko może przejść przez kanał rodny.
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Pępek w ciąży – Jaki powinien być? Co może sygnalizować?
Pępek w ciąży potrafi zaskoczyć niejedną przyszłą mamę. W tym okresie zmianie ulega bowiem nie tylko jego kształt, ale także niejednokrotnie kolor. W zdecydowanej większości wypadków jest to zjawisko naturalne
Czytaj dalej
Przebieg ciąży
Jak wygląda prowadzenie ciąży w Medicover?
Prowadzenie ciąży przebiega w każdej placówce podobnie Jego cel to dbałość o zdrowie oraz dobre samopoczucie mamy i dziecka. W placówkach państwowych jest ono z góry ustalone i ogólnodostępne. W
Czytaj dalej
Ciąża Zdrowie rodziców
Uczucie gorąca w stopie – przyczyny, leczenie
Uczucie gorąca w stopie może posiadać charakter napadowy albo przewlekły. Zdarza się, że dana osoba zmaga się z pulsującymi stopami w godzinach rannych albo w środku nocy, co utrudnia jej
Czytaj dalej
Cesarskie cięcie
Ile można mieć cesarek?
Pytanie o to, ile można mieć cesarek, nurtuje wiele kobiet posiadających już za sobą co najmniej jeden taki zabieg. Odpowiedź jest jednak złożona i zależy w decydującej mierze od naszego
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Skoki ciśnienia w ciąży
Skoki ciśnienia w ciąży to zjawisko częste, a zarazem wymagające uważnego monitorowania i odpowiedniej reakcji. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie powinny zostać każdorazowo skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę, zaś w
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży
Cynk w ciąży
Mikroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu w dosłownie każdych warunkach, a gdy mówimy o organizmie osłabionym i rozwijającym się, zapotrzebowanie na mikroskładniki znacząco wzrasta. Wynika z tego, że witaminy
Czytaj dalej
Ciąża
Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy?
Który tydzień ciąży jest najniebezpieczniejszy? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam, analizujących własne działania i nawyki pod kątem ich potencjalnej szkodliwości dla płodu. W dzisiejszych czasach medycyna potrafi już
Czytaj dalej
Dni płodne
Dni płodne po okresie
Dni płodne po okresie stanowią temat zainteresowania kobiet starających się zajść w ciążę, jak i tych, które zapobiegają poczęciu przy zastosowaniu naturalnych metod. Wbrew pozorom precyzyjne wskazanie terminu, który stwarza
Czytaj dalej