Młodzieżowe słowo roku 2018 nie zaskoczyło. Za to miejsce drugie w plebiscycie tak! Wiecie co znaczy to słowo?

Jury konkursu Wydawnictwa Naukowego PWN ogłosiło zwycięzcę konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Tego słowa dotyczyło aż 30% zgłoszeń!

Młodzieżowe Słowo Roku 2018

Formularz na stronie Słownika Języka Polskiego PWN wypełniło aż 10 tys. internautów. 30% z nich wskazało, że najpopularniejszym słowem wśród młodzieży w 2018 był “dzban”. Dzban to nic innego, jak naczynie z dzióbkiem z jednej strony, a uchem z drugiej. Słowo użyte w slangu młodzieżowym określa rówież „osobę niezbyt inteligentną, niewygadaną a do tego bardzo niemiłą”. W praktyce dzbanem ma szansę zostać każdy, czyje zachowanie lub wypowiedź nie spodoba się innym.

Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban. – taką definicję “dzbana: cytuje jeden z członków jury, leksykograf Marek Łaziński.

Jak mówi leksykograf Marek Łaziński “dzban” oznacza głupka lub kogoś, kto robi coś głupiego, przy czym nie jest obrazą, a prowokacją. Obok “dzbana” pojawia się też “dzbanizm” i “dzbaniara”.

Masny i prestiżowy – zaszczytne miejsca na podium

Miejsce na podium było dla jeszcze dwóch słów. Drugie miejsce w konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku 2018 zdobyły słowa masny/masno, a na trzecim znalazły się prestiż oraz prestiżowy. O ile znaczenie słowa prestiż nie jest trudne do odgadnięcia, o tyle co poniektórzy głowią się nad tym, co znaczy słowo “masny”. W śląskiej gwarze to nic innego jak “tłusty”, a w języku młodzieżowym “fajny”.

W pierwszej piątce uchonorowanych wyrazów znaleźli się też liderzy z ubiegłych lat: “sztos” (laureat z 2016 roku) i  “XD” (z 2017). Jury postanowiło uhonorować również trzy neologizmy: „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”.

Słowo to nie musi być nowe, ani najczęściej używane. Nie musi też być wyraźnie slangowe. Doceniamy kreatywność modeli słowotwórczych, estetykę, humor, a także stopień, w którym nowe słowo wypełnia lukę w dotychczasowym słowniku  – argumentowało jury, w którym zasiedli: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Bartek Chaciński (“Polityka”).

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo