Matura 2020: Wyciek matury z matematyki. “Gdzie tu sprawiedliwość?”

W internecie po raz kolejny pojawiły się przecieki dotyczące matur. Po próbach oszustwa na egzaminie z języka polskiego przyszedł czas na matematykę. Maturzyści żalą się, że tegoroczny egzamin dojrzałości nie jest sprawiedliwy. Czy matura 2020 może zostać unieważniona?

Wyciek tematów wypracowań maturalnych. Uczniowie szukali informacji o “Weselu”

Przypomnijmy, że w poniedziałek 8 czerwca o godzinie 9 rano maturzyści przystąpili do obowiązkowego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Profil “Emocje w sieci” analizujący nastroje internautów poinformował, że doszło do wycieku tematów wypracowania, na co wskazuje aktywność w internecie. Z danych na temat wyszukań w wyszukiwarce Google wynika, że jeszcze przed egzaminem,  ok. 6:30, nastąpił nagły wzrost wyszukań takich fraz jak “wesele elementy fantastyczne” i “wesele fantastyka”.

O 9 okazało się, że jeden z tematów wypracowania brzmi: “Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela”. Co ciekawe, informacji na temat “Wesela” przed egzaminem szukali wyłącznie internauci z Podlasia.

Wyciek matury z matematyki. Przed egzaminem w sieci krążyły gotowe odpowiedzi?

We wtorek 9 maja o godzinie 9:00 rozpoczął się obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Tym razem przed egzaminem w internecie pojawiły się gotowe rozwiązania zadań zamkniętych. Użytkownicy Twittera i Facebooka udostępnili screeny, z których wynika, że gotowe odpowiedzi krążyły w sieci co najmniej od godziny 8:42.

“Podlasie miało odpowiedzi na zamknięte już o 8. Gdzie tu sprawiedliwość?”, “Błagam CKE, zróbcie coś z tym, bo to już jest przesada, zero sprawiedliwości”, “Niech CKE odwoła tą matmę, bo to już jest nieśmieszny żart”, “Jezu. Ludzie się uczą tyle czasu, a oni mają gotowe i są z siebie dumni” – to tylko niektóre z komentarzy rozżalonych maturzystów, które pojawiły się w social mediach. Co zrobi z tym Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralna Komisja Egzaminacyjna?

Czy matura będzie unieważniona? Możliwe, ale tylko wśród tych, którzy złamali regulamin.

CKE i MEN odniosły się do informacji medialnych dotyczących przecieków z języka polskiego. Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował w rozmowie z tvn24.pl, że doniesienia te traktuje bardzo poważnie, a policja wie już o sprawie i ustala, czy rzeczywiście doszło do wycieku. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział z kolei, że “zobaczymy, co śledztwo policyjne pokaże”. Dopytywany o to, czy matura 2020 może zostać unieważniona, Dariusz Piontkowski stwierdził, że jest to możliwe, ale jedynie w pojedycznych szkołach, ale nie w skali całego kraju lub regionu.

Trzeba sprawdzić skalę tego zjawiska. To będzie zadanie policji. Z tych informacji medialnych, które się pojawiły, wynika, że może 200 czy 300 osób, a może kilkadziesiąt, szukało jakieś frazy w internecie. To pokazuje ewentualną skalę przecieku, jeżeli w ogóle miał miejsce. Dopiero po udowodnieniu, że taka sytuacja miała miejsce, możemy unieważnić egzamin. Dziś maturzyści mogą spokojnie przystępować do kolejnych egzaminów – powiedział szef MEN

Maturzystów takie wyjaśnienia nie przekonują:

To nie pierwsze matury w których następują wycieki?

Wśród licznych komentarzy maturzystów z poprzednich lat można znaleźć informacje o tym, że wycieki były zawsze. Nigdy jednak nie było o nich tak głośno jak teraz. Jeden z użytkowników serwisu wykop.pl poddał w wątpliwość wyniki ubiegłorocznych matur, które wskazywały, że Podlasie miało jedną z największych zdawalności matury w Polsce (screen: wykop.pl).
zdawalność matur mapa polski

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general