Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024 w szkole. Oto najlepsze pomysły na świętowanie z uczniami!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to ogólnoświatowe, coroczne obchody, które mają na celu promowanie świadomości różnorodności językowej i kulturowej, a także propagowania rodzimych tradycji. Sprawdź, jakie są najlepsze pomysły na spędzenie tego dnia!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest świętowany 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO.
  • Można go obchodzić, analizując zmiany języka polskiego na podstawie literatury czy filmów.
  • Warto także dowiedzieć się, za sprawą mapy myśli, w jaki sposób traktują go dzieci.

Kiedy wypada Międzynarodowy Dzień Języka Polskiego?

Na samym początku warto dowiedzieć się, kiedy właściwie przypada to święto. To 21 lutego – Dzień Języka Ojczystego 2024 jest obchodzony na całym świecie i cieszy się niezwykle dużą popularnością. Wielu nauczycieli, ale także i uczniów zastanawia się, w jaki sposób można go spędzić. Pomysłów jest naprawdę wiele.

Dzień języka polskiego – naszego ojczystego – to data, którą warto zapisać w kalendarzu. Dzięki temu nigdy nie zapomnisz, kiedy wypada i będziesz w stanie odpowiednio się przygotować do tego dnia. Przedstawiamy fajne pomysły na dzień języka ojczystego, które pozwolą celebrować ten dzień we właściwy sposób!

Dzień języka ojczystego w szkole – pomysły, które spodobają się nauczycielom i uczniom

Przeżyj wraz z dziećmi w odpowiedni sposób dzień języka ojczystego – pomysły, które Ci przedstawiamy, na pewno w tym pomogą. Na pewno spodobają się dzieciom, a jednocześnie, przy ich przygotowywaniu i wdrażaniu, sprawią przyjemność nauczycielom. 

Sprawdź: Jak zorganizować bal dla najmłodszych? Oto najciekawsze zabawy karnawałowe dla dzieci!

Język polski na przykładach – literatura

Pierwszym z nich jest omówienie historii języka polskiego na przykładach. Świetnym narzędziem będzie do tego rodzima literatura piękna: wiersze czy powieści. Dzięki temu dzieci będą mogły się dowiedzieć, jak zmieniał się język na przestrzeni lat, a także jak można go używać, żeby opisać swoje uczucia i przemyślenia.

Zobacz: Podwyżki dla nauczycieli 2024 – kiedy rozporządzenie? Padła konkretna data. Wyrównanie już wkrótce na koncie

Język polski w filmie – wybrane dzieła rodzimej kinematografii

Drugą propozycją na to, aby odpowiednio przeżyć międzynarodowy dzień języka polskiego, jest wykorzystanie filmów. Język polski jest wyjątkowy nie tylko w piśmie, ale i w mowie. Można przedstawić przykłady – wycinki, z filmów pochodzących z okresu lat 70-80’, początku millenium oraz aktualne i na ich przykładzie pokazać, w jaki sposób język jest używany przez różne grupy społeczne, a także jak transformował się w ostatnim czasie. 

Sprawdź: Dofinansowanie do przedszkola. 400 zł przysługuje rodzicom najmłodszych dzieci, ale są pewne warunki

Język polski – spostrzeżenia w formie mapy myśli

Ostatnim pomysłem będzie to, aby zaangażować dzieci w we wspólną pracę. Można podzielić je na grupy i poprosić spisanie swoich spostrzeżeń w formie mapy myśli na dużym arkuszu papieru. Na jego środku można umieścić hasło „czym jest dla nas język polski” i pozwolić uczniom nanieść wokół niego przemyślenia. Dzięki temu nauczyciel dowie się, w jaki sposób jego podopieczni traktują język polski i co jest dla nich ważne. 

Zobacz: PiS ogłasza sukces! “Poradziliśmy sobie z prowadzeniem edukacji w czasie pandemii”. Nauczyciele nie podzielają entuzjazmu

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024 – jaka jest jego historia?

Jak wspomniano wcześniej, na datę 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. 2024 jest kolejnym rokiem, kiedy będzie się go obchodzić na całym świecie. Jednak jakie były jego początki? I dlaczego powstał?

Historia międzynarodowego dnia języka ojczystego ma swoje źródło w UNESCO. Właśnie 17 listopada 1999 roku zostało formalnie uznane przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Wydarzyło się to wraz z przyjęciem rezolucji ONZ 56/262 w 2002 roku. Warto zauważyć, że za Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego kryje się głębszy sens.

Zadaniem tego święta jest to, aby promować tradycje, a także chronić języki, którymi porozumiewają się ludzie na całym świecie. Temu świętu został przypisany nie tylko konkretny dzień, ale i rok – miało to miejsce w 2008.

Ciekawostką jest to, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest świętem, które powstało z inicjatywy Bangladeszu. Ma to związek z rocznicą dnia – właśnie 21 lutego – kiedy to ludność Pakistanu Wschodniego, aktualnie Bangladeszu walczyła o uznanie języka bangla. Właśnie w ten sposób to piękne święto przywędrowało i do naszego kraju.

Sprawdź: Dopłata do przedszkola to nawet 400 zł dodatkowo co miesiąc. Ale nie dla wszystkich rodziców. Jakie są warunki?

Dzień języka ojczystego – scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024 w szkole powinien być prosty. Warto uwzględnić w nim informacje o języku pochodzące z książek, literatury i filmów. Trzeba też pamiętać o przerwach, żeby dzieci mogły przyswoić wiedzę w odpowiednich warunkach i nie były zmęczone. Dzięki temu zajęcia na pewno będą udane.

Czytelnicy pytają o Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – szkoła

Co to jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?

To święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, które ma na celu promowanie świadomości różnorodności językowej i kulturowej.

Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy 21 lutego.

21 luty dzień języka ojczystego – jak go obchodzimy?

Święto obchodzimy, zapoznając się z historią języka na przykładach z różnych okresów i dyskutując o jego roli w naszym życiu.

Dodaj komentarz

Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo