Weź kilka sztuk z parku i połóż przy drzwiach. Pozbędziesz się niechcianych gości

Już niedługo sezon na kasztany. Zasypane zostaną nimi wszystkie parki i alejki. Zamiast mijać je obojętnie, zabierz kilka do domu. Do czego mogą Ci się przydać? Nie tylko do kasztanowych ludzików czy strojenia domu na jesień.

Wiele babć wrzucało kasztany za telewizor i pod łóżko. Po co? Według wielopokoleniowych wierzeń kasztany pochłaniają szkodliwe promieniowania. Idąc tym tropem ułożenie kasztanów blisko urządzeń elektrycznych pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Ta niepotwierdzona teoria nadal funkcjonuje wśród wielu Polaków. Co jeszcze robią kasztany?

Sprawdź: Domowe sposoby na ukąszenia owadów

Czy kasztany w Polsce są jadalne? Kasztan i jego właściwości lecznicze

Należy pamiętać, że polska odmiana kasztana nie nadaje się do spożycia. Jest nawet uznawana za trującą. Dlatego bezpiecznie jest używać ich do czynności niezwiązanych z bezpośrednim zjedzeniem np. do kąpieli czy masażu.  

Kasztan ma niezwykłe właściwości przeciwzapalne i pobudzające krążenie. Jednak podczas kąpieli nie wrzucamy całych kasztanów do wanny. W pierwszej kolejności należy posiekać je na drobne kawałki. Dwie łyżeczki uzyskanego proszku zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kilka godzin. Wieczorem wystarczy po raz kolejny zagotować napar, odcedzić i wlać do wanny.
Kilka razy w tygodniu warto też wziąć dwa całe kasztany i delikatnie wymasować nogi. Podziałają one jak roller do ciała, pomogą w przepływie limfy i zmniejszą obrzęki.

Firmy farmaceutyczne wykorzystują kasztany do maści, odżywek i suplementów diety. Zajmują się tym profesjonalnie i potrafią tak przygotować te preparaty, że nie będą szkodliwe dla naszego zdrowia. Dla naszego bezpieczeństwa, poza kąpielą w kasztanach i masażem, resztę zdrowotnych aspektów zostawmy do przygotowania specjalistom.

Sprawdź: Skąd się biorą szczypawki w domu? Jaki środek na szczypawki jest skuteczny?

Sposób na niechcianych gości – czyli jak zrobić kasztanową zaporę

W idealnym świecie kasztany na progu domu odstraszałyby natrętnych i niemiłych sąsiadów. Niestety tak nie jest. A więc o kim mowa? Uciekające od zimna i pluchy pająki wybierają sobie nasze mieszkania na schronienie. To one niedługo będą zmorą otwartych okien. Jak się przed nimi obronić? Wystarczy poukładać na parapetach i przy drzwiach balkonowych kilka kasztanów. Stworzona przez nas zapora skutecznie odstraszy te stawonogi i pozwoli nam cieszyć się mieszkaniem bez nich. Koniec pajęczyn w kątach i przy meblach.

Wywar z kasztanowca pozytywnie wpływa również na pozbycie się mszyc. Zapach kasztanów jest dla mszyc tak intensywny i nieprzyjemny, że je odstrasza. Wystarczy schłodzonym naparem przygotowanym podobnie jak do kąpieli, spryskać rośliny.

Sprawdź: Grzyby trujące: Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo