Nowe zwyczaje ślubne

Oprócz starodawnych zwyczajów ślubnych, pojawiają się nowe. Jeśli chcesz być trendy koniecznie sprawdź, co teraz jest na topie!

Kwiaty są passe

Tradycję wręczania nowożeńcom kwiatów pod kościołem już od jakiegoś czasu zastępuje wręczanie młodemu małżeństwu maskotek, zabawek, słodyczy lub wina. Narzeczeni zamieszczają prośbę o to na zaproszeniach. Może ona przybrać formę zabawnego wierszyka albo być wyrażona wprost. Nowożeńcy po weselu oddają zabawki w prezencie do domu dziecka. Ciekawym zwyczajem jest zamieszczanie prośby o kupony lotto zamiast kwiatów. Po weselu państwo młodzi mają zagwarantowaną zabawę podczas sprawdzania, czy wygrali. Niektórzy proszą gości o książki. W ten sposób zapewniają sobie lekturę na długi czas po ślubie.

Wedding consultant

W dobie pośpiechu i wszechobecnego zapracowania coraz mniej osób ma czas na organizację ślubu i wesela. Czasami jest to niemożliwe również dlatego, że para mieszka w innym państwie, a wesele i ślub chce zorganizować w Polsce. Wówczas niezbędny okazuje się wedding consultant. Jednak nie tylko wtedy…

Coraz więcej par z przyjemnością oddaje się w ręce doświadczonych doradców ślubnych. Doradca przedstawia im firmy, spełniające przedstawione przez narzeczonych kryteria. Wyręcza narzeczonych ze spotkań z podwykonawcami, których czasami może być po kilka z jedną firmą. Podczas ceremonii zaślubin dba, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Zaangażowanie pary młodej w organizację ślubu i wesela zależy od niej: mogą aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniach odpowiednich firm albo tylko zatwierdzać przesłane mailem propozycje. Największym plusem tej usługi jest to, że państwo młodzi nie muszą martwić się o szczegóły i formalności, a w dniu ślubu mogą się zająć rodziną a nie przygotowaniami.

Odwrócenie ról

Do tej pory to państwo młodzi byli obdarowywanymi. Teraz sami obdarowują. Przyjął się zwyczaj mówiący, że każdy z gości powinien znaleźć przy swoim nakryciu mały prezencik. Może to być coś słodkiego albo zabawny upominek. Jeśli chodzi o wykonanie prezentów, nie brakuje firm, które oferują taką usługę. Mogą to być zabawne figurki, jakieś nawiązanie do historii z życia państwa młodych lub słodycze. Dużą popularnością cieszą się m.in spersonalizowane m&msy. Można dowolnie wybrać kolor cukierków i nanieść na nie nadruk słowa bądź zdjęcie.

Po weselu można wysłać gościom podziękowanie za obecność oraz drobny upominek. Najlepiej, aby był on związany z uroczystością zaślubin. Może to być przykładowo płyta dvd z filmem z wesela albo zdjęcia ze ślubu. Koszt takiego prezentu jest niewielki, a na pewno sprawi ogromną przyjemność gościom.

Zwyczaje rodem z Ameryki

Kiedyś po narzeczonych wychodził ksiądz i razem podchodzili do ołtarza. Obecnie pan młody często czeka pod ołtarzem razem ze świadkiem i świadkową, natomiast panna młoda wraz z ojcem pojawia się u progu kościoła. Kiedy zaczynają iść w stronę ołtarza, goście weselni wstają. Ojciec zdejmuje welon z twarzy córki, całuje ją w czoło i oddaje przyszłemu mężowi.

Tradycję obsypywania nowożeńców pieniędzmi po wyjściu z kościoła zastąpiono sypaniem ryżem. Zwyczaj mówił, że ten, kto uzbiera więcej pieniędzy, będzie nimi rządził w domu. A teraz nie wiadomo… Trzeba to rozstrzygać dopiero po weselu…

Różne warianty wesela

Coraz częściej młodzi decydują się na zrobienie wesela na wsi. Dzięki temu, nawet po wliczeniu w koszty ceny dowozu gości na miejsce przyjęcia, oszczędzają. Innym pomysłem na zmniejszenie kosztów jest zrobienie dwóch przyjęć. Najpierw wraz z rodziną państwo młodzi jadą na obiad do restauracji, a następnie spotykają się ze znajomymi. Idą z nimi do klubu albo zapraszają ich do domu, gdzie robią imprezę.

Dj zastępuje orkiestrę

W przypadkach, gdy na weselu przeważają młodzi ludzie, państwo młodzi zamiast orkiestry angażują dja. Plusem takiego rozwiązania jest to, że możecie się bawić przy muzyce, której słuchacie na co dzień i którą lubicie.

Rzucanie butelkami

Rzucają na szczęście nie goście a barmani. Picie czystej wódki na weselu przechodzi powoli do historii… Oczywiście nie może jej zabraknąć na stołach, ale oprócz tego możecie zatrudnić barmana, który będzie serwował kolorowe drinki oraz zaprezentuje pokaz “rzucania butelkami”. Polega to na robieniu drinków podrzucając butelki oraz rzucając nimi pomiędzy barmanami. Mile widziana jest również karta win.

Pierwsza pomoc

Ciekawym pomysłem jest umieszczenie w toaletach pudełka z napisem “pierwsza pomoc”. Powinno zawierać przede wszystkim plastry i rozciągającą piankę do butów. Możesz tam wrzucić również np. rajstopy w sprey’u, które zastąpią te zwykłe w razie porwania.

Czy znacie jakieś nowe zwyczaje ślubne, których nie wymieniliśmy?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo