Narcystyczni rodzice nieświadomie krzywdzą dzieci. Jak ich rozpoznać?

Rodzice pełnią niezwykle ważną rolę w życiu dziecka. Powinni oni stanowić dla niego wsparcie i zaspokajać jego potrzeby. Ważnymi cechami rodziców są empatia, cierpliwość i wyrozumiałość. Narcystyczni rodzice posiadają jednak zupełnie inny charakter, przez co mogą nieświadomie krzywdzić swoje dziecko.

Narcystyczne zaburzenia osobowości są jednymi najbardziej znanych. Osoby, które na nie cierpią są “zakochane” w sobie. Mają one tendencję to bardzo wysokiego poczucia wartości oraz przekonanie o własnej wyjątkowości. Lubią być chwaleni, a wobec innych bywają wyniośli. Co dzieje się jednak, gdy narcyz zostaje rodzicem i jak wpływa to na dziecko?

Sprawdź: Wychowawcy na koloniach łapią się za głowę, widząc walizki dzieci. “Przesada!”

Narcystyczny rodzic. Cechy

Posiadanie narcystycznego rodzica lub rodziców może być dla dziecka bardzo trudne. Zazwyczaj tacy rodzice nie okazują chętnie dziecku swoich uczuć i nie poświęcają mu wystraczająco dużo uwagi. Maluch myśli wtedy, że nie jest wystraczająco dobry, by na tę uwagę zasłużyć, co może prowadzić do poczucia winy i obniżenia poczucia własnej wartości.

Narcystyczny rodzic ma wobec dziecka wiele oczekiwań. Jest ono nieustannie ocenianie i porównywane z innymi. Rodzic uważa, że dziecko jest jego wizytówką i chce otrzymywać pochwały za jego wychowanie, dlatego zależy mu na jego wysokich wynikach w nauce i osiągnięciach. Rodzic podejmuje za dziecko wszystkie decyzje i karze za każdy przejaw sprzeciwu. Warto dodać jednak, że narcystyczni rodzice są często nieświadomi tego, że krzywdzą swoje dziecko.

Sprawdź: Polska się starzeje. Emerytów jest więcej niż dzieci

Posiadanie narcystycznego rodzica. Konsekwencje dla dziecka

Posiadanie narcystycznego rodzica ma dla dziecka wiele konsekwencji. Często ma ono zaniżone poczucie własnej wartości. Ma wrażenie bycia gorszym od rówieśników i wciąż goni za niedoścignionym ideałem. Dziecko może być wycofane i tłumić swoje emocje i uczucia. Dzieci wychowywane przez narcystycznych rodziców całkowicie skupiają na nich swoją uwagę i podporządkowują się ich potrzebom, przez co ignorują własne.

W przyszłości takie dzieci mogą potrzebować terapii. Możliwe, że znajdą sobie partnerów, przypominających rodziców lub sami zaczną przejawiać takie zachowania.

Sprawdź: Ksiądz wyśmiał rodziców, bo chcieli dać 100 zł za chrzest dziecka? “Pokazał wpłaty 2 tys., 3 tys.”

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general