Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022 w szkole. Oto najlepsze pomysły na świętowanie z uczniami!

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to ogólnoświatowe, coroczne obchody, które mają na celu promowanie świadomości różnorodności językowej i kulturowej, a także propagowania rodzimych tradycji. Sprawdź, jakie są najlepsze pomysły na spędzenie tego dnia!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest świętowany 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO.
  • Można go obchodzić, analizując zmiany języka polskiego na podstawie literatury czy filmów.
  • Warto także dowiedzieć się, za sprawą mapy myśli, w jaki sposób traktują go dzieci.

Kiedy wypada Międzynarodowy Dzień Języka Polskiego?

Na samym początku warto dowiedzieć się, kiedy właściwie przypada to święto. To 21 lutego – Dzień Języka Ojczystego 2022 jest obchodzony na całym świecie i cieszy się niezwykle dużą popularnością. Wielu nauczycieli, ale także i uczniów zastanawia się, w jaki sposób można go spędzić. Pomysłów jest naprawdę wiele.

Dzień języka polskiego – naszego ojczystego – to data, którą warto zapisać w kalendarzu. Dzięki temu nigdy nie zapomnisz, kiedy wypada i będziesz w stanie odpowiednio się przygotować do tego dnia. Przedstawiamy fajne pomysły na dzień języka ojczystego, które pozwolą celebrować ten dzień we właściwy sposób!

Dzień języka ojczystego w szkole – pomysły, które spodobają się nauczycielom i uczniom

Przeżyj wraz z dziećmi w odpowiedni sposób dzień języka ojczystego – pomysły, które Ci przedstawiamy, na pewno w tym pomogą. Na pewno spodobają się dzieciom, a jednocześnie, przy ich przygotowywaniu i wdrażaniu, sprawią przyjemność nauczycielom. 

Sprawdź: Jak zorganizować bal dla najmłodszych? Oto najciekawsze zabawy karnawałowe dla dzieci!

Język polski na przykładach – literatura

Pierwszym z nich jest omówienie historii języka polskiego na przykładach. Świetnym narzędziem będzie do tego rodzima literatura piękna: wiersze czy powieści. Dzięki temu dzieci będą mogły się dowiedzieć, jak zmieniał się język na przestrzeni lat, a także jak można go używać, żeby opisać swoje uczucia i przemyślenia.

Zobacz: Tłusty czwartek na wesoło. Jak spędzić najsłodszy dzień w roku, żeby był jeszcze przyjemniejszy?

Język polski w filmie – wybrane dzieła rodzimej kinematografii

Drugą propozycją na to, aby odpowiednio przeżyć międzynarodowy dzień języka polskiego, jest wykorzystanie filmów. Język polski jest wyjątkowy nie tylko w piśmie, ale i w mowie. Można przedstawić przykłady – wycinki, z filmów pochodzących z okresu lat 70-80’, początku millenium oraz aktualne i na ich przykładzie pokazać, w jaki sposób język jest używany przez różne grupy społeczne, a także jak transformował się w ostatnim czasie. 

Sprawdź: Lex Czarnek ponownie przegłosowane! “Czarny dzień dla polskiej edukacji”. Co się zmieni w szkołach?

Język polski – spostrzeżenia w formie mapy myśli

Ostatnim pomysłem będzie to, aby zaangażować dzieci w we wspólną pracę. Można podzielić je na grupy i poprosić spisanie swoich spostrzeżeń w formie mapy myśli na dużym arkuszu papieru. Na jego środku można umieścić hasło „czym jest dla nas język polski” i pozwolić uczniom nanieść wokół niego przemyślenia. Dzięki temu nauczyciel dowie się, w jaki sposób jego podopieczni traktują język polski i co jest dla nich ważne. 

Zobacz: PiS ogłasza sukces! “Poradziliśmy sobie z prowadzeniem edukacji w czasie pandemii”. Nauczyciele nie podzielają entuzjazmu

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022 – jaka jest jego historia?

Jak wspomniano wcześniej, na datę 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. 2022 jest kolejnym rokiem, kiedy będzie się go obchodzić na całym świecie. Jednak jakie były jego początki? I dlaczego powstał?

Historia międzynarodowego dnia języka ojczystego ma swoje źródło w UNESCO. Właśnie 17 listopada 1999 roku zostało formalnie uznane przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Wydarzyło się to wraz z przyjęciem rezolucji ONZ 56/262 w 2002 roku. Warto zauważyć, że za Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego kryje się głębszy sens.

Zadaniem tego święta jest to, aby promować tradycje, a także chronić języki, którymi porozumiewają się ludzie na całym świecie. Temu świętu został przypisany nie tylko konkretny dzień, ale i rok – miało to miejsce w 2008.

Ciekawostką jest to, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest świętem, które powstało z inicjatywy Bangladeszu. Ma to związek z rocznicą dnia – właśnie 21 lutego – kiedy to ludność Pakistanu Wschodniego, aktualnie Bangladeszu walczyła o uznanie języka bangla. Właśnie w ten sposób to piękne święto przywędrowało i do naszego kraju.

Sprawdź: Kiedy jest koniec roku szkolnego 2022? Uczniowie na pewno się ucieszą

Dzień języka ojczystego – scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022 w szkole powinien być prosty. Warto uwzględnić w nim informacje o języku pochodzące z książek, literatury i filmów. Trzeba też pamiętać o przerwach, żeby dzieci mogły przyswoić wiedzę w odpowiednich warunkach i nie były zmęczone. Dzięki temu zajęcia na pewno będą udane.

Rodzice pytają o Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Co to jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?

To święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku, które ma na celu promowanie świadomości różnorodności językowej i kulturowej.

Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy 21 lutego.

21 luty dzień języka ojczystego – jak go obchodzimy?

Święto obchodzimy, zapoznając się z historią języka na przykładach z różnych okresów i dyskutując o jego roli w naszym życiu.

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

2 listopada – Jak obchodzimy Dzień Zaduszny?

Dzień Zaduszny – inaczej Zaduszki lub Święto Zmarłych – to przypadające zawsze na 2 listopada święto. Obrzędowość Zaduszek posiada genezę przedchrześcijańską, wywodząc się z uroczystości organizowanych właśnie w tym czasie...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Ważne Okazje

Dzień Edukacji Narodowej

Czy w Dzień Edukacji Narodowej idzie się do szkoły? Na przekór marzeniom uczniów: tak! Niemniej 14 października, w  Dzień Edukacji Narodowej czeka na nich wiele atrakcji i niespodzianek. Jakich? Łapcie...

Czytaj dalej →
Boże Narodzenie, Ważne Okazje

Jak napisać list do Świętego Mikołaja?

Zbliżający się koniec roku to znak, że już najwyższa pora pomyśleć o napisaniu i wysłaniu listu do Świętego Mikołaja. Tworzenie listu to jedna z najbardziej uroczych tradycji związanych z Bożym...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general