Młodzieżowe słowo roku 2018 nie zaskoczyło. Za to miejsce drugie w plebiscycie tak! Wiecie co znaczy to słowo?

Jury konkursu Wydawnictwa Naukowego PWN ogłosiło zwycięzcę konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Tego słowa dotyczyło aż 30% zgłoszeń!

Młodzieżowe Słowo Roku 2018

Formularz na stronie Słownika Języka Polskiego PWN wypełniło aż 10 tys. internautów. 30% z nich wskazało, że najpopularniejszym słowem wśród młodzieży w 2018 był “dzban”. Dzban to nic innego, jak naczynie z dzióbkiem z jednej strony, a uchem z drugiej. Słowo użyte w slangu młodzieżowym określa rówież „osobę niezbyt inteligentną, niewygadaną a do tego bardzo niemiłą”. W praktyce dzbanem ma szansę zostać każdy, czyje zachowanie lub wypowiedź nie spodoba się innym.

Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban. – taką definicję “dzbana: cytuje jeden z członków jury, leksykograf Marek Łaziński.

Jak mówi leksykograf Marek Łaziński “dzban” oznacza głupka lub kogoś, kto robi coś głupiego, przy czym nie jest obrazą, a prowokacją. Obok “dzbana” pojawia się też “dzbanizm” i “dzbaniara”.

Masny i prestiżowy – zaszczytne miejsca na podium

Miejsce na podium było dla jeszcze dwóch słów. Drugie miejsce w konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku 2018 zdobyły słowa masny/masno, a na trzecim znalazły się prestiż oraz prestiżowy. O ile znaczenie słowa prestiż nie jest trudne do odgadnięcia, o tyle co poniektórzy głowią się nad tym, co znaczy słowo “masny”. W śląskiej gwarze to nic innego jak “tłusty”, a w języku młodzieżowym “fajny”.

W pierwszej piątce uchonorowanych wyrazów znaleźli się też liderzy z ubiegłych lat: “sztos” (laureat z 2016 roku) i  “XD” (z 2017). Jury postanowiło uhonorować również trzy neologizmy: „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”.

Słowo to nie musi być nowe, ani najczęściej używane. Nie musi też być wyraźnie slangowe. Doceniamy kreatywność modeli słowotwórczych, estetykę, humor, a także stopień, w którym nowe słowo wypełnia lukę w dotychczasowym słowniku  – argumentowało jury, w którym zasiedli: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Bartek Chaciński (“Polityka”).

Dodaj komentarz

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo